instalace_programů:aktualizace_programů

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
instalace_programů:aktualizace_programů [2013/09/15 10:53] tadeasparikinstalace_programů:aktualizace_programů [2019/02/25 18:21] (aktuální) – upraveno mimo DokuWiki 127.0.0.1
Řádek 1: Řádek 1:
 +====== Aktualizace programů ======
 +{{:update.png}} Jednou z největších výhod instalace softwaru ze zdrojů je fakt, že se pak systém sám (respektive s malou pomocí uživatele) stará o aktualizace veškerého takto nainstalovaného softwaru. Nemusíte se tak starat o shánění bezpečnostních záplat pro váš systém ani o nové verze programů. Tento návod slouží pro základní seznámení s tímto systémem.
  
 +Mít aktualizovaný systém je velice důležité, neboť takto ochraňujete váš počítač a vaše data proti případným chybám v programech nebo útočníkům napadajícím nezáplatované počítače.
 +
 +{{:stop.png}} **Tento návod pojednává o automatických aktualizacích jednotlivých balíků, nikoli o aktualizaci celého systému (přechodu na novější verzi Ubuntu). O této problematice pojednává návod [[:Přechod na novější verzi systému]].**
 +
 +====== Ruční aktualizace ======
 +
 +{{:info.png}} Ačkoli Ubuntu samo vyhledává nové verze balíků ve zdrojích softwaru, instalace těchto aktualizací není automatická (ačkoli to lze nastavit), ale vyžaduje ruční potvrzení uživatelem.
 +
 +===== Správce aktualizací - doporučeno =====
 +
 +V případně dostupných aktualizací Ubuntu samo spustí **Správce aktualizací**, kde můžete vidět dostupné aktualizace a také je pomocí tlačítka **Nainstalovat nyní** jednoduše nainstalovat.
 +
 +{{ .:spravce-aktualizaci.png }}
 +
 +Ke kontrole dostupnosti aktualizací dochází jednou denně. Pokud chcete ručně zkontrolovat, zda nejsou nějaké aktualizace dostupné, spusťte Správce aktualizací z nabídky **Dash → Správce aktualizací**, ihned po jeho spuštění dojde ke kontrole, zda-li nejsou dostupné aktualizace.
 +
 +===== Ostatní metody =====
 +
 +Pokud vám Správce aktualizací z nějakého důvodu nevyhovuje, můžete sáhnout po některém z jiných nástrojů pro správu balíků, který aktualizace také podporuje. Příkladem je například Správce balíků [[Synaptic]] nebo pro práci v [[:Terminál|terminálu]] určený [[:apt]], příklad je uveden na konci tohoto [[instalace_programů/aktualizace_programů#terminál|návodu]].
 +
 +====== Automatická aktualizace ======
 +
 +Kromě ručního potvrzování instalace aktualizací máte také možnost nastavit systém tak, aby aktualizace instalovat bez ptaní ihned, jakmile zjistí, že jsou dostupné.
 +
 +{{:link.png}} Pro více informací o tomto způsobu aktualizace systému navštivte návod [[:Automatické bezpečnostní aktualizace]].
 +
 +====== Tipy a triky ======
 +
 +===== Upozorňování na aktualizace =====
 +
 +{{:ubuntu.png}} Od [[:vydání]] Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope se systém upozorňování na dostupné aktualizace radikálně změnil. Dříve se místo přímého spuštění Správce aktualizací zobrazilo pouze upozornění v //oznamovací oblasti//.
