livecd

LiveCD

LiveCD, česky živé CD nebo také spustitelné CD je speciálně vytvořené CD tak, aby s jeho pomocí bylo možné spustit a používat operační systém, který je na něm (CD) přítomen. Jako LiveCD funguje například standardní instalační CD Ubuntu (tzv. desktop CD - s grafickým instalátorem) a běžně jej používají i instalační CD dalších linuxových distribucí.

LiveCD funguje v podstatě stejně jako klasický operační systém nainstalovaný na pevném disku počítače. Rozdíl je především v nižším výkonu takto provozovaného systému (CD mechanika je mnohem pomalejší než pevný disk) a nemožnosti systém provozovaný z CD měnit. LiveCD se používá především u linuxových distribucí jako prostředí pro spuštění instalátoru, jako ukázka daného systému nebo pro různé specifické účely (záchrana poškozeného systému atp.).

Podobně jako LiveCD můžeme vytvořit LiveUSB nebo LiveDVD, které se od „klasického“ LiveCD liší jen nosičem (flash disk, resp. DVD).

Ubuntu a „jeho“ LiveCD je šířeno po Internetu ve formě ISO obrazů CD, které po vypálení, automaticky vytvoří spustitelné CD.

Pro více informací navštivte návod Jak vypálit ISO.

Je možné vytvořit i tzv. LiveUSB, tedy spustitelný USB flash disk. Na flash disk samozřejmě nelze nic vypalovat a nelze tedy použít výše uvedený postup. O tom, jak takové LiveUSB vytvořit se dočtete v návodu z flash disku.

Na LiveCD se nachází operační systém, který je potřeba nějak spustit. Protože je, ale většina počítačů nastavena tak, aby operační systém při svém spuštění hledala nikoli na CD (nebo flash disku), ale na pevném disku (kde je ve většině případů umístěn), musí se napřed nastavit tak, aby dokázal systém zavést (neboli nabootovat) právě z CD.

Pro přesný postup navštivte článek Zavedení systému z CD.

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • autor: 127.0.0.1