Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
odstranění_ubuntu [2012/07/27 15:03]
Ubuntu
odstranění_ubuntu [2019/02/25 18:21] (aktuální)
Řádek 1: Řádek 1:
 +====== Odstranění Ubuntu ======
  
 +{{.:​clear.png}} Tento návod vám pomůže kompletně odinstalovat Ubuntu z vašeho počítače. Předpokládáme,​ že máte na PC nainstalován ještě MS Windows.
 +
 +Co k tomu budete potřebovat:​
 +  * [[http://​www.ubuntu.cz/​ziskejte/​stahnout|LiveCD Ubuntu]] nebo [[http://​gparted.sourceforge.net/​livecd.php|GParted LiveCD]]
 +  * Instalační CD Windows (pro Windows 2000/​XP/​Vista),​ [[http://​neosmart.net/​blog/​2008/​windows-vista-recovery-disc-download/​|Windows Vista Recovery CD]] (pro Windows Vista) nebo Záchrannou disketu Windows (pro Windows 95/98)
 +
 +{{.:​warning.png}} Budete pracovat s diskovými oddíly, pravděpodobně by se mělo vše povést, ale záloha dat možná taky nebude k zahození!
 +
 +====== Odstranění linuxových oddílů ======
 +
 +===== Pomocí LiveCD Ubuntu =====
 +{{.:​ubuntu-logo.png}} Zaveďte systém z LiveCD Ubuntu, zvolte češtinu a vyberte 1. možnost -  "​Vyzkoušet Ubuntu bez jakýkoliv změn na vašem počítači"​ (starší vydání mají tuto volbu pojmenovanou jako "​Spustit nebo nainstalovat Ubuntu"​).
 +
 +{{.:​navigate.png}} Počkejte, než se systém spustí. Na novějších verzích Ubuntu se Gparted nevešel na spustitelné CD, takže spusťte [[Centrum softwaru pro Ubuntu|Centrum softwaru]] a doinstalujte si program [[GParted]],​ pak jej spusťte. (Na starších verzích (do 9.04) jej spustíte přímo přes **Systém → Správa → GParted**.)
 +
 +Váš disk může například obsahovat dva linuxové oddíly ("/"​ a swap, s typem souborového systému //ext3// a //​linux-swap//​) a jeden nebo více windows oddílů (s typem souborového systému //ntfs// nebo //fat32//).
 +
 +Odstraňte linuxové oddíly a přes vzniklé místo rozšiřte Windows oddíl. Aby se uplatnily změny, klikněte na tlačítkou "​Použít"​. Tento proces může trvat i několik desítek minut.
 +
 +===== Pomocí LiveCD GParted =====
 +{{.:​cd.png}} Postup je analogický jako výše, s tím rozdílem, že použijete speciální distribuci GParted, která obsahuje pouze tento nástroj a slouží výhradně k dělení disků.
 +Stáhnout obraz tohoto CD a dozvědět se více informací o něm můžete na stránkách http://​gparted.sourceforge.net/​livecd.php
 +
 +===== Jiné možnosti =====
 +Existuje několik programů pro MS Windows, které dokáží operovat i s linuxovými oddíly - např. [[http://​www.symantec.com/​home_homeoffice/​products/​overview.jsp?​pcid=sp&​pvid=pm80|Norton Partition Magic]]. Výhodou je, že můžete linuxové oddíly zrušit přímo z Windows, bez použití LiveCD. Velkou nevýhodou těchto programů je jejich vysoká cena.
 +
 +Oddíly lze odstranit i pomocí nástroje Správa disků (pravý klik na Tento počítač → Spravovat → Správa počítače → Správa disků). Odstraňte linuxové oddíly a přes vzniklé uvolněné místo rozšiřte Windows oddíl.
 +
 +====== Obnova zavaděče Windows ======
 +{{.:​windows.jpg}} Při instalaci Ubuntu se zapsal do [[http://​en.wikipedia.org/​wiki/​Master_boot_record|MBR]] zavaděč [[GRUB]], čímž byl přepsán původní zavaděč MS Windows, který je nyní nutno obnovit.
