instalace_programů:centrum_softwaru_pro_ubuntu_natty

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

instalace_programů:centrum_softwaru_pro_ubuntu_natty [2019/02/25 18:21] (aktuální)
Řádek 1: Řádek 1:
 +====== Centrum softwaru pro Ubuntu (Natty) ======
  
 +<WRAP ybox 575px>
 +{{:​ubuntu.png}} Tento návod je určen pro [[:​vydání]] <ubu> **Ubuntu 11.04 Natty Narwhal** ​
 +</​WRAP>​
 +
 +{{.:​usc-icon-natty.png}} **Centrum softwaru pro Ubuntu** je základním nástrojem pro instalaci a odstraňování programů v Ubuntu. Jeho rozhraní je velmi jednoduché a přehledné,​ tudíž se s ním začínající uživatel naučí pracovat velmi rychle.
 +
 +{{ .:​centrum-hlavni-natty.png?​500 }}
 +
 +====== Spuštění ======
 +
 +{{:​navigate.png}} Program najdete v nabídce **Aplikace → Centrum softwaru pro Ubuntu**, případně [[:​Terminál|příkazem]] ''​software-center''​.
 +
 +====== Práce s programem ======
 +
 +Hlavní okno programu je rozděleno do dvou částí. V levém sloupci vybíráte, zda budete procházet nainstalované aplikace (**Nainstalovaný software**) nebo instalovat aplikace nové (**Získat software**). Dostupný software si taky můžete filtrovat podle dostupných [[Přidávání zdrojů|zdrojů softwaru]], které můžete zobrazit po rozkliknutí položky **Získat software**. V případě, že nějaké aplikace právě instalujete (odstraňujete),​ objeví se zde i položka na zobrazení probíhající činnosti (**Probíhá**). Poslední položkou nabídky je **Historie**,​ kde si můžete prohlédnou jaké aplikace jste instalovali (nebo naopak odstraňovali) v minulosti.
 +
 +{{ .:​centrum-historie-natty.png?​500 }}
 +
 +V pravé části okna nahoře máte k dispozici okénko pro vyhledávání softwaru (vpravo) a pruh navigace (vlevo).
 +
 +{{ .:​centrum-navigace.png }}
 +
 +V pravé části dole se pak zobrazuje výpis kategorií softwaru a poté, co některou z nich vyberete, jejich obsah (více dále).
 +
 +{{:​tip.png}} Speciální kategorie představují **Oblíbené** (zde naleznete aplikace, které uživatelé Ubuntu nejčastěji instalují) a **Co je nového** (kde naleznete aplikace nově přidané do zdrojů).
 +
 +===== Instalace softwaru =====
 +
 +Pro instalaci nového softwaru vyberte **Získat software**. V pravé části okna se zobrazí kategorie dostupného softwaru. Po vybrání některé z kategorií se zobrazí abecední seznam programů v ní obsažených.
 +
 +{{ .:​centrum-aplikace.png?​500 }}
 +
 +Pomocí tlačítka **Nainstalovat** můžete přímo zahájit instalaci nebo můžete pomocí tlačítka **Další informace** vyvolat stránku s podrobnými informacemi. Prohlédnout si můžete i ukázkový snímek daného programu (zobrazuje se jen miniatura, kliknutím na ni získáte plný náhled) a jeho domovskou stránku. Instalaci spustíte kliknutím na tlačítko **Nainstalovat**.
 +
 +==== Doplňky ====
 +
 +{{:​plugin.png}} Pokud jsou k instalovanému programu dostupné nějaké doplňky distribuované jako samostatné instalační balíky, zobrazí se vám v dolní části tohoto okna, kde si je můžete jednoduše vybrat.
 +
 +{{ .:​centrum-doplnky.png?​500 }}
 +
 +==== Spouštění ====
 +
 +{{ .:​centrum-nabidka.png?​500 }}
 +
 +
 +{{:​navigate.png}} Jakmile nějakou aplikaci nainstalujete,​ můžete díky Centru softwaru jednoduše zjistit, jak ji spustit - v horní části okna s podrobnostmi se zobrazí cesta hlavní nabídkou.
 +
 +===== Placený software =====
 +
 +Speciální kapitolu softwaru, který můžete instalovat představuje **Placený** - zde vám centrum umožňuje jednoduše zakoupit a rovnou nainstalovat komerční aplikace pro Ubuntu. Naleznete zde například kodeky a software od firmy Fluendo, hru [[:World of Goo]] a další.
 +
 +{{ .:​centrum-placeny-natty.png?​500 }}
 +
 +{{:​link.png}} Pro více informací o možnostech instalace placeného softwaru navštivte stránku [[.:Centrum softwaru pro Ubuntu:​Placený software|Placený software]].
 +
 +===== Odstranění softwaru =====
 +
 +Pro odstranění již nainstalovaného softwaru vyberte **Nainstalovaný software**. V pravé části okna se zobrazí nainstalované aplikace.
 +
 +{{ .:​centrum-nainstalovane.png?​500 }}
 +
 +Vyberte tu, kterou chcete odstranit, a pomocí kliknutí na **Odstranit** ji odeberte.
 +
 +====== Odkazy ======
 +  * [[https://​wiki.ubuntu.com/​SoftwareCenter|Domovská stránka programu]] {{:en.png}}
 +  * [[http://​en.wikipedia.org/​wiki/​Ubuntu_Software_Center|Software Center na Wikipedii]] {{:en.png}}
  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • (upraveno mimo DokuWiki)