instalace_programů:centrum_softwaru_pro_ubuntu

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
instalace_programů:centrum_softwaru_pro_ubuntu [2013/05/19 11:31]
ToMášMarný "nejnovější vydání"
instalace_programů:centrum_softwaru_pro_ubuntu [2019/02/25 18:21] (aktuální)
Řádek 1: Řádek 1:
 +====== Centrum softwaru pro Ubuntu ======
  
 +<WRAP ybox 575px>
 +{{:​ubuntu.png}} Tento návod je určen pro [[:​vydání]] <ubu> **Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot**. Pro starší vydání čtěte [[centrum_softwaru_pro_ubuntu (Natty)|zde]].
 +</​WRAP>​
 +
 +{{.:​usc-icon.png}} **Centrum softwaru pro Ubuntu** je základním nástrojem pro instalaci a odstraňování programů v Ubuntu. Jeho rozhraní je velmi jednoduché a přehledné,​ tudíž se s ním začínající uživatel naučí pracovat velmi rychle.
 +
 +{{ :​CSU.png?​500 }}
 +
 +====== Spuštění ======
 +
 +{{:​navigate.png}} Program najdete v nabídce [[:​Unity/​Dash|Dash]] v kategorii **Systém** pod názvem **Centrum softwaru pro Ubuntu**. Alternativně můžete Centrum spustit [[:​Terminál|příkazem]] ''​software-center''​.
 +
 +====== Práce s programem ======
 +
 +Po otevření Centra softwaru uvidíte v hlavním okně výběr aplikací, které můžete nainstalovat. Zobrazují se zde aplikace nově přidané do [[Přidávání zdrojů|softwarových zdrojů]] (sekce **Co je nového**) a také nejoblíbenější (respektive ostatními uživateli nejlépe hodnocené) aplikace (sekce **Nejlépe hodnocené**).
 +
 +Pokud vás žádná z nabízených vybraných aplikací nezaujme, můžete pomocí sloupcové nabídky v levé části okna přejít do jednotlivých kategorií se všemi dostupnými aplikacemi.
 +
 +{{ .:​centrum-historie.png?​500 }}
 +
 +V horní části je k dispozici jednoduchá nabídka, kde se můžete rozhodnout zda si přejete procházet všechny aplikace (**Veškerý software**) nebo zda pouze ty, jež máte nainstalovány na svém počítači (**Nainstalováno**). Také zde můžete přejít do záznamu **Historie** prováděných úprav softwaru. V případě, že nějaké aplikace právě instalujete (odstraňujete),​ objeví se zde i položka na zobrazení probíhající činnosti (**Probíhá**).
 +
 +{{:​tip.png}} V pravé části okna nahoře máte k dispozici okénko pro vyhledávání softwaru.
 +
 +===== Kategorie =====
 +
 +Jak již bylo řečeno výše, v úvodním okně Centra softwaru si můžete vybrat software podle kategorie (např. Grafika, Kancelář, Zpřístupnění...). Po vybrání dané kategorie se zobrazí buď seznam aplikací v dané kategorii, nebo - pokud je daná kategorie dále členěna (např. Hry jsou dále členěny podle žánrů jako strategie, arkády atp.) - další podrobnější nabídka a výběr nejoblíbenějších aplikací z dané kategorie.
 +
 +{{ .:​centrum-kategorie-vypis.png?​500 }}
 +{{ .:​centrum-kategorie-sub.png?​500 }}
 +
 +Vybranou aplikaci můžete pomocí tlačítka **Nainstalovat** přímo nainstalovat nebo můžete pomocí tlačítka **Další informace** vyvolat stránku s podrobnými informacemi.
 +
 +===== Stránka aplikace =====
 +
 +Pokud si vyberete nějakou aplikaci z některé z nabídek oblíbených (nejlépe hodnocených) aplikací nebo když ve výpisu kategorie zvolíte **Další informace**,​ přejdete na stránku s podrobnými informacemi o vybrané aplikaci nebo nástroji.
