j-pilot

j-Pilot

jPilot je program pro synchronizaci Palm zařízení s Linuxem. Je velmi podobný Palm Desktopu a má mnoho pokročilých funkcích. Umožňuje také přímo z prostředí aplikace jednoduchou instalaci programů. Zatím však nezvládá instalaci na paměťové karty.

Postup byl testován ve vydání 7.10 (Gutsy Gibbon). Toto vydání obsahuje již předinstalovanou základní sadu potřebných aplikací, jako je gnome-pilot. Konfigurace lze provádět z menu systému Zařízení PalmOS. Tento postup je blíže popsán v článku PalmOS. Zde navrhnutý způsob pomocí aplikace jPilot je alternativní a konfiguraci stačí provést pouze v tomto programu. V tomto velmi stručném návodu budu předpokládat USB (příp. serial). j-Pilot jsem testoval se zařízením Zire 31. Rozchození synchronizace bylo velmi jednoduchou záležitostí a tak by tomu mohlo být i v mnoha jiných případech.

Instalace a spuštění

Program se nainstaluje balíkem jpilot. Možná budete chtít také nainstalovat balíky jpilot-plugins (3 pluginy pro jpilot- Expenses, SyncTime, KeyRing) a jpilot-backup (zlepšuje možnosti zálohování v jpilotu, které je tak mnohem flexibilnější).

Aplikaci najdete v nabídce Kancelář nebo spustíte z terminálu příkazem jpilot.

Nastavení

Nastavení je velmi jednoduché. V příslušném menu a sekci je třeba zadat především následující:

  • Sériový port: bude /dev/ttySx pro starší zařízení nebo /dev/pilot asi pro většinu nových s USB příp. zkusit /dev/ttyUSB0.
    • speciálně pro Zire 31 je třeba zadat jako sériový port usb: (kvůli bugu)
  • rychlost přenosu bude potřeba nastavit jen pro starší zařízení se sériovým portem

Instalace programů

V nabídce SouborInstalovat si v dialogovém okně vybrat požadované soubory (formát .prc) pro instalaci. Vlastní instalace pak synchronizačním tlačítkem/ikonou jak v programu, tak v Palmu.

Synchronizace

  • Základní synchronizace s Kalendářem, Úkoly apod. by měla být bez problémů a zřejmá
  • existují další pluginy pro synchronizaci s populárními emailovým klienty (např. Sylpheed, Evolution)- viz. též odkazy
  • základní funkce Zálohy a obnovení jsou již zahrnuty
  • intuitivní a jednoduché ovládání by nemělo činit problémy, navíc program mluví česky

Odkazy

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • (upraveno mimo DokuWiki)