MIDI Keyboard

Tento návod popisuje zprovoznění a používání (nejen) MIDI keyboardu v Ubuntu.

Instalace

Návod byl testován na Ubuntu 14.04 Trusty Tahr a 15.04 Vivid Vervet a keyboardu FOX KeyControl 49.

Nejdříve ze všeho musíme mít něco, co vydává zvuk, tedy syntetizér + přepojovač.

:!: QSynth instaluje soundfont GM, který je větší a má více instrumentů. Pokud šetříte místo na disku, nainstalujte soundfont GS: fluid-soundfont-gs, potom GM odstraňte a v nastavení QSynth nastavte GS.

Nainstalujeme tedy balíky: QSynth (Syntetizér), QjackCtl (přepojovač)

:?: Celkově těmto dvěma aplikacím budeme říkat JACK Server

Spuštění

Nejdříve musíme spustit QSynth. Až se okénko kompletně načte, klikneme vlevo na tlačítko Nastavení…, zvolíme záložku Zvuková písma → Otevřít… a zvolíme si soundfont.

Nyní už můžeme připojit náš MIDI Keyboard. Potom zapneme QjackCtl (ale QSynth s ním necháme běžet) a k tomu zapneme nějakou aplikaci, kterou chcete keyboardem ovládat. Přepneme se zpět do QjackCtl, kde klikneme na tlačítko Spojit. Tam (nejčastěji v záložce ALSA-MIDI) spojíme výstup Midi Keyboard (neplést s Midi Trough) se vstupem aplikace, kterou chceme ovládat a tu spojíme s výstupem FLUID Synth.

:!: I po vypnutí Qsynth zůstane na pozadí běžet JACK daemon, který zastavuje zvuk. Ten se musí vypnout přes Správce úloh (v Ubuntu Sledování systému) → zabít proces jackdbus.

Aplikace

Několik aplikací pro použití MIDI keyboardu, všechny uvedené jsou zdarma.

Pro pouhé hraní v reálném čase stačí v QjackCtl spojit výstup Midi Keyboard se vstupem Fluid Synth. Pokud chcete spouštět i jiné audio než JACK, musíte si doinstalovat balík pulseaudio-module-jack, potom v nabídce nastavení QJackCtl nastavíme položku Rozhraní na danou zvukovou kartu. Restartujeme JACK server a v normálních předvolbách zvuku zvolíme jako výstup JACK server. Pro širší použití čtěte dále.

VMPK

VMPK slouží. k zobrazení stisknutých kláves a použitých prvků na keyboardu jako je například modulační kolečko.

:?: Program nevydává zvuk sám ze sebe, takže je potřeba připojit přes QjackCtl jeho výstup se vstupem Fluid Synth.

Nainstalujte balík: vmpk

Domovská stránka: http://vmpk.sourceforge.net/

MIDI Sheet Music

MIDI Sheet Music slouží k přehrávání MIDI souborů. Zobrazuje právě zahranou notu na virtuálním keyboardu a zároveň v notovém zápisu. Dokáže noty exportovat do PDF, ale jejich kvalita není moc dobrá, takže raději použijte jeden z dalších programů.

:?: Program nevydává zvuk sám ze sebe, takže je potřeba připojit přes QjackCtl jeho výstup se vstupem Fluid Synth.

Stáhněte balík z domovské stránky programu a nainstalujte.

:!: Centrum softwaru možná bude hlásit, že balík je poškozený, ale toho si nevšímejte.

:!: Verze 2.6 má chybu: Po načtení MIDI souboru se zobrazí jen miniaturní box s notami. Stačí když oknu změníte velikost a bude to v pořádku.

Domovská stránka: http://midisheetmusic.sourceforge.net/

Přehrávání (a nahrávání) audia

Audio (tím myšleno například .mp3, .wav, zvuková stopa ve videu apod.) můžete se zapnutým JACK Serverem jen přes přehrávače které JACK podporují. Zdárně se mi podařilo hudbu v mp3 spustit v Audacity, ale jsou i jiné přehrávače. Stačí k tomu změnit výstup z ALSA na JACK (jako na obrázku (Audacity)) = to samé platí i pro nahrávání. Jako další příklad uvedeme VLC Media Player. Abychom v něm spustili JACK, musíme si nainstalovat balík vlc-plugin-jack. Potom jdeme do Nástroje → Nastavení → Zvuk a jako výstupní modul zvolíme Zvukový výstup JACK.

GtKlick

GtKlick je grafické rozhraní k metronomu Klick s možností nastavení hlasitosti, tempa a taktu. Má také na výběr více zvuků. Od Gtick se liší tím, že funguje jak bez Qsynth, tak i s ním.

