kopírka

Kopírka

Tento návod je určen pro pokročilé uživatele

Možná se vám stalo, že vlastníte multifunkční tiskárnu se scannerem, ale bez barvy, případně scanner samotný a máte jinou tiskárnu, která nemá scanner, a rádi byste kopírovali jednoduše a rychle jedním kliknutím nebo stiskem jedné klávesy? Tady je návod jak na to.

Jaký mám scanner a tiskárnu

Nejdříve budeme potřebovat zjistit, jaký scanner vlastníte, což provedeme následujícím příkazem v Terminálu.

scanimage -L

Výsledek by měl vypadat zhruba takto. Náš ukázkový scanner má označení plustek:libusb:001:005.

Nyní zjistíme, jakou vlastníte tiskárnu, opět pomocí příkazu v Terminálu.

lpq

Výsledek by měl vypadat opět zhruba tak, jak vidíte na obrázku, kde je naše tiskárna označena jako HP-LaserJet-4-Plus.

Vytvoření skriptu

Nyní si vytvoříme obyčejný textový soubor například v domovském adresáři, který nazveme příznačně jako kopirka.sh. Do tohoto souboru vložíme následující text (povšimněte si druhého a třetího řádku, který upravíte dle předchozích výsledků, nahradíte je vaším scannerem a tiskárnou).

scanner="plustek:libusb:001:005"
printer="HP-LaserJet-4-Plus"
echo "Kopírování..."
scanimage -p -d ${scanner} --resolution "150" -l "0" -t "0" -x "210mm" -y "297mm" --mode "Gray" | lp -o media=a4 -o fitplot -d ${printer}

Kód si můžete sami upravovat dle vlastní představy, případně si můžete vytvořit více skriptů s různým nastavením.

  • Pro barevnou kopii změňte v kódu slovo „Gray“ na „Color“, pokud kopírujete výhradně textové dokumenty tak zkuste „Lineart“, kde kopie bude jednobitová (u „Lineart“ doporučuji nastavit –resolution „300“).
  • Zvýšení nebo snížení kvality rozlišení můžete měnit v –resolution „150“, kde číslo můžete změnit třeba na –resolution „300“, ale čím vyšší kvalita, tím déle bude kopírování trvat.
  • Nyní je nastaveno, aby se naskenovala stránka A4 a následně se zmenšila do tisknutelné plochy, chcete-li tisknout 1:1 s tím že se oříznou okraje dopište na konec skriptu za ${printer} (s mezerou na začátku …..${printer} -o page-bot…..)
-o page-bottom=0 -o page-left=0 -o page-right=0 -o page-top=0
  • Chcete-li, aby se tento skript zeptal na počet kopií, upravte skript, aby vypadal následovně:
scanner="plustek:libusb:001:005"
printer="HP-LaserJet-4-Plus"
echo -n "Kolik kopií? "
read copy
echo "Kopírování..."
scanimage -p -d ${scanner} --resolution "150" -l "0" -t "0" -x "210mm" -y "297mm" --mode "Gray" | lp -n ${copy} -o media=a4 -o fitplot -d ${printer}

Po uložení kódu musíte nastavit skriptu dostatečná práva, to učiníte tímto příkazem:

chmod +x kopirka.sh

Klávesová zkratka

Pokud si chcete vytvořit klávesovou zkratku nebo si namapovat nějaké tlačítko na své klávesnici, aby se vše naprosto zautomatizovalo, tak zvolte tento postup:

DashKlávesnice

Otevře se vám nové okno, kde na druhé záložce Zkratky zvolíte Vlastní zkratky a přes tlačítko plus přidáte a dopíšete do názvu např. Kopírka a do příkazu: ''(/home/jmeno_uzivatele/ za předpokladu, že je daný skript ve vašem domovském adresáři):

xterm -geometry "16x2-1+1" -uc -b "20" -title "Kopírka  :o)" -fn "12x24" -e sh '/home/jmeno_uzivatele/kopirka.sh'

Pak už stačí nastavit vlastní klávesovou zkratku nebo kombinaci, která to všechno spustí a po stisknutí nastavené klávesy bude výsledek vypadat takto:

Možné problémy

  • Po restartování počítače vám nebude scanner pracovat a pokud se podíváte znovu na výpis scanimage -L, tak bude označen jinak.
  • Nechávat scanner stále připojený k počítači nebo z kódu odstraňte -d ${scanner} a potom se bude pokaždé vyhledávat scanovací zařízení. První nalezené zařízení bude následně použito, bohužel to trvá cca 5 až 10 vteřin.

Odkazy

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • autor: 127.0.0.1