nautilus_tvůrce_cd:dvd

Nautilus Tvůrce CD/DVD

Návod je na smetišti! Znamená to, že je zastaralý, a může být více ke škodě než k užitku. Pokud máte zájem, můžete se ho ujmout a přepsat ho do aktuální platné podoby. Pro informace o jiných aplikacích určených vypalování CD a DVD navštivte stránku Vypalování

Tvůrce CD/DVD je součást správce souborů Nautilus a je dostupný hned po instalaci Ubuntu. Poskytuje pouze základní možnosti vypalování, ale mnoha uživatelům plně postačí.

Pokud jste zvyklí na CD/DVD data postupně dopalovat (nevypálit celé médium naráz), budete muset použít jiný nástroj, neboť Tvůrce CD/DVD funkci multisession nepodporuje.

Ovládání

Spusťte si nástroj z nabídky Místa → Tvůrce CD/DVD nebo vložte prázdné CD/DVD a objeví se následující nabídka:

Zvolíme-li Vytvořit CD/DVD, objeví se okno, kam můžeme pouhým přetažením umístit soubory, které chceme vypálit.

Máme-li vše připraveno poklepeme na ikonu vpravo nahoře: Zapsat na disk. Objeví se nabídka nastavení procesu vypalování, kde vše patřičně nastavíme dle svých představ a na závěr klepneme na tlačítko Zapsat.

Klikněte pravým myšítkem na ikonu CD/DVD na vaší ploše (případně v nabídce Místa → Počítač) a z nabídky vyberte Kopírovat disk… :

Poklepáním na Zapsat spustíme proces kopírování. Program vytvoří obraz média a poté vás požádá o nové médium, na které původní médium zkopíruje.

Taktéž je možné vytvořit obraz média jako soubor a uchovat pro pozdější použití. Čtěte Práce s obrazy médií.

Proces mazání media nelze samostatně vyvolat. Ale chceme-li pálit na přepisovatelné medium, které není prázdné, objeví se automaticky nabídka, jestli chceme medium vyčistit.

Tipy, triky

BurnProof je technologie, která zabraňuje zkažení vypalovaného média, pokud je počítač příliš pomalý a nestíhá dodávat mechanice data včas. V Tvůrci CD je standardně vypnutá, prý údajně bez jejího použití jsou CD vypáleny kvalitněji. Ovšem většina ostatních vypalovacích softwaru ji mívá standardně zapnutou, takže zde je návod, jak si ji zprovoznit. Zejména na pomalejších počítačích to může zachránit množství médií.

Otevřete si gconf-editor a aktivujte volbu /apps/nautilus-cd-burner/burnproof pro aktivaci BurnProof, nebo ji zrušte pro deaktivaci této technologie.

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • (upraveno mimo DokuWiki)