 +
 +{{ .:upozornovani-old.png }}
 +
 +Návrat tohoto systému docílíte nastavením patřičných hodnot v [[:systém/pracovní prostředí/gconf-editor|gconf]] editoru, v nových verzích Ubuntu [[:systém/pracovní prostředí/gconf-editor|dconf]] editorem:
 +
 +{{ .:update-notifier.png?550 }}
 +
 +Pro nastavení v gconf editoru můžete použít i [[:terminál|příkaz]]:
 +
 +<code>
 +gconftool -s --type bool /apps/update-notifier/auto_launch false
 +</code>
 +
 +Pro nastavení v dconf editoru můžete použít i [[:terminál|příkaz]]:
 +
 +<code>
 +dconf write /com/ubuntu/update-notifier/auto-launch false
 +</code>
 +
 +===== Backports =====
 +
 +{{:warning.png}} **Povolení repozitáře 'backports' obecně není potřebné a jeho používání doporučujeme pouze pokročilým uživatelům.**
 +
 +Vydávání Ubuntu a aktualizací pro něj je postaveno na šesti měsíčním cyklu. Jakmile je jednou vydána nová verze Ubuntu, dochází ke zmrazení softwaru v ní obsaženém - aktualizace se sice vydávají, ale pouze takové, které opravují chyby nebo bezpečnostní díry v dané aplikaci/balíku. Nové verze softwaru (takové, které přinášejí nové funkce) se do aktualizací zahrnují pouze výjimečně a jedná se o velmi složitý proces.
 +
 +Tento způsob vydávání aktualizací má svůj hluboký smysl, ale mnohým uživatelům i vývojářům přijde nedokonalý, a proto vznikl speciální zdroj softwaru //backports//. Tento zdroj si můžete přidat do každého [[:vydání]] Ubuntu a získat tak v pravidelných aktualizacích i aktualizace přinášející nové funkce.
 +
 +Pro aktivování backportů si spusťte [[Centrum softwaru pro Ubuntu]] a z jeho nabídky vyberte **Upravit → Zdroje softwaru...**. Spustí se nástroj pro správu zdrojů v němž na kartě **Aktualizace** povolte zdroj **Nepodporované aktualizace (xyz-backports)**
 +
 +{{ .:zdroje-backporty.png }}
 +
 +====== Terminál ======
 +
 +{{:terminal.png}} Občas se může hodit provést aktualizaci systému přes terminál, to samozřejmě předpokládá alespoň základní znalosti s prací v [[:terminál|terminálu]].
 +
 +  * Nejprve je potřeba provést aktualizaci repozitářů:
 +
 +<code>
 +sudo apt-get update
 +</code>
 +
 +Výstup bude vypadat např. takto:
 +
 +{{ .:update.png }}
 +
 +  * Následně provedeme samotnou aktualizaci:
 +
 +<code>
 +sudo apt-get upgrade
 +</code>
 +
 +Budou-li dostupné balíky, které se mají aktualizovat, výstup bude vypadat např. takto:
 +
 +//Poznámka: Najde-li systém balíky, které jsou určeny k aktualizaci, tak jejich aktualizování musíte odsouhlasit, y (yes) = ano; n (no) = ne. Chcete-li, aby se systém neptal, můžete příkaz upravit přidáním parametru -y://
 +
 +<code>
 +sudo apt-get upgrade -y
 +</code>
 +
 +{{ .:upgrade.png }}
 +
 +  * Povšimněte si systémové hlášky:
 +
 +<code>
 +Následující balíky jsou podrženy v aktuální verzi:
 +  wine1.6 wine1.6-amd64 wine1.6-i386:i386
 +</code>
 +
 +Tuto situaci můžeme napravit následným příkazem:
 +
 +<code>
 +sudo apt-get dist-upgrade
 +</code>
 +
 +//Poznámka: I v tomto případě musíte aktualizování balíků odsouhlasit, y (yes) = ano; n (no) = ne. Chcete-li, aby se systém neptal, můžete příkaz upravit přidáním parametru -y://
 +
 +<code>
 +sudo apt-get dist-upgrade -y
 +</code>
 +
 +Následně se i tyto balíky aktualizují:
 +
 +{{ .:dist-upgrade.png }}
 +
 +//Poznámka: Podrobnější možnosti příkazu [[:apt|apt-get]] jsou zmíněny v samostatném návodu. Jako náhradu za apt-get lze použít i příkaz [[:Instalace programů/pokročilá_správa_softwaru#aptitude|aptitude]], který je schopen v mnoha případech lépe řešit případné problémy.//
 +
 +====== Odkazy ======
 +  * [[:Instalace programů]]
 +  * [[Přidávání zdrojů]]
 +  * [[https://help.ubuntu.com/community/UbuntuBackports|Ubuntu Backports]] {{:en.png}}