instalace_programů:aktualizace_programů

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
instalace_programů:aktualizace_programů [2013/09/18 16:36]
Tadeáš Pařík
instalace_programů:aktualizace_programů [2019/02/25 18:21] (aktuální)
Řádek 1: Řádek 1:
 +====== Aktualizace programů ======
 +{{:​update.png}} Jednou z největších výhod instalace softwaru ze zdrojů je fakt, že se pak systém sám (respektive s malou pomocí uživatele) stará o aktualizace veškerého takto nainstalovaného softwaru. Nemusíte se tak starat o shánění bezpečnostních záplat pro váš systém ani o nové verze programů. Tento návod slouží pro základní seznámení s tímto systémem.
  
 +Mít aktualizovaný systém je velice důležité,​ neboť takto ochraňujete váš počítač a vaše data proti případným chybám v programech nebo útočníkům napadajícím nezáplatované počítače.
 +
 +{{:​stop.png}} **Tento návod pojednává o automatických aktualizacích jednotlivých balíků, nikoli o aktualizaci celého systému (přechodu na novější verzi Ubuntu). O této problematice pojednává návod [[:Přechod na novější verzi systému]].**
 +
 +====== Ruční aktualizace ======
 +
 +{{:​info.png}} Ačkoli Ubuntu samo vyhledává nové verze balíků ve zdrojích softwaru, instalace těchto aktualizací není automatická (ačkoli to lze nastavit), ale vyžaduje ruční potvrzení uživatelem.
 +
 +===== Správce aktualizací - doporučeno =====
 +
 +V případně dostupných aktualizací Ubuntu samo spustí **Správce aktualizací**,​ kde můžete vidět dostupné aktualizace a také je pomocí tlačítka **Nainstalovat nyní** jednoduše nainstalovat.
 +
 +{{ .:​spravce-aktualizaci.png }}
 +
 +Ke kontrole dostupnosti aktualizací dochází jednou denně. Pokud chcete ručně zkontrolovat,​ zda nejsou nějaké aktualizace dostupné, spusťte Správce aktualizací z nabídky **Dash → Správce aktualizací**,​ ihned po jeho spuštění dojde ke kontrole, zda-li nejsou dostupné aktualizace.
 +
 +===== Ostatní metody =====
 +
 +Pokud vám Správce aktualizací z nějakého důvodu nevyhovuje, můžete sáhnout po některém z jiných nástrojů pro správu balíků, který aktualizace také podporuje. Příkladem je například Správce balíků [[Synaptic]] nebo pro práci v [[:​Terminál|terminálu]] určený [[:apt]], příklad je uveden na konci tohoto [[instalace_programů/​aktualizace_programů#​terminál|návodu]].
 +
 +====== Automatická aktualizace ======
 +
 +Kromě ručního potvrzování instalace aktualizací máte také možnost nastavit systém tak, aby aktualizace instalovat bez ptaní ihned, jakmile zjistí, že jsou dostupné.
 +
 +{{:​link.png}} Pro více informací o tomto způsobu aktualizace systému navštivte návod [[:​Automatické bezpečnostní aktualizace]].
 +
 +====== Tipy a triky ======
 +
 +===== Upozorňování na aktualizace =====
 +
 +{{:​ubuntu.png}} Od [[:​vydání]] Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope se systém upozorňování na dostupné aktualizace radikálně změnil. Dříve se místo přímého spuštění Správce aktualizací zobrazilo pouze upozornění v //​oznamovací oblasti//.
 +
 +{{ .:​upozornovani-old.png }}
 +
 +Návrat tohoto systému docílíte nastavením patřičných hodnot v [[:​systém/​pracovní prostředí/​gconf-editor|gconf]] editoru, v nových verzích Ubuntu [[:​systém/​pracovní prostředí/​gconf-editor|dconf]] editorem:
 +
 +{{ .:​update-notifier.png?​550 }}
 +
 +Pro nastavení v gconf editoru můžete použít i [[:​terminál|příkaz]]:​
 +
 +<​code>​
 +gconftool -s --type bool /​apps/​update-notifier/​auto_launch false
 +</​code>​
 +
 +Pro nastavení v dconf editoru můžete použít i [[:​terminál|příkaz]]:​
 +
 +<​code>​
 +dconf write /​com/​ubuntu/​update-notifier/​auto-launch false
 +</​code>​
 +
 +===== Backports =====
 +
 +{{:​warning.png}} **Povolení repozitáře '​backports'​ obecně není potřebné a jeho používání doporučujeme pouze pokročilým uživatelům.**
 +
 +Vydávání Ubuntu a aktualizací pro něj je postaveno na šesti měsíčním cyklu. Jakmile je jednou vydána nová verze Ubuntu, dochází ke zmrazení softwaru v ní obsaženém - aktualizace se sice vydávají, ale pouze takové, které opravují chyby nebo bezpečnostní díry v dané aplikaci/​balíku. Nové verze softwaru (takové, které přinášejí nové funkce) se do aktualizací zahrnují pouze výjimečně a jedná se o velmi složitý proces.
