instalace_programů:computerjanitor

ComputerJanitor

Computer Janitor je nástroj určený pro snadné odstranění softwarových balíků, které systém vyhodnotí jako nepotřebné. Patří sem například starší verze jader operačního systému, zastaralé balíky a automaticky nainstalované balíky, které již nejsou zapotřebí, ale bohužel také balíky, které byly nainstalovány ručně.

Computer Janitor vyhodnocuje jako nepotřebné i takové balíky, které byly nainstalovány ručně a tedy takové, které můžete chtít ponechat! Před potvrzením odstranění tedy vždy překontrolujte seznam balíků označených k odstranění!

Instalace

Nástroj je součástí základní instalace od vydání Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope.

Nainstalujte balík computer-janitor-gtk.

Spuštění

Nástroj můžete spustit z nabídky Systém → Správa → Údržba systému, případně příkazem gksudo computer-janitor-gtk.

Použití

Po kotrole balíků, které se mají odstranit, pouze potvrďte tlačítkem Vyčistit a poté potvrďte i následné bezpečnostní varování.

Tipy a triky

Po vybrání některého z balíků nabízených k odstranění se pod ním zobrazí informace o tom, proč je daný balík navržen k odstranění a také některé základní informace o tomto balíku.

Balíky, které jednou pomocí přepínače před jejich názvem označíte pro neodebírání, se zařadí to tzv. whitelistu - na seznamu sice stále budou zobrazovat, ale již vždy neoznačené.

Odkazy

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • autor: 127.0.0.1