hry:simulátory:racer

Racer

Racer je 3D simulátor závodu aut pro nekomerční použití, s dokonalým reálným řízením a fyzikou aut. Do hry je možné postahovat mnoho tratí a aut, nebo auta překreslovat. Závodit se dá proti počítači i proti lidským protivníkům přes hru více hráčů.

screenshot049zo7.jpg

další obrázky

Instalace

Návod byl testován na Ubuntu 7.04 Feisty Fawn. Pro hraní budete pravděpodobně potřebovat zprovozněnou 3D akceleraci.

Nejprve potřebujete instalátor LokiInstaller. Nainstalujte si jej tudíž podle návodu, až poté pokračujte dále.

Stáhněte si ze stránek loki instalační soubor pro linux.

Soubor si někam uložte, bude se jmenovat například racer_0.5.0-english.run. Následně na tomto souboru nastavte spustitelný příznak, poté si otevřete Terminál, přejděte do adresáře se souborem, a spusťte příkaz:

sudo sh racer_0.5.4beta1-english.run

Měl by se spustit instalátor. Odklikejte, nainstalujte.

Spuštění

Hru můžete spustit z nabídky Aplikace → Ostatní → Racer, případně příkazem

racer

Tipy triky

  • Jak už jste si určitě všimli, hra se vám nespustí ve fullscreenu ale pouze v malém okně. Zde je řešení jak hrát hru ve fullscreenu. Do Terminálu napište:
gksudo gedit /usr/local/games/racer/gfx.ini

Někde na začátku stránky by měl být fullscreen=0, to změňte na fullscreen=1. Pod tím by mělo být width a height (platí ty bez středníku), já používám rozlišení 1280×1024 takže jsem nastavil width na 1280 a height na 1024 (samozřejmě záleží na tom jaké používáte rozlišení). V některých verzích je konfigurační volba uložena v souboru racer.ini, v sekci graphics. Potom je příkaz pro editaci:

gksudo gedit /usr/local/games/racer/racer.ini

* Aby fungovala klávesnice pro vyvolání menu hry je třeba mít klávesy Numlock a Capslock vypnuté!!!

  • Další auta a tratě do hry lze stáhnout například tady nebo tady. Do systémových adresářů musíte soubory nahrát jako root, a případně pak opravit práva i pro běžné uživatele příkazem
sudo chmod -R o+rX /usr/local/games/racer
  • Standardně se hra ovládá myší: kurzor nahoru = plyn, kurzor dolů = brzda, kurzor vpravo, vlevo…,levé tlačítko řadí nahoru, pravé dolů, prostřední je spojka. Na řazení není spojka potřeba, ale na vyhrabání…
  • Červené textury nových aut a tratí jsou specifickým problémem OS linux, který rozlišuje (na rozdíl od jiných OS) VELKÁ a malá písmena v názvech souborů a složek. Pro řešení je potřeba prostudovat log hry QLOG.txt v adresáři hry, kde jsou nenalezené cesty vypsány a podle něj opravit názvy souborů a složek v cestě, například:
/usr/local/games/racer/data/cars/Auto

na

/usr/local/games/racer/data/cars/auto

Tento problém by snad měl autor hry brzo opravit.

Odstranění

Spusťte si Loki odinstalátor příkazem

gksudo loki_uninstall

vyberte Racer, a odinstalujte ho.

Odkazy

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • autor: 127.0.0.1