jak_mít_ubuntu_a_ms_windows_společně

Jak mít Ubuntu a MS Windows na jednom počítači

To, že začnete používat Ubuntu ještě neznamená, že se stávajícího operačního systému musíte vzdát. Svoboda Ubuntu je i svoboda používat - nepoužívat, zavaděč systému vám dá při startu počítače vybrat, který systém bude spuštěn. Před pokračováním zálohujte data na disku! To je při jakékoliv instalaci základ. Varovali jsme vás.

Budete potřebovat CD Ubuntu, stáhněte si ho např. zde. Kromě instalace Ubuntu „na zkoušku“, přímo do Windows, ho vypalte na CD (čtěte Jak vypálit ISO).

Jedno malé info: pro start systému je potřeba malinký program, zavaděč, uložený na začátku disku. Windows tak nějak nepočítají, že by tam už jeden byl a vesele nainstalují svůj. Proto je potřeba instalovat nejprve Windows a poté Ubuntu, je-li to možné.

Nemám nainstalované ani Ubuntu, ani MS Windows

Nebo to dokážu zařídit.

 1. Rozdělíme disk na několik diskových oddílů (diskový oddíl pro Windows; diskový oddíl pro Ubuntu - popřípadě několik oddílů, chceme-li mít např. /home na jiném diskovém oddílu; oddíl pro data - aby bylo jednodušší s nimi používat oba systémy)
 • Přibližné velikosti pro jednotlivé oddíly: Windowsí disky cca. 15-25 GB (včetně místa pro programy); Ubuntu cca. 10-15 GB
 • Proč se stejně hodí samostatný disk /home: sice na něm nejsou uživatelská data, ale je tam spousta nastavení programů
 • Disk by tedy měl vypadat asi takto:

|20 GB pro Windows (NTFS)|10 GB pro Ubuntu (ext2)|zbytek disku - data (ntfs nebo fat32)|

 1. Spustíme instalaci Windows a pokračujeme, dokud se nedostaneme k bodu, kdy zvolíme místo pro instalaci Windows
 2. Zvolíme první diskový oddíl (v našem příkladě) a instalaci dokončíme
 3. Ve Windows naformátujeme „zbytek disku“ na souborový systém NTFS nebo fat32 (doporučuji NTFS) v Ovládacích panelech>Nástroje pro správu>Správa disků (XP Home to mají „ukryté“ ještě v Správě počítače)
 4. Vložíme CD Ubuntu a restartujeme počítač (co dělat, když znovu naběhnou Windows)
 5. Když dojdeme k volbě, kam se má Ubuntu nainstalovat, zvolíme ruční rozdělení
 6. Zvolíme volné místo (pomůže nám pořadí a velikost) a stiskneme Změnit
 7. Navolíme souborový systém (pokud nevíte, zvolte ext3) a v políčku Přípojný bod zvolíme / (ano, jen lomítko)
 8. V případě odděleného /home postupujeme analogicky od bodu 6.
 9. Vybereme část disku pro data a zvolíme přípojný bod (např. /media/data), to aby se automaticky připojila při startu Ubuntu; máme-li tam data, nesmí být zatrženo „Formátovat“
 10. Dokončíme zbytek instalace

Mám nainstalovaná Windows

V tomto případě je vhodné zvážit, jak často chceme Ubutnu používat. Pokud to bude jen „na zkoušku“, stáhneme si instalátor Ubuntu do Windows zde a řídíme se jeho pokyny.

Pokud bude Ubuntu používáno častěji, vložíme CD do mechaniky, restartujeme a spustíme instalátor. Zvolíme „Nainstalovat vedle Windows …“
Chceme-li použít např. oddělený disk /home, spustíme Live (Vyzkoušet), spustíme GParted (nástroj pro dělení disků), disk s Windows zmenšíme o cca. 10 GB a na volném místě vytvoříme jednotlivé diskové oddíly, které pak připojíme při instalaci. Postupujeme podle bodu 6. čisté instalace.

Chci přiinstalovat Windows k Ubuntu

To je nám líto :-). Spusťte Ubuntu z CD a pomocí GParted uvolněte dost místa pro Windows (cca. 15 GB). Pak na něj nainstalujte Windows. Pozor! Tento krok přemaže zavaděč GRUB2 a nahradí ho Windowsím zavaděčem, který neumožní výběr operačního systému. Postupujte podle tohoto návodu.

Odkazy

Jak návod vylepšit

 • Poslední úprava: 2019/02/25 17:20
 • (upraveno mimo DokuWiki)