 +
 +{{ .:​centrum-aplikace.png?​500 }}
 +
 +Naleznete zde podrobný popis vybrané aplikace (většinou bohužel pouze v anglickém jazyce), vzorový snímek okna dané aplikace a také další informace o verzi, místu, které zabere na disku, licenci a dalších.
 +
 +Můžete zde také najít některé doplňky pro danou aplikaci a také krátké recenze a hodnocení ostatních uživatelů.
 +
 +==== Doplňky ====
 +
 +{{:​plugin.png}} Pokud jsou k instalovanému programu dostupné nějaké doplňky distribuované jako samostatné instalační balíky, zobrazí se vám v dolní části tohoto okna, kde si je můžete jednoduše vybrat.
 +
 +{{ .:​centrum-doplnky.png?​500 }}
 +
 +==== Recenze ====
 +
 +Od předchozího [[:​vydání]] Ubuntu je možné aplikaci obsažené v Centru softwaru hodnotit. Jednoduché "​číselné"​ hodnocení naleznete u každé aplikace ve formě jedné až pěti hvězdiček. Stručnější písemné recenze pak můžete najít na stránce s podrobnými informacemi o aplikaci.
 +
 +{{ .:​centrum-recenze.png?​500 }}
 +
 +{{:​tip.png}} Každému uživateli se zobrazují pouze recenze v jazyce, který má nastavený jako systémový. Pokud k dané aplikaci nejsou dostupné žádné recenze ve vašem jazyce, máte možnost nechat si zobrazit ty psané v angličtině.
 +
 +=== Hodnocení aplikací ===
 +
 +U každé aplikaci, kterou máte sami nainstalovanou,​ můžete přidat svou vlastní stručnou recenzi, která pomůže ostatním uživatelům Ubuntu v rozhodování. Potřebujete k tomu pouze účet //Ubuntu Single Sign On// - stejné údaje možná používáte pro přihlášení k UbuntuOne, systému [[http://​launchpad.net|Launchpad]] nebo [[http://​wiki.ubuntu.com|oficiální Ubuntu Wiki]]. Pokud účet nemáte, můžete jej vytvořit.
 +
 +{{ .:​centrum-recenze-napsat.png }}
 +
 +{{:​info.png}} Systém automaticky předpokládá,​ že recenzi píšete v jazyce, který máte aktuálně zvolený jako výchozí v Ubuntu. Pokud tedy máte zvolenu češtinu pište pouze v češtině.
 +
 +===== Placený software =====
 +
 +Speciální kapitolu softwaru, který můžete instalovat představuje **Placený** - zde vám centrum umožňuje jednoduše zakoupit a rovnou nainstalovat komerční aplikace pro Ubuntu. Naleznete zde například kodeky a software od firmy Fluendo, hru [[:World of Goo]] a další.
 +
 +{{ .:​centrum-placeny.png?​500 }}
 +
 +{{:​link.png}} Pro více informací o možnostech instalace placeného softwaru navštivte stránku [[.:Centrum softwaru pro Ubuntu:​Placený software|Placený software]].
 +
 +===== Odstranění softwaru =====
 +
 +Pro odstranění již nainstalovaného softwaru vyberte **Nainstalováno** z nabídky v horní části okna. V okně se zobrazí již nainstalované aplikace rozdělené podle základních kategorií
 +
 +{{ .:​centrum-nainstalovane.png?​500 }}
 +
 +Vyberte tu, kterou chcete odstranit, a pomocí kliknutí na **Odstranit** ji odeberte.
 +
 +====== Odkazy ======
 +  * [[http://​www.linuxexpres.cz/​software/​centrum-softwaru-pro-ubuntu|Článek Centrum softwaru pro Ubuntu ​ na LinuxEXPRES.cz]] {{:cz.png}}
 +  * [[https://​wiki.ubuntu.com/​SoftwareCenter|Domovská stránka programu]] {{:en.png}}
 +  * [[http://​en.wikipedia.org/​wiki/​Ubuntu_Software_Center|Software Center na Wikipedii]] {{:en.png}}
  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • (upraveno mimo DokuWiki)