kubuntu:vzdálené_ovládání

Kubuntu/Vzdálené ovládání

Občas se může stát, že budete potřebovat vzdáleně ovládat svůj systém s Kubuntu. Existují dvě možnosti, jak se na něj dostat - SSH přístup (textový) a VNC (grafický).

SSH

Rozchodit SSH přístup není nic složitého, stačí nainstalovat balík openssh-server a pokud se náhodou nenačte, tak zadat sudo /etc/init.d/ssh restart

Pokud se chcete připojit k SSH serveru, není nic jednoduššího, než v konzoli zadat ssh uzivatelskejmeno@ipadresa, například ssh tatinek@123.123.123.123. Při připojení na server se dotáže na heslo - bezpečnost nadevše.

Může se stát, že dostanete chybovou hlášku ssh: connect to host 217.172.153.250 port 22: Connection refused, to v praxi znamená, že je špatně (nebo vůbec) zadaný port. To se dá vyřešit pomocí atributu -pCisloPortu, například ssh tatinek@123.123.123.123 -p28.

VNC

VNC je grafické připojení, které má v Kubuntu jednoduché grafické průvodce již v základní instalaci.

O server se stará klikátko pod názvem Krfb, takže stačí spustit příkaz krfb a jednoduše naklikat, co potřebujete.

Nemusíte se bát, že když povolíte vzdálený přístup bez pozvánky, tak se začnou připojovat lidé z různých koutů světa. KDE se zeptá, jestli povolujete připojení klienta a pokud se vám to zdá málo, stačí povolit heslo.

O klienta se stará program Krdc, takže stačí spustit příkaz krdc a otevře se vám okno, ve kterém zvolíte vzdálenou pracovní plochu, na kterou se chcete připojit. Program automaticky vyhledává počítače v lokální síti a nabízí i volbu manuálního zadání IP. Kromě protokolu VNC umí také RDP.

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • autor: 127.0.0.1