instalace_programů:přidávání_zdrojů

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
instalace_programů:přidávání_zdrojů [2013/04/24 12:43]
Martin Šácha
instalace_programů:přidávání_zdrojů [2019/02/25 18:21] (aktuální)
Řádek 1: Řádek 1:
 +====== Přidávání zdrojů ======
  
 +{{:​eyes.png}} Tato stránka navazuje na obecný úvod do [[:​Instalace programů]],​ který je doporučeno si přečíst předem.
 +
 +{{:​globe.png}} V Ubuntu máme předpřipravené **zdroje** od tvůrců distribuce obsahující mnoho softwaru. Některý software ovšem nelze ve standardních zdrojích poskytnout (z důvodů nesvobodných licencí, patentů, apod). Taktéž tam nemusí být zrovna program, který uživatel rád používá. Proto může uživatel potřebovat přidat si vlastní zdroj obsahující hledaný software. Za kvalitu a bezpečnost programů z těchto neoficiálních zdrojů už však Ubuntu tým neručí.
 +
 +<WRAP info> **Pokud nepotřebujete software z jiných než základních Ubuntu zdrojů, nemusíte seznam zdrojů nijak upravovat.**</​WRAP>​
 +
 +{{:​terminal.png}} Pokud potřebujete upravit seznam zdrojů ručně (tzn. v textovém prostředí),​ čtěte [[.:​Přidávání zdrojů:​Příkazová řádka]].
 +
 +====== Úprava seznamu zdrojů ======
 +
 +{{:​apt.png}} Spusťte [[Centrum softwaru pro Ubuntu]] a z jeho nabídky vyberte **Upravit → Zdroje softwaru...**.
 +
 +Na prvním panelu je seznam povolených oficiálních zdrojů softwaru. Ve výchozím stavu je povoleno **main**, **restricted**,​ **universe** i **multiverse**,​ tedy všechny části oficiálního zdroje. Typ **zdrojový kód** je důležitý pouze pro programátory.
 +
 +Dále máte možnost vybrat si zrcadlo zdroje. Buď můžete použít hlavní server, nebo lokální server pro Českou republiku. Samozřejmě doporučujeme používat lokální české zrcadlo, bývá méně vytížené a software se z něj stahuje rychleji. Pokud byste s ním měli problém, není problém zvolit a vyzkoušet jiné.
 +
 +{{ .:​software-properties-tab1.png }}
 +
 +Na panelu **Ostatní software** doporučujeme aktivovat partnerský zdroj Canonicalu. Nacházejí se tam některé často používané komerční aplikace, jako je například Acroread. Více o softwaru třetích stran se můžete dozvědět v části [[#​neoficiální zdroje]].
 +
 +{{ .:​treti-strana.png }}
 +
 +Na panelu **Aktualizace** si můžete vybrat, které typy aktualizací chcete kontrolovat a instalovat ve svém systému. Doporučujeme používat **Důležité** a **Doporučené** aktualizace. **Nevydané** a **Nepodporované** aktualizace nejsou vhodné pro obyčejné uživatele, protože mohou být často nestabilní a způsobovat problémy. Také si zde můžete vybrat frekvenci kontroly aktualizací.
 +
 +{{ .:​software-properties-tab2.png }}
 +
 +{{:​link.png}} Podrobnější informace o aktualizaci softwaru a smyslu některých výše uvedených voleb naleznete na stránce [[Aktualizace programů]].
 +
 +Pokud jste prováděli nějaké změny, po uzavření nástroje budete upozorněni na potřebu aktualizace seznamu dostupného softwaru. Aktualizujte jej, a až vše proběhne můžete instalovat i software z nových vybraných zdrojů.
 +
 +<WRAP tip> Zdá-li se vám přidání dalších zdrojů příliš složité, můžete využít služeb programu [[:Ubuntu Tweak]], který umí přidat nejznámější neoficiální zdroje na pár kliknutí.</​WRAP>​
 +
 +====== Neoficiální zdroje ======
 +
 +I když zdroje Ubuntu jsou velice rozsáhlé, občas se najde software, který tam někomu chybí, a proto zprovozní vlastní zdroj obsahující tento software. Také se ve zdrojích Ubuntu nemohou nalézat některé právně problematické věci (problémy s patenty). Proto je někdy nutné přidat si neoficiální zdroj.