Nainstalujte balík: gtklick

:?: Ve spojovadle QjackCtl ho najdete v záložce Zvuk

Domovská stránka: http://das.nasophon.de/gtklick/

Gtick

Gtick je jednoduchý metronom, u kterého lze nastavit tempo, hlasitost a takt. Hodí se pro hraní bez připojení k PC, protože nepodporuje JACK server (→ se spuštěným Qsynth neuslyšíte jeho vyťukávání).

Nainstalujte balík: gtick

Domovská stránka: http://www.antcom.de/gtick/

MuseScore

MuseScore je program pro psaní a přehrávání notového zápisu bez potřeby QSynth. Můžete importovat například formáty MIDI, MusicXML, MuseScore a další. Exportovat můžete do uvedených formátů + do PDF, PNG a do zvukových souborů. Bohužel, některé MIDI vypisuje špatně, takže pro tisk (nebo export do PDF) bych zvolil NtEd - další aplikaci v seznamu. Program má i vlastní webovou databázi s už hotovými notovými zápisy, kam můžete svůj zápis odeslat (v aplikaci pouze po přihlášení, na webu volně).

Nainstalujte balík: musescore

Domovská stránka: http://musescore.com/

NtEd

NtEd (původně NoteEdit) je jednoduchý program pro zápis, a import/export not. Je vhodný pro ty, kdo ještě noty na počítači nepsali a chtěli by se to naučit.

:?: Program nevydává zvuk sám ze sebe, takže je potřeba připojit přes QjackCtl jeho výstup se vstupem Fluid Synth.

Nainstalujte balík: nted

Domovská stránka: http://vsr.informatik.tu-chemnitz.de/staff/jan/nted/nted.xhtml

MidiEditor

Tento editor midi souborů je odlišný tím, že tóny nezobrazuje v notové osnově, ale v řádcích souběžnými s klávesami, které jsou po levé straně.

Stáhněte balík z domovské stránky programu a nainstalujte ho.

Domovská stránka: http://midieditor.sourceforge.net/

PDF do zápisu

Export not z PDF do zápisu není doporučeno, protože je nepřesné (nejlepší výsledky jsou s 300 DPI). Nejlepší výsledky mám s MuseScore Import, který je dostupný pouze po přihlášení a noty z PDF vyexportuje do formátu MuseScore (.mscz). Takto vyexportovaný zápis se musí ještě v MuseScore opravit, protože mu mohou chybět nebo přebývat noty. Další možností je Audiveris, ale nepodařilo se mi ho rozchodit.

Audio do zápisu

Převést audio do zápisu je mnohem nepřesnější než převod z PDF, protože ve zvuku se mohou objevovat rušivé elementy nebo se zvuky mohou překrývat. Potom vám z toho může vzniknout úplný nesmysl, takže je lepší si už někde najít noty hotové, nebo je napsat podle vlastního ucha.

První možností (a asi tou nejlepší) je tato: Svůj audio soubor nahrajete na tuto stránku, která překonvertuje audio do midi souboru. Zamozřejmě, že takto generovaný midi soubor potřebuje upravit nějakým již zmíněným editorem.

Nativně se v Ubuntu nachází aplikace Scolily. Ta se ale hodí pro zvukový výstup z keyboardu, protože nahrává přes audio vstup počítače (mikrofonový vstup). Nastavíte údery za minutu, je zde možnost i nastavit délku nahrávání. Soubor, který se nahrává má příponu .ly (Lilypond) a po skončení nahrávání se zeptá jestli chcete spustit export (do formátu který jste si zvolili v nastavení programu). Já mám na výběr export do .pdf, .abc a .mid. Všechny tyto soubory (.ly + exportovaný) naleznete ve své domovské složce.

Nainstalujte balík: scolily

Další možností je použít Audacity s Windows programem Amazing MIDI, který jde spustit pod emulátorem Wine. Podrobný návod na instructables.com

Linthesia

Linthesia vychází ze starších zdrojových kódů programu Synthesia. Noty padají na virtuální klávesy a vy podle nich musíte hrát.

linthesia.jpg

Nainstalujte balík: linthesia

:!: Program na Ubuntu 14.04 a starších nespustíte. Jedná se o bug, který je opraven od Ubuntu 14.10 - nová verze programu.

Domovská stránka: https://sourceforge.net/projects/linthesia/

Piano Booster

Piano Booster je náhrada za Windows aplikaci Synthesia, jen se hraje podle not a ne podle padajících „balíků“.

Nainstalujeme balík: pianobooster

:?: IN/OUT připojíte ručně v aplikaci (Setup → Midi Setup…)

:?: .mid soubory nesmí mít umístění, ve kterém je diakritika nebo mezery, jinak je PB nenačte!

Domovská stránka: http://pianobooster.sourceforge.net/

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • (upraveno mimo DokuWiki)