midi_keyboard

MIDI Keyboard

Tento návod popisuje zprovoznění a používání (nejen) MIDI keyboardu v Ubuntu.

Instalace

Návod byl testován na Ubuntu 14.04 Trusty Tahr a 15.04 Vivid Vervet a keyboardu FOX KeyControl 49.

Nejdříve ze všeho musíme mít něco, co vydává zvuk, tedy syntetizér + přepojovač.

:!: QSynth instaluje soundfont GM, který je větší a má více instrumentů. Pokud šetříte místo na disku, nainstalujte soundfont GS: fluid-soundfont-gs, potom GM odstraňte a v nastavení QSynth nastavte GS.

Nainstalujeme tedy balíky: QSynth (Syntetizér), QjackCtl (přepojovač)

:?: Celkově těmto dvěma aplikacím budeme říkat JACK Server

Spuštění

Nejdříve musíme spustit QSynth. Až se okénko kompletně načte, klikneme vlevo na tlačítko Nastavení…, zvolíme záložku Zvuková písma → Otevřít… a zvolíme si soundfont.

Nyní už můžeme připojit náš MIDI Keyboard. Potom zapneme QjackCtl (ale QSynth s ním necháme běžet) a k tomu zapneme nějakou aplikaci, kterou chcete keyboardem ovládat. Přepneme se zpět do QjackCtl, kde klikneme na tlačítko Spojit. Tam (nejčastěji v záložce ALSA-MIDI) spojíme výstup Midi Keyboard (neplést s Midi Trough) se vstupem aplikace, kterou chceme ovládat a tu spojíme s výstupem FLUID Synth.

:!: I po vypnutí Qsynth zůstane na pozadí běžet JACK daemon, který zastavuje zvuk. Ten se musí vypnout přes Správce úloh (v Ubuntu Sledování systému) → zabít proces jackdbus.

Aplikace

Několik aplikací pro použití MIDI keyboardu, všechny uvedené jsou zdarma.

Pro pouhé hraní v reálném čase stačí v QjackCtl spojit výstup Midi Keyboard se vstupem Fluid Synth. Pokud chcete spouštět i jiné audio než JACK, musíte si doinstalovat balík pulseaudio-module-jack, potom v nabídce nastavení QJackCtl nastavíme položku Rozhraní na danou zvukovou kartu. Restartujeme JACK server a v normálních předvolbách zvuku zvolíme jako výstup JACK server. Pro širší použití čtěte dále.

VMPK slouží. k zobrazení stisknutých kláves a použitých prvků na keyboardu jako je například modulační kolečko.

:?: Program nevydává zvuk sám ze sebe, takže je potřeba připojit přes QjackCtl jeho výstup se vstupem Fluid Synth.

Nainstalujte balík: vmpk

Domovská stránka: http://vmpk.sourceforge.net/

MIDI Sheet Music slouží k přehrávání MIDI souborů. Zobrazuje právě zahranou notu na virtuálním keyboardu a zároveň v notovém zápisu. Dokáže noty exportovat do PDF, ale jejich kvalita není moc dobrá, takže raději použijte jeden z dalších programů.

:?: Program nevydává zvuk sám ze sebe, takže je potřeba připojit přes QjackCtl jeho výstup se vstupem Fluid Synth.

Stáhněte balík z domovské stránky programu a nainstalujte.

:!: Centrum softwaru možná bude hlásit, že balík je poškozený, ale toho si nevšímejte.

:!: Verze 2.6 má chybu: Po načtení MIDI souboru se zobrazí jen miniaturní box s notami. Stačí když oknu změníte velikost a bude to v pořádku.

Domovská stránka: http://midisheetmusic.sourceforge.net/

Audio (tím myšleno například .mp3, .wav, zvuková stopa ve videu apod.) můžete se zapnutým JACK Serverem jen přes přehrávače které JACK podporují. Zdárně se mi podařilo hudbu v mp3 spustit v Audacity, ale jsou i jiné přehrávače. Stačí k tomu změnit výstup z ALSA na JACK (jako na obrázku (Audacity)) = to samé platí i pro nahrávání. Jako další příklad uvedeme VLC Media Player. Abychom v něm spustili JACK, musíme si nainstalovat balík vlc-plugin-jack. Potom jdeme do Nástroje → Nastavení → Zvuk a jako výstupní modul zvolíme Zvukový výstup JACK.

GtKlick je grafické rozhraní k metronomu Klick s možností nastavení hlasitosti, tempa a taktu. Má také na výběr více zvuků. Od Gtick se liší tím, že funguje jak bez Qsynth, tak i s ním.