 +
 +Tento způsob vydávání aktualizací má svůj hluboký smysl, ale mnohým uživatelům i vývojářům přijde nedokonalý,​ a proto vznikl speciální zdroj softwaru //​backports//​. Tento zdroj si můžete přidat do každého [[:​vydání]] Ubuntu a získat tak v pravidelných aktualizacích i aktualizace přinášející nové funkce.
 +
 +Pro aktivování backportů si spusťte [[Centrum softwaru pro Ubuntu]] a z jeho nabídky vyberte **Upravit → Zdroje softwaru...**. Spustí se nástroj pro správu zdrojů v němž na kartě **Aktualizace** povolte zdroj **Nepodporované aktualizace (xyz-backports)**
 +
 +{{ .:​zdroje-backporty.png }}
 +
 +====== Terminál ======
 +
 +{{:​terminal.png}} Občas se může hodit provést aktualizaci systému přes terminál, to samozřejmě předpokládá alespoň základní znalosti s prací v [[:​terminál|terminálu]].
 +
 +  * Nejprve je potřeba provést aktualizaci repozitářů:​
 +
 +<​code>​
 +sudo apt-get update
 +</​code>​
 +
 +Výstup bude vypadat např. takto:
 +
 +{{ .:​update.png }}
 +
 +  * Následně provedeme samotnou aktualizaci:​
 +
 +<​code>​
 +sudo apt-get upgrade
 +</​code>​
 +
 +Budou-li dostupné balíky, které se mají aktualizovat,​ výstup bude vypadat např. takto:
 +
 +//​Poznámka:​ Najde-li systém balíky, které jsou určeny k aktualizaci,​ tak jejich aktualizování musíte odsouhlasit,​ y (yes) = ano; n (no) = ne. Chcete-li, aby se systém neptal, můžete příkaz upravit přidáním parametru -y://
 +
 +<​code>​
 +sudo apt-get upgrade -y
 +</​code>​
 +
 +{{ .:​upgrade.png }}
 +
 +  * Povšimněte si systémové hlášky:
 +
 +<​code>​
 +Následující balíky jsou podrženy v aktuální verzi:
 +  wine1.6 wine1.6-amd64 wine1.6-i386:​i386
 +</​code>​
 +
 +Tuto situaci můžeme napravit následným příkazem:
 +
 +<​code>​
 +sudo apt-get dist-upgrade
 +</​code>​
 +
 +//​Poznámka:​ I v tomto případě musíte aktualizování balíků odsouhlasit,​ y (yes) = ano; n (no) = ne. Chcete-li, aby se systém neptal, můžete příkaz upravit přidáním parametru -y://
 +
 +<​code>​
 +sudo apt-get dist-upgrade -y
 +</​code>​
 +
 +Následně se i tyto balíky aktualizují:​
 +
 +{{ .:​dist-upgrade.png }}
 +
 +//​Poznámka:​ Podrobnější možnosti příkazu [[:​apt|apt-get]] jsou zmíněny v samostatném návodu. Jako náhradu za apt-get lze použít i příkaz [[:​Instalace programů/​pokročilá_správa_softwaru#​aptitude|aptitude]],​ který je schopen v mnoha případech lépe řešit případné problémy.//​
 +
 +====== Odkazy ======
 +  * [[:​Instalace programů]]
 +  * [[Přidávání zdrojů]]
 +  * [[https://​help.ubuntu.com/​community/​UbuntuBackports|Ubuntu Backports]] {{:en.png}}
  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • (upraveno mimo DokuWiki)