hry:sdlmame

SDLMame

SDLMame je emulátor herních automatů známých z poutí a hospod, do kterých se vhazovaly peníze. SDLMame umí emulovat jak staré tak i novější hry. Do emulátoru naštěstí žádné reálné mince vhazovat nemusíte, takže je to v podstatě satisfakce za všechny vaše naházené mince do herních automatů.

Nainstalujte si balík sdlmame.

Vytvořte si v domovském adresáři složku .mame a v ní podsložku roms. Do složky roms nakopírujte stažené zazipované hry. Nerozbalujte je však, SDLMame si je rozbaluje sám.

Je velice pravděpodobné, že některé hry budou vyžadovat tzv. BIOS (pro mame jich existuje spousta), což je taktéž zazipovaný soubor, bez kterého určitou hru nespustíte. Pokud jste jeho vlastníky (pokud ne, jedná se o nelegální činnost), nakopírujte ho taktéž do adresáře .mame/roms/.

Pokud byste chtěli zadat cestu do jiného adresáře ke hrám, budete muset pod uživatelem root editovat soubor /etc/sdlmame/mame.ini, konkrétně v něm řádek rompath.

SDLMame spustíte pomocí příkazu sdlmame. Případně rovnou sdlmame nazevhry. Název hry, je názvem zazipovanýho souboru se hrou. Pro hru A.B. COP je to tedy například soubor abcop.zip, takže SDLMame spustíme příkazem sdlmame abcop. Je tedy dobré udělat si pro každou hru spouštěč, případně můžete přímo v SDLMame vyhledávat hru postupným zadáváním písmen, což není ale moc praktické.

Je možné, že vám nepůjde vhodit mince do automatu pomocí přednastavených kláves 1,2,3…, proto buďto přepněte ve svém prostředí z české klávesnice na anglickou, nebo nastavte vhození mince na jiná tlačítka (například F a G).

  • Alt+E Zapne/vypne fullscreen
  • Tabulátorem zapnete menu programu SDLMame, v něm můžete nastavovat různé věci jako klávesové zkratky, joystick, obraz atd.
  • Hry se zaměřovadly se ovládají myší.
  • SDLMame umí i emulovat atworky automatů, což jsou obrázky a různá blikátka kolem obrazovek herních automatů viz. obrázek níže. Aby se Vám tyto artworky zobrazovaly je prvně nutné ve složce .mame vytvořené v domovském adresáři, vytvořit podsložku s názvem artwork a do ní nakopírovat stažené zazipované soubory s artworky.

  • Pro další informace o možném nastavení si spusťte v terminálu manuálove stránky příkazem man sdlmame. Případně hledejte další info v adresáři /usr/share/doc/sdlmame/.
Alt + Enter Zapne/vypne fullscreen
Tabulátor Zapne/vypne konfigurační menu
~ Zapne/vypne menu ke konfiguraci obrazovky (pozice,gamma..) a hlasitosti zvuku
P Pauza
Shift + P Při každém stisku pauzuje každý následující snímek
F1 Přepíná grafický vzhled mířidla pro hry jenž to podporují
F2 Servisní mód pro hry jenž jej podporují
F3 Reset
Shift + F3 Tvrdý reset
F4 Zobrazí barevnou paletu použitou ve hře
F6 Zapne/vypne cheat mód (pokud jste SDLMame spustily s parametrem „-cheat“, např. sdlmame -cheat nazevhry
Shift + F7 Uloží současný stav emulace. Po stiskuntí této kombinace stiskněte písmeno napr. „Q“, pod které se stav emulace uloží. (Je to možné použití jako uložení save pozice ve hře)
F7 Nahraje stav emulace. Po stisknutí kombinace stikněte písmeno pod kterým je stav emulace uložen např. „Q“
F10 Zapne/vypne rychlé přehrávání
F11 Zapne/vypne zobrazení rychlosti přehrávání na displeji
F12 Screenshot
Esc Vypne SDLMame

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • autor: 127.0.0.1