instalace_programů:centrum_softwaru_pro_ubuntu_natty

Centrum softwaru pro Ubuntu (Natty)

Tento návod je určen pro vydání <ubu> Ubuntu 11.04 Natty Narwhal

Centrum softwaru pro Ubuntu je základním nástrojem pro instalaci a odstraňování programů v Ubuntu. Jeho rozhraní je velmi jednoduché a přehledné, tudíž se s ním začínající uživatel naučí pracovat velmi rychle.

Spuštění

Program najdete v nabídce Aplikace → Centrum softwaru pro Ubuntu, případně příkazem software-center.

Práce s programem

Hlavní okno programu je rozděleno do dvou částí. V levém sloupci vybíráte, zda budete procházet nainstalované aplikace (Nainstalovaný software) nebo instalovat aplikace nové (Získat software). Dostupný software si taky můžete filtrovat podle dostupných zdrojů softwaru, které můžete zobrazit po rozkliknutí položky Získat software. V případě, že nějaké aplikace právě instalujete (odstraňujete), objeví se zde i položka na zobrazení probíhající činnosti (Probíhá). Poslední položkou nabídky je Historie, kde si můžete prohlédnou jaké aplikace jste instalovali (nebo naopak odstraňovali) v minulosti.

V pravé části okna nahoře máte k dispozici okénko pro vyhledávání softwaru (vpravo) a pruh navigace (vlevo).

V pravé části dole se pak zobrazuje výpis kategorií softwaru a poté, co některou z nich vyberete, jejich obsah (více dále).

Speciální kategorie představují Oblíbené (zde naleznete aplikace, které uživatelé Ubuntu nejčastěji instalují) a Co je nového (kde naleznete aplikace nově přidané do zdrojů).

Pro instalaci nového softwaru vyberte Získat software. V pravé části okna se zobrazí kategorie dostupného softwaru. Po vybrání některé z kategorií se zobrazí abecední seznam programů v ní obsažených.

Pomocí tlačítka Nainstalovat můžete přímo zahájit instalaci nebo můžete pomocí tlačítka Další informace vyvolat stránku s podrobnými informacemi. Prohlédnout si můžete i ukázkový snímek daného programu (zobrazuje se jen miniatura, kliknutím na ni získáte plný náhled) a jeho domovskou stránku. Instalaci spustíte kliknutím na tlačítko Nainstalovat.

Pokud jsou k instalovanému programu dostupné nějaké doplňky distribuované jako samostatné instalační balíky, zobrazí se vám v dolní části tohoto okna, kde si je můžete jednoduše vybrat.

Jakmile nějakou aplikaci nainstalujete, můžete díky Centru softwaru jednoduše zjistit, jak ji spustit - v horní části okna s podrobnostmi se zobrazí cesta hlavní nabídkou.

Speciální kapitolu softwaru, který můžete instalovat představuje Placený - zde vám centrum umožňuje jednoduše zakoupit a rovnou nainstalovat komerční aplikace pro Ubuntu. Naleznete zde například kodeky a software od firmy Fluendo, hru World of Goo a další.

Pro více informací o možnostech instalace placeného softwaru navštivte stránku Placený software.

Pro odstranění již nainstalovaného softwaru vyberte Nainstalovaný software. V pravé části okna se zobrazí nainstalované aplikace.

Vyberte tu, kterou chcete odstranit, a pomocí kliknutí na Odstranit ji odeberte.

Odkazy

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • (upraveno mimo DokuWiki)