přechod_z_windows_na_ubuntu

Přechod z Windows na Ubuntu

ubuntu-windows.jpg Pokud uvažujete o tom, že zkusíte <ubu> Ubuntu anebo už jste pevně rozhodnuti na Ubuntu přejít, pak je tato stránka určena právě vám. Informace zde uvedené by vám měly přechod co nejvíce usnadnit. Jsou zde popsány rozdíly v chování obou systémů. Pokud se rozhodnete přejít na Ubuntu, měli byste si také přečíst Přenos souborů a nastavení , abyste věděli, jak převést vaše existující data.

Věci, které je třeba brát v potaz

Předtím, než přejdete na Ubuntu, pokuste se nalézt odpověď na následující otázky:

 • Podporuje Ubuntu můj hardware?
 • Mohu Ubuntu používat pro ty činnosti, ke kterým používám počítač?
 • Jak mohu přenést svoje data, soubory a nastavení z Windows na Ubuntu?
 • Kde najdu pomoc, pokud ji budu potřebovat?
 • Měl bych nainstalovat Ubuntu jako druhý systém a ponechat si Windows nebo to zkusit 'na ostro'?

Ubuntu si můžete vyzkoušet aniž by bylo potřeba na vašem stávajícím počítači cokoliv měnit. Prostě si stáhněte Ubuntu, vypalte si CD, vložte vypálené CD do vaší CD mechaniky a restartujte počítač (možná bude potřeba provést nastavení v BIOSu tak, aby počítač zaváděl systém z CD mechaniky). Podrobněji viz Jak vypálit ISO a Zavedení systému z CD.

Z CD ve vaší mechanice se spustí funkční instalace Ubuntu. Nebojte se spuštěným Ubuntu experimentovat - ve vašem stávajícím systému se tím vůbec nic nezmění! Samozřejmě pokud nainstalujete Ubuntu na harddisk, bude pracovat mnohem rychleji a umožní vám nainstalovat do Ubuntu řadu dalších aplikací, které nenajdete na CD.

Upozornění: Ačkoliv je věnováno veškeré úsilí tomu, aby Ubuntu pracovalo bezproblémově, před jakýmkoliv větším zásahem do konfigurace vašeho počítače je doporučeno zálohovat si veškerá vaše data. Před instalací Ubuntu si tedy pro jistotu zálohu vašich dat nejen vytvořte, ale ujistěte se také, že vytvořená záloha je bez problémů čitelná a kompletní, protože 'jeden nikdy neví…'.

Pokud chcete nainstalovat Ubuntu na svůj soukromý počítač, budete asi klást důraz na jiné věci než v případě, že chcete na Ubuntu migrovat ve vaší firmě či organizaci. Neexistuje jediný 'správný' způsob, jak přejít na Ubuntu - přístup, pro který se rozhodnete závisí čistě na vás. Nicméně platí, že téměř nikdo neprohloupí, pokud si zkusí nejdříve instalaci nanečisto. Díky tomu se můžete seznámit s nastavením a používáním Ubuntu, což obvykle usnadní váš následný definitivní přechod a umožní vám zjistit, zda je Ubuntu pro vás skutečně ten správný systém.

Ubuntu je možné vyzkoušet několika způsoby:

 • Stažení instalačního CD a instalace jakožto druhého operačního systému vedle Windows
 • Stažení instalačního CD a instalace na starší nepotřebný počítač
 • Stažení tzv. live CD
 • Experimentovat chvíli s instalací Ubuntu u známého, který již na Ubuntu přešel
 • Instalace Ubuntu do virtuálního počítače ve Windows

Je třeba si však uvědomit, že kromě instalace Ubuntu jakožto druhého operačního systému vedle Windows nikdy nezjistíte skutečný potenciál Ubuntu. Například ve virtuálním počítači anebo na starším nevyužívaném počítači bude instalace Ubuntu pomalejší než na vašem hlavním počítači a instalace Ubuntu u známého se může lišit jak nastavením tak použitým hardware.