 +
 +===== Windows Vista/​Windows 7 =====
 +Zaveďte systém z instalačního CD, vyberte požadovaný jazyk a na další volbě zmáčkněte kombinaci kláves SHIFT+F10, čímž spustíte příkazový řádek. Napište do konzole postupně příkazy: ''​bootrec /​fixboot''​ a ''​bootrec /​fixmbr''​. Restartujte PC.
 +
 +===== Windows 2000/XP =====
 +Zaveďte systém z instalačního CD Windows a zvolte opravu systému. Bude po vás požadováno heslo Administrátora. Poté se spustí konzole, do které zapište příkaz ''​fixmbr''​.
 +
 +Pokud se vám nedaří přihlásit do konzole, je možné (v běžícím systému Windows) vypnout kontrolu hesla (//Start → Ovládací panely → Nástroje pro správu → Místní zásady zabezpečení → Místní zásady → Možnosti zabezpečení → Konzola pro zotavení: Umožnit automatické přihlášení správce//​).
 +
 +===== Windows 95/98 =====
 +Zaveďte systém DOS (například ze záchranné diskety Windows). Zavaděč obnovíte příkazem ''​fdisk /​mbr''​. Pokud na disketě nebudete mít program fdisk, naleznete jej v ''​C:​\windows\commands''​.
 +
 +===== Super Grub Disk =====
 +Ze oficiální stránky projektu ([[http://​www.supergrubdisk.org/​|SuperGrubDisk]]) stáhněte iso soubor zavaděče. Ten vypalte na CD a zaveďte jej (jako live distribuci Ubuntu).
 +V menu vyberte **WIN => MBR & WIN!  **. Následně se vám spustí systém Windows s tím, že je již zaveden v MBR.
 +
 +===== Z Linuxu =====
 +{{.:​tux.png}} Pro tuto operaci nepotřebujete instalační CD Windows. Můžete [[http://​wiki.ubuntu.cz/​Instalace%20program%C5%AF|nainstalovat]] balíček //ms-sys//, nebo stáhnout ze stránek [[http://​ms-sys.sourceforge.net/​|projektu]].
 +
 +{{.:​terminal.png}} Pokud máte Windows 7 na disku /dev/sda, obnovu MBR proveďte v [[http://​wiki.ubuntu.cz/​Termin%C3%A1l|terminálu]] takto:
 +
 +<​code>​
 +ms-sys --mbr7 /dev/sda
 +</​code>​
 +Pokud máte Windows Vista, použijte toto:
 +
 +<​code>​
 +ms-sys --mbrvista /dev/sda
 +</​code>​
 +Pokud jde o systém Windows (2000/​XP/​2003),​ použijte toto:
 +
 +<​code>​
 +ms-sys --mbr /dev/sda
 +</​code>​
 +Pokud jde o systém se starými Windows (95B/​98/​98SE/​ME),​ použijte toto:
 +
 +<​code>​
 +ms-sys --mbr95b /dev/sda
 +</​code>​
 +Program //ms-sys// si poradí i se systémy MS DOS a Windows NT:
 +
 +<​code>​
 +ms-sys --mbrdos /dev/sda
 +</​code>​
 +//Ms-sys// dále umí zapisovat ještě další data související s Windows a disky/​diskovými oddíly, více napoví //ms-sys --help//.
 +
 +Zdroj: [[http://​www.abclinuxu.cz/​clanky/​ruzne/​distribucni-novinky-45-2008#​distribucni-rada|Abclinuxu.cz]]
 +
 +Pokud použijte LiveCD Ubuntu 8.04 nebo 8.10, nemusíte stahovat žádný balík a postačí tento příkaz:
 +
 +<​code>​
 +sudo lilo -M /dev/sda mbr
 +</​code>​
 +Pozn.: za /dev/sda případně doplňte vámi používaný disk, ve většině případů by ale mělo vyhovovat toto.
 +
 +====== Závěr ======
 +Doufáme, že jste si z Ubuntu něco dobrého odnesli a třeba se k němu (nebo k jiné linuxové distribuci) v budoucnu vrátíte.
 +
 +{{page>​úpravy/​aktualizace}}
 +
 +{{page>​úpravy/​grafika}}
  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • (upraveno mimo DokuWiki)