přechod_z_ubuntu_na_kubuntu_xubuntu

Tento návod vyžaduje základní znalost práce v Terminálu.

Přechod z Ubuntu na jeho deriváty

Jelikož pod Ubuntu spadá mnoho odnoží, můžete za pár okamžiků změnit háv svého systému. Pokud tedy nejste spokojeni se stávajícím GUI (tj. grafické prostředí), ale zároveň se vám nechce instalovat jinou distribuci, tento návod je určený právě pro vás.

Pokud chcete přejít na kompletní Kubuntu, nainstalujte balík kubuntu-desktop.

Další možností je nainstalovat balík kde-core a následně si ručně doinstalovávat pouze potřebné aplikace. Tento postup je však vhodný pouze pro alespoň mírně pokročilejší uživatele.

Pokud chcete přejít na kompletní Xubuntu, nainstalujte balík xubuntu-desktop.

Pokud jste pokročilý uživatel, nainstalujte balík xfce4 a případně další balíky, jak je uznáte za vhodné.

Pokud chcete přejít na kompletní Ubuntu s minulým prostředím, nainstalujte balík ubuntu-desktop, pro pokročilé popřípadě gnome2 a další vámi potřebné balíky.

Existuje spousta dalších, méně používaných, grafických prostředí pro Linux. Tyto ovšem často nejsou ve zdrojích projektu Ubuntu, nicméně je možné je nainstalovat jinou cestou. Tuto jinou cestu rozhodně nedoporučujeme nováčkům.

  • Enlightenment - velice pěkné prostředí s bravurními efekty, a to bez potřeby 3D akcelerace
  • Fluxbox - graficky prosté a hardwarově nenáročné prostředí, použité v odvozené distribuci Fluxbuntu
  • Openbox - opravdu minimalistické prostředí, použité např. v distribuci Crunchbang Linux
  • XPde - prostředí snažící se napodobit vzhled XP, mrtvý projekt, na kterém se už léta nepracuje
  • LXDE - Velmi svižné prostředí, vhodné i na slabé počítače a netbooky

Na přihlašovací obrazovce máte tlačítko Možnosti sezení (název se může mírně lišit podle toho, zda používáte K/X/Ubuntu), ve kterém si můžete zvolit, které prostředí se použije pro další přihlášení.

Pokud si například nainstalujete do Ubuntu balíček kubuntu-desktop, automaticky se změní vzhled zaváděcí obrazovky (boot splash) na logo Kubuntu. Pokud chcete vybrat jiný vzhled, spusťte následující příkaz:

sudo update-alternatives --config usplash-artwork.so

Pokud máte nainstalovaných bootovacích obrazovek více, zeptá se vás, kterou chcete použít. Pomocí čísel tedy vyberte usplash-default.so pro Ubuntu, kubuntu-splash.so pro Kubuntu apod.

Odstranění některého prostředí

Pokud jste například na Ubuntu nainstalovali metabalík kubuntu-desktop a chcete jej odinstalovat, nestačí odinstalovat pouze tento balík. Vše, co se nainstalovalo s tímto balíkem, stále zůstane v systému. Je nutné vypsat všechny balíky patřící do odstraňovaného prostředí. To může mít za důsledek, že si zároveň odstraníte i některé používané aplikace. Ty si potom můžete opět doinstalovat.

  • Pro návrat k čistému Ubuntu čtěte Pure GNOME .
  • Pro návrat k čistému Kubuntu čtěte Pure KDE .
  • Pro návrat k čistému Xubuntu čtěte Pure XFCE .

V každé verzi návodu jsou ke konci textu vypsány příkazy, kterými lze odstranit zbývající dvě prostředí. Celý obsah daného textového pole zkopírujte do Terminálu. Jedná se vždy o jediný příkaz. Pokud používáte starší verzi distribuce, nezapomeňte se na dané stránce pomocí odkazu přepnout na svou verzi.

Pokud tedy jste například měli původně Ubuntu, doinstalovali kubuntu-desktop, a nyní se chcete prostředí KDE opět odstranit, čtěte Pure KDE a postupujte dle sekce Remove Kubuntu.

Konvence: Tento návod nesplňuje některé z na Wiki zavedených konvencí. Více...

  • Poslední úprava: 2023/05/21 14:19
  • autor: mstanke