 +
 +<WRAP important>​ Tým Ubuntu **nemůže** zajistit bezproblémovost cizích zdrojů. Vždy si ověřte, že daný neoficiální zdroj je určen pro vaše [[:​vydání]] Ubuntu. Cizí a nesprávné zdroje vám mohou kompletně znefunkčnit systém! </​WRAP>​
 +
 +Pokud chcete přidat neoficiální zdroj, otevřete si panel **Ostatní software**, klepněte na tlačítko **Přidat**,​ a zkopírujte tam příslušný APT řádek zdroje (který jste získali v níže uvedeném seznamu neoficiálních zdrojů nebo někde na webové stránce zdroje). Zdroje se dají pomocí zatržítek lehce aktivovat a deaktivovat. Pokud jste právě aktualizovali z nižší na vyšší verzi Ubuntu, staré řádky odstraňte.
 +
 +{{ .:​software-properties-tab3.png }}
 +
 +===== Podepsané zdroje =====
 +{{:​identity.png}} Některé zdroje můžou mít uvedeno, že jejich použití je možné pouze při uložení jejich GPG klíče v systému. To má jako důsledek vyšší spolehlivost zdroje. Uložení klíče lze provést několika způsoby:
 +
 +  * Pokud máte klíč přímo jako soubor, v nástroji **Zdroje softwaru** využijte panel **Ověření**.
 +
 +  * Pokud znáte internetovou adresu ke klíči, proveďte v [[:​Terminál|Terminálu]] následující příkaz (s náhradou adresy za správnou):
 +<​code>​
 +wget -q -O - http://​nejakacesta/​nejakyklic.key | sudo apt-key add -
 +</​code>​
 +
 +  * Pokud znáte identifikační číslo daného GPG klíče, proveďte v [[:​Terminál|Terminálu]] následující příkazy (nahraďte ''​KLÍČ''​ za dané číslo):
 +<​code>​
 +gpg --keyserver subkeys.pgp.net --recv KLÍČ
 +gpg --export --armor KLÍČ | sudo apt-key add -
 +</​code>​
 +
 +===== Nejznámější neoficiální zdroje =====
 +{{:​warning.png}} **Následující zdroje jsou určeny pro [[:​vydání]] <ubu> Ubuntu 12.04 Precise Pangolin. S jinou verzí Ubuntu je nelze použít!**
 +
 +==== Canonical zdroj partnerského softwaru ====
 +Firma **Canonical**,​ stojící za distribucí Ubuntu, zřídila zdroj obsahující vybraný software třetích stran - partnerů Ubuntu. Většinou se tam nachází [[:Acrobat Reader]], [[:Skype]], [[:Java]] a podobně. Tento zdroj je hned po instalaci přednastavený v aplikaci **Zdroje softwaru**, ačkoliv není ve výchozím stavu zapnutý.
 +
 +V panelu **Ostatní software** aktivujte zaškrtnutím řádek:
 +<​code>​
 +'''​Partneři Canonicalu'''​ Software balený společností Canonical pro jejich partnery
 +</​code>​
 +==== PlayDeb ====
 +Čtěte: [[:​PlayDeb]] -
 +Zdroj **%%PlayDeb%%** je určena pro všechny uživatele Ubuntu, kteří rádi hrají - jeho cílem je poskytnout nejnovější verze linuxových her pro aktuální vydání Ubuntu.
 +
 +{{:​identity.png}} Tento zdroj je podepsán [[http://​archive.getdeb.net/​getdeb-archive.key|GPG klíčem]], přidejte si ho mezi důvěryhodné klíče [[:​Terminál|příkazem]]:​
 +<​code>​
 +wget -q -O- http://​archive.getdeb.net/​getdeb-archive.key | sudo apt-key add -
 +</​code>​
 +V panelu **Ostatní software** přidejte APT řádek:
 +<​code>​
 +deb http://​archive.getdeb.net/​ubuntu precise-getdeb games
 +</​code>​
 +==== Wine - aktuální verze ====
 +
 +[[:Wine]] je program pro spouštění Windows aplikací v Linuxu. Ubuntu zdroje obsahují mírně starší verzi, proto se někdy vyplatí mít verzi nejnovější. Tu najdete v tomto zdroji.
 +
 +V panelu **Ostatní software** přidejte APT řádek:
 +
 +<​code>​
 +ppa:​ubuntu-wine/​ppa
 +</​code>​
 +===== Vlastní zdroje =====
 +
 +Máte možnost vytvořit si vlastní zdroj balíků. Může to být například vhodné pro počítač, kde není připojení k internetu. V jiném počítači balíky stáhnete, nahrajete je sem do vlastního zdroje, a máte je lokálně.
 +
 +{{:​link.png}} Navštivte [[.:​Přidávání zdrojů:​Vlastní|Vlastní zdroje]].
  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • (upraveno mimo DokuWiki)