numerická_klávesnice

Numerická klávesnice

Většina prodávaných notebooků z prostorových důvodů neobsahuje fyzickou numerickou klávesnici. Pro uživatele zvyklého na pohodlí plnohodnotné QWERTY s numerickou klávesnicí to může představovat určitý nekomfort. Notebooky proto umožňují vkládání čísel na klávesách FN+{MJKLUIO789}, které simulují stejné rozložení, jako má skutečná numerická část na velké klávesnici.

Ve výchozím nastavení (na většině laptopů pod Ubuntu) jsou klávesové kombinace s FN detekovány jako kurzorové klávesy, Home, End…, což bývá nevyhovující, protože tyto klávesy jsou i na notebooku zpravidla snadno dostupné bez modifikátorů. Zapnutí num-locku někdy může pomoci, často ale jen způsobí, že klávesnice pak píše čísla místo písmen.

Tento návod pomůže nastavit zkratky FN+{MJKLUIO789} pro vkládání čísel v případě, že tak na Vašem notebooku nefungují.

Xmodmap

Prakticky libovolné přemapování kláves lze nadefinovat pomocí vestavěné utilitky xmodmap. Xmodmap je ve výchozí instalaci již předinstalované. Při startu grafického rozhraní hledá Xorg v domovském adresáři mimo jiné soubor .Xmodmap, který - je-li přítomen - může obsahovat uživatelsky předefinované rozložení kláves. V tomto návodu toto chování využijeme pro přemapování numerické klávesnice na klávesy s modifikátorem FN.

 1. otevřete svůj oblíbený textový editor a vytvořte ve svém domovském adresáři soubor .Xmodmap (s tečkou na začátku, je to skrytý soubor)
 2. zkopírujte do souboru následující řádky
keycode 79 = KP_7 KP_7 KP_7 KP_7
keycode 80 = KP_8 KP_8 KP_8 KP_8
keycode 81 = KP_9 KP_9 KP_9 KP_9
keycode 83 = KP_4 KP_4 KP_4 KP_4
keycode 84 = KP_5 KP_5 KP_5 KP_5
keycode 85 = KP_6 KP_6 KP_6 KP_6
keycode 87 = KP_1 KP_1 KP_1 KP_1
keycode 88 = KP_2 KP_2 KP_2 KP_2
keycode 89 = KP_3 KP_3 KP_3 KP_3
keycode 90 = KP_0 KP_0 KP_0 KP_0

- Restartujte Xorg (typicky odhlášením & přihlášením) a vyzkoušejte, že můžete psát čísla s FN. Numlock by nemělo být nutné zapínat.

Poznámka: Tento návod zcela deaktivuje funkci kurzorových kláves (+DEL, HOME, PAGE…) na klávesách simulovaného numerického bloku. Obvykle to však není na závadu. Na běžné kurzorové klávesy ani na klasické DEL, HOME, PAGE… nastavení nemá vliv.

Odkazy

 • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
 • autor: 127.0.0.1