klíčenka

Klíčenka

Klíčenka je aplikace pro uchovávání hesel a šifrovacích klíčů v Gnome. Je např. používána programy, které potřebují ukládat na disk údaje v zašifrované podobě. Tímto způsobem třeba spravuje přihlašovací údaje k e-mailovým účtům poštovní klient Evolution.

Spuštění

Program spustíte z nabídky Systém → Předvolby → Hesla a šifrovací klíče, případně příkazem seahorse.

Tipy a triky

Pokud si u své klíčenky login dáte stejné heslo, jaké používáte k přihlášení do svého profilu (tak je to i nastaveno automaticky při instalaci), při přihlášení se vám klíčenka automaticky odemkne, a již není potřeba heslo znovu zadávat. Hesla a jiné údaje jsou tak vždy na disku pouze v šifrované podobě.

Při automatickém přihlášení (systém se neptá při zapnutí počítače na heslo a automaticky najede do výchozího profilu) není heslo ke klíčence k dispozici, a je potřeba ho zadat v případě, že klíčenku potřebuji odemknout (aby z ní např. Evolution mohl číst). Pokud toto zadávání chcete zrušit, můžete použít postup uvedený níže, dojde ale k tomu, že hesla na disku (používaná aplikacemi využívající klíčenku) budou nezašifrovaná.

Tímto krokem snižujete bezpečnost svého systému

Při používání aplikací, které ukládají hesla do klíčenky, je potřeba vždy zadat heslo. Tomu se dá zabránit následujícím postupem:

  • V záložce Hesla změňte heslo u položky login

  • Vyplňte Staré heslo a políčka Heslo a Potvrďte heslo nechte prázdná.

  • Budete upozorněni vyskakovacím oknem na možná rizika. Okno jednoduše odsouhlaste.

Odkazy

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:20
  • autor: 127.0.0.1