hry:strategie:openttd

OpenTTD

OpenTTD je kompletní předělávkou legendární hry Transport Tycoon Deluxe. Navíc podporuje větší mapy, více druhů letišť a další lákavé možnosti.

další obrázky

Stabilní verze

Od Ubuntu 7.10 můžete snadno nainstalovat balík openttd. Hru pak najdete v nabídce Aplikace → Hry. Ve zdrojích však pravděpodobně není nejnovější stabilní verze. Pokud nechcete používat originální grafické soubory, které můžete nainstalovat dle návodu níže, je třeba při instalaci označit volitelný doplněk Free graphics.

Na této stránce si vyberte .deb balíček podle verze vašeho systému (32/64bit), ten nainstalujte poklepáním.

Do hry je možné nahrát originální soubory hry Transport Tycoon Deluxe.

sample.cat
trg1r.grf
trgcr.grf
trghr.grf
trgir.grf
trgtr.grf

které získáte ve složce data kteréhokoli nainstalovaného TTD nebo již „obohaceného“ OpenTTD, případně v instalačním archivu pro Windows stáhnutelném na českém tycoonez fóru (soubor Transport Tycoon DeLuxe WIN FULL). Tyto soubory nahrajte do adresáře /usr/share/games/openttd/data nebo ~/.openttd/data (v takovém případě nebudou využitelná pro ostatní uživatele).

Pokud spustíte hru bez souborů grafik, nabídne vám jejich automatické stažení. Automaticky se stáhnou svobodné grafické soubory alternativní k těm originálním.

Vývojová verze

Jedná se o vývojovou verzi, mohou tedy nastávat chyby ve zobrazování atd., tato verze ovšem obsahuje některé další možnosti (stavbu plavebních mostů, pokročilé možnosti semaforů, lepší nastavení průhlednosti,některé nové grafiky online). Pokud ji chcete vyzkoušet, můžete si stáhnout „Linux Generic Binaries“ na stránkách OpenTTD ve verzi pro svoji architekturu. Archiv stačí rozbalit, do složky data nakopírovat výše zmíněné potřebné soubory a hru následně spusíte poklepáním na soubor openttd.

Síťová hra

OpenTTD můžete hrát po (virtuální) místní síti i přes Internet. Po spuštění je volba „více hráčů“ vpravo nad obrázky prostředí. Zobrazí se vám tato nabídka:

Pokud chcete hrát přes Internet, musíte se připojit k nějakému serveru (ke každé vývojové verzi je spuštěna jedna hra, občas je spuštěn i nějaký český server) a mít dostatečně dobré připojení. Velmi dobrá zábava je hra po lokální síti (LAN), když spolu při hře můžete mluvit, chodit k sobě atp. V tom případě musí jeden z počítačů hru hostovat - tj. jeho uživatel zadá spustit server (a může nahrát rozehranou hru, nebo vytvořit novou) a ostatní se připojí. Vzájemně musíte být ale kompatibilní ve verzi OpenTTD (platí hlavně pro hráče vývojových verzí) a v grafice - je pochopitelné, že nemůžete každý hrát s jinými vlaky :-P Hra je ale schopná grafiky automaticky stáhnout.

Odkazy

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • autor: 127.0.0.1