ovladače_grafických_karet

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
ovladače_grafických_karet [2014/10/01 17:45] – ATI - AMD frantisekzovladače_grafických_karet [2019/02/25 18:20] (aktuální) – upraveno mimo DokuWiki 127.0.0.1
Řádek 1: Řádek 1:
 +====== Ovladače grafických karet ======
  
 +{{.:display.png}} **Ovladač grafické karty** je malý prográmek, který se stará o korektní zobrazování všeho, co vidíte na monitoru. V <ubu> Ubuntu velice často není třeba nic zařizovat, a grafická karta funguje automaticky hned po instalaci. To se týká zejména integrovaných //Intel// karet, a starších modelů karet //AMD// a //NVIDIA//. Pokud vám tedy vše funguje v pořádku, a grafické uživatelské rozhraní není nijak výrazně zpomalené, nemusíte se o nic starat, a není nutné tento návod dále číst.
 +
 +Pokud máte novější karty //AMD// či //NVIDIA//, většinou vám vše bude fungovat bez potíží. Problémy však mohou nastat, pokud máte příliš novou grafickou kartu - ta pravděpodobně nebude podporována a nebude fungovat 3D Akcelerace. I u starších karet jsou ale <sub>svobodné</sub> ovladače pomalejší ve 3D (nové hry, atd.). Proto se můžete rozhodnout, zda použít svobodný nebo uzavřený ovladač. Vše má své výhody a nevýhody. Při použití tzv. nesvobodného ovladače může dojít ke snížení stability systému, ke znefunkčnění [[Uspání a hibernace|uspávání a hibernace]], snížení výkonu při přehrávání videa (např. na youtube) atd. Naproti tomu však nesvobodné ovladače poskytují podporu pro šetřící funkce systému a vyšší výkon.
 +
 +{{.:warning.png}} Situaci bohužel komplikuje fakt, že největší výrobci grafických karet neposkytují otevřené ovladače pro své karty (jinak byste je měli zprovozněné hned po instalaci Ubuntu a tento návod by nebyl vůbec potřeba). Tyto **uzavřené ovladače** tudíž nemůže Ubuntu nijak upravit, a jejich kvalita je závislá pouze na jejich výrobci.
 +
 +{{.:favourite.png}} Světlou výjimkou je //Intel//, který začal vydávat otevřené ovladače. V Ubuntu by tedy grafické karty Intel měly fungovat výborně ihned po instalaci(až na řady GMA 500 a GMA 3600).
 +
 +===== Identifikace vaší karty =====
 +{{.:eyes.png}} Pokud jste se rozhodli instalovat binární ovladače od vašeho výrobce, je nutné nejprve zjistit, jakou máte grafickou kartu.
 +
 +Podívejte se buď do specifikace počítače, který jste dostali při jeho koupi, nebo si otevřete [[Terminál]] a napište příkaz
 +<code>
 +lspci
 +</code>
 +Tento příkaz vám vypíše "útroby" vašeho počítače, včetně vaší grafické karty. Řádek obsahující název grafické karty bude velice pravděpodobně začínat větou ''VGA compatible controller'', a může vypadat například takto:
 +<code>
 +01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc RV280 [Radeon 9200 SE] (rev 01)
 +</code>
 +Grafická karta v tomto ukázkovém případě je tedy //Radeon 9200// od firmy //ATI//.
 +
 +
 +Podle zjištěné karty se rozhodněte:
 +  * Pokud máte kartu z řady **AMD/ATI Radeon HD** (včetně mobilních a integrovaných variant) instalujte [[#ati|ATI ovladače]].
 +  * Pokud máte kartu **NVIDIA %%GeForce%%** nebo **NVIDIA Quadro** instalujte [[#nvidia|NVIDIA ovladače]].
 +  * Pokud máte kartu **Intel**, vše by mělo hned po instalaci fungovat.
 +
 +
 +===== Test 3D akcelerace =====
 +{{.:IconCubes.png}} Tento test vám zjistí, zda na vašem současném systému funguje 3D akcelerace grafické karty. Tento postup je také doporučené použít po nainstalování případných nových ovladačů, abyste si ověřili, jestli byla instalace úspěšná.
 +
 +V Ubuntu (prostředí Unity) se test provádí takto:
 +
 +Spusťte [[Terminál]], a zadejte příkaz:
 +<code>
 +/usr/lib/nux/unity_support_test -p
 +</code>
 +Pokud je na výpisu jako poslední řádek tento:
 +<code>
 +Unity 3D supported:       yes
 +</code>
 +Tak je ovladač správně nakonfigurovaný a prostředí je vykreslováno grafickou kartou.
 +
 +V jiném grafickém prostředí lze test provést následovně:
 +
 +Spusťte [[Terminál]], a zadejte příkaz:
 +<code>
 +glxinfo | grep direct
 +</code>Pokud se vám objeví takovýto výstup:
 +<code>
 +direct rendering: Yes
 +</code>
 +Tak 3D akcelerace funguje.
 +
 +
 +===== Instalace ovladačů =====
 +
 +
 +==== ATI/AMD ovladače ====
 +{{.:link.png}} Navštivte stránku [[Grafické karty AMD]].
 +
 +
 +==== NVIDIA ovladače ====
 +{{.:link.png}} Navštivte stránku [[Grafické karty NVIDIA]].
 +
 +===== NVIDIA Optimus =====
 +{{.:link.png}} Pro návod na aktivaci technologie NVIDIA Optimus v Ubuntu navštivte stránku [[Bumblebee]].
 +
 +===== Řešení problémů =====
 +{{.:bug.png}} Po instalaci nesvobodného grafického ovladače může dojít k částečnému znefunkčnění systému. To se projevuje zejména tím, že po přihlášení není viditelný [[http://wiki.ubuntu.cz/unity#launcher|Launcher]] a [[http://wiki.ubuntu.cz/unity#panel|Panel]]. Informace o příčinách potíží je možné najít v souboru ''/var/log/Xorg.0.log.old''.
 +
 +===== Odkazy =====
 +  * [[https://help.ubuntu.com/community/BinaryDriverHowto|Originál návodu]] {{.:en.png}}
 +  * [[https://help.ubuntu.com/community/RadeonDriver|Otevřené ATI ovladače]] {{.:en.png}}
  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:20
  • autor: 127.0.0.1