lokiinstaller

LokiInstaller

Loki-Installer pochází od společnosti Loki, která do Linuxu přenesla spoustu původně windowsových her. Při této příležitosti také napsali instalátor, který má zjednodušit instalaci her, které se nenacházejí přímo ve zdrojích distribuce. Dnes je tento instalátor přibalován k mnoha takovýmto hrám. Instalační soubory mívají většinou příponu .run. Na stránkách Loki můžete najít jak mnoho nativních linuxových her s tímto instalátorem, tak připravený instalátor pro některé komerční či emulované hry.

Jak získat Loki-Installer

Instalátor Loki-Installer je většinou součástí instalačního souboru hry, takže o to se nemusíte vůbec starat. Je ale nutné si nainstalovat odinstalátor Loki-Uninstaller, který vám umožní hry odinstalovat, případně aktualizátor Loki-Updater, který vám umožní hry aktualizovat.

Oba tyto nástroje můžete stáhnout na stránkách Loki. Jména souborů budou nejspíše loki_update-full-1.0.13-x86.run a loki_uninstall-full-1.0.3-x86.run. Tyto soubory si stáhněte (nejsnadněji přes přímý odkaz direct), a pokračujte dále.

Na souboru loki_update-full-1.0.13-x86.run nastavte spustitelný příznak. Poté otevřete Terminál, přepněte se do adresáře s daným souborem, a spusťte:

sudo ./loki_update-full-1.0.13-x86.run

Na souboru loki_uninstall-full-1.0.3-x86.run nastavte spustitelný příznak. Poté otevřete Terminál, přepněte se do adresáře s daným souborem, a spusťte:

sudo ./loki_uninstall-full-1.0.3-x86.run

Spouštění Loki nástrojů

Aktualizátor Loki-Updater i odinstalátor Loki-Uninstaller naleznete v menu Aplikace → Ostatní → Loki Update a Aplikace → Ostatní → Loki Uninstall. Po spuštění nástroje se vám objeví jednoduchý seznam právě nainstalovaných her, a vy můžete zaškrtnutím některých z nich a potvrzením tlačítka tyto hry aktualizovat nebo odinstalovat.

Pokud by vám vadilo, že tyto položky jsou v menu Aplikace → Ostatní místo logičtějšího Aplikace → Hry, tak stačí upravit soubory /usr/share/gnome/apps/Games/loki_update.desktop a /usr/share/gnome/apps/Games/loki_uninstall.desktop, a změnit v Categories slovo Games na Game.

Pokud jste nějakou hru instalovali jako správce systému pro všechny uživatele (pomocí sudo), musíte Loki nástroje spustit opět jako správce systému, tzn. příkazy

gksudo loki_update
gksudo loki_uninstall

Jak nainstalovat hru s Loki-Installerem

Tyto hry mají většinou příponu .run, a jedná se o obyčejný shellový skript. Tudíž, nejprve nastavte na tomto souboru spustitelný příznak. Poté si otevřete Terminál, přepněte se do adresáře s instalačním souborem, a spusťte:

./název_souboru.run
  • Pro instalaci pod právy správce systému lze využít příkaz sudo.
  • Pokud byste dostali v průběhu instalace chybovou hlášku, můžete ještě zkusit tento příkaz:
bash název_souboru.run

* Pokud chcete nainstalovat hru z CD a hra má CD více, je lepší zkopírovat instalátor na pevný disk a spustit ho z něj.

  • Pokud hra nenajde CD, můžete cestu zadat pomocí příkazu:
export SETUP_CDROM=/cesta/k/cdrom/

Odkazy

Grafická úprava: Tento návod potřebuje důležité grafické a stylistické úpravy. Více...

Konvence: Tento návod nesplňuje některé z na Wiki zavedených konvencí. Více...

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • autor: 127.0.0.1