Nainstalujte balík: gtklick

:?: Ve spojovadle QjackCtl ho najdete v záložce Zvuk

Domovská stránka: http://das.nasophon.de/gtklick/

Gtick je jednoduchý metronom, u kterého lze nastavit tempo, hlasitost a takt. Hodí se pro hraní bez připojení k PC, protože nepodporuje JACK server (→ se spuštěným Qsynth neuslyšíte jeho vyťukávání).

Nainstalujte balík: gtick

Domovská stránka: http://www.antcom.de/gtick/

MuseScore je program pro psaní a přehrávání notového zápisu bez potřeby QSynth. Můžete importovat například formáty MIDI, MusicXML, MuseScore a další. Exportovat můžete do uvedených formátů + do PDF, PNG a do zvukových souborů. Bohužel, některé MIDI vypisuje špatně, takže pro tisk (nebo export do PDF) bych zvolil NtEd - další aplikaci v seznamu. Program má i vlastní webovou databázi s už hotovými notovými zápisy, kam můžete svůj zápis odeslat (v aplikaci pouze po přihlášení, na webu volně).

Nainstalujte balík: musescore

Domovská stránka: http://musescore.com/

NtEd (původně NoteEdit) je jednoduchý program pro zápis, a import/export not. Je vhodný pro ty, kdo ještě noty na počítači nepsali a chtěli by se to naučit.

:?: Program nevydává zvuk sám ze sebe, takže je potřeba připojit přes QjackCtl jeho výstup se vstupem Fluid Synth.

Nainstalujte balík: nted

Domovská stránka: http://vsr.informatik.tu-chemnitz.de/staff/jan/nted/nted.xhtml

Tento editor midi souborů je odlišný tím, že tóny nezobrazuje v notové osnově, ale v řádcích souběžnými s klávesami, které jsou po levé straně.

Stáhněte balík z domovské stránky programu a nainstalujte ho.

Domovská stránka: http://midieditor.sourceforge.net/

Export not z PDF do zápisu není doporučeno, protože je nepřesné (nejlepší výsledky jsou s 300 DPI). Nejlepší výsledky mám s MuseScore Import, který je dostupný pouze po přihlášení a noty z PDF vyexportuje do formátu MuseScore (.mscz). Takto vyexportovaný zápis se musí ještě v MuseScore opravit, protože mu mohou chybět nebo přebývat noty. Další možností je Audiveris, ale nepodařilo se mi ho rozchodit.

Převést audio do zápisu je mnohem nepřesnější než převod z PDF, protože ve zvuku se mohou objevovat rušivé elementy nebo se zvuky mohou překrývat. Potom vám z toho může vzniknout úplný nesmysl, takže je lepší si už někde najít noty hotové, nebo je napsat podle vlastního ucha.

První možností (a asi tou nejlepší) je tato: Svůj audio soubor nahrajete na tuto stránku, která překonvertuje audio do midi souboru. Zamozřejmě, že takto generovaný midi soubor potřebuje upravit nějakým již zmíněným editorem.

Nativně se v Ubuntu nachází aplikace Scolily. Ta se ale hodí pro zvukový výstup z keyboardu, protože nahrává přes audio vstup počítače (mikrofonový vstup). Nastavíte údery za minutu, je zde možnost i nastavit délku nahrávání. Soubor, který se nahrává má příponu .ly (Lilypond) a po skončení nahrávání se zeptá jestli chcete spustit export (do formátu který jste si zvolili v nastavení programu). Já mám na výběr export do .pdf, .abc a .mid. Všechny tyto soubory (.ly + exportovaný) naleznete ve své domovské složce.

Nainstalujte balík: scolily

Další možností je použít Audacity s Windows programem Amazing MIDI, který jde spustit pod emulátorem Wine. Podrobný návod na instructables.com

Linthesia vychází ze starších zdrojových kódů programu Synthesia. Noty padají na virtuální klávesy a vy podle nich musíte hrát.

linthesia.jpg

Nainstalujte balík: linthesia

:!: Program na Ubuntu 14.04 a starších nespustíte. Jedná se o bug, který je opraven od Ubuntu 14.10 - nová verze programu.

Domovská stránka: https://sourceforge.net/projects/linthesia/

Piano Booster je náhrada za Windows aplikaci Synthesia, jen se hraje podle not a ne podle padajících „balíků“.

Nainstalujeme balík: pianobooster

:?: IN/OUT připojíte ručně v aplikaci (Setup → Midi Setup…)

:?: .mid soubory nesmí mít umístění, ve kterém je diakritika nebo mezery, jinak je PB nenačte!

Domovská stránka: http://pianobooster.sourceforge.net/

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • autor: 127.0.0.1