Přechod může být jednodušší, pokud si vytvoříte plán jednotlivých kroků přechodu. Níže je ukázkový plán přechodu pro domácí počítač:

 1. Stáhnout a spustit Ubuntu Live CD
 2. Zkontrolovat hardwarovou podporu pro moji tiskárnu, skener, kabelový či ADSL modem a webovou kameru
 3. Udělat si seznam alternativních programů, které mohu nainstalovat a používat
 4. Zkontrolovat, zdali je dobře podporován formát textových dokumentů, které jsem vytvořil
 5. Uložit si všechny oblíbené položky z prohlížeče a všechny e-maily
 6. Uložit si do jednoho adresáře všechny soubory, které chci přenést
 7. Vyexportovat moje účetnictví do tabulkového kalkulátoru
 8. Zkopírovat moje osobní data (oblíbené položky, e-maily, dokumenty, atd. …) na DVD nebo CD
 9. Zkontrolovat vypálené DVD či CD se zálohou osobních dat, zda je všechno skutečně v pořádku
 10. Vytvořit a vytisknout přehled mého nastavení pošty a internetu, uživatelských účtů a uložených hesel
 11. Nainstalovat Ubuntu z instalačního CD
 12. Použít Systém → Volby abych si nastavil všechno tak, jak je to uvedeno ve vytvořeném přehledu nastavení a účtů
 13. Nainstalovat vše, co potřebuji ze seznamu dostupných programů neboli aplikací
 14. Zkopírovat všechna zazálohovaná data do mého Domovského adresáře
 15. Naimportovat veškeré e-maily do mého poštovního klienta

Rozdíly mezi Ubuntu a Windows

Ubuntu a Windows jsou v mnoha ohledech velmi rozdílné. Je dobré být si těchto rozdílů dobře vědom.

Tak jako na platformě MS Windows spustíte software navržený jen pro tento operační systém, tak podmínkou spuštění aplikací na Ubuntu je nezbytná kompatibilita programu s platformou Linux.

Po instalaci Ubuntu máte připraveno mnoho užitečného softwaru:

 • Firefox webový prohlížeč - Oceňovaný internetový prohlížeč s podporou záložek, kontroly pravopisu, ochrany proti phishingu a blokováním vyskakovacích oken (popup windows).
 • Thunderbird - Známý e-mailový klient s přehledným rozhraním, snadným vytvářením poštovních účtů, chytrým vyhledáváním, pokročilým filtrováním zpráv, který je snadno rozšiřitelný pomocí doplňků.
 • Evolution mail - Plně vybavený e-mailový a osobní správce. Umožňuje velmi snadné odesílání e-mailů, upomínek (schůzek) vašim přátelům. Podporuje synchronizaci s firemním e-mailovým serverem (ano, podporuje Exchange). V nových verzích Ubuntu jej pro svou větší jednoduchost jako výchozí e-mailový klient nahradil výše zmíněný Thunderbird.
 • LibreOffice kancelářský balík - Umožňuje otevírat, editovat a ukládat dokumenty, tabulky, prezentace a databáze v mnoha populárních formátech (ODF, Microsoft Office formáty, PDF, Flash …).
 • Empathy - Komunikace s přáteli bez ohledu na to, jestli používají MSN, AIM, Google Chat, ICQ a jiné.
 • Totem - Přehledný a snadno používatelný přehrávač audia a videa. Totem umožňuje přehrávat všechny dostupné multimediální formáty, doinstalujete-li si podporu pro nesvobodné formáty.

Do Ubuntu si můžete nainstalovat tisíce aplikací. Jak nainstalovat programy vám poradí článek Instalace programů. Seznam zajímavých programů naleznete v jednotlivých sekcích zde na wiki v návodech.

Patříte-li k systémovým administrátorům, naleznete mnoho užitečných rad v sekci Servery. Anglicky hovořící lidé mohou využít Ubuntu Server Guide .

Nedaří-li se vám nalézt Linuxovou alternativu aplikace, kterou využíváte na MS Windows, pak lze využít Wine nebo Virtualizace k zprovoznění daného programu na Linuxu.

Ubuntu nabízí Volbu - nelíbí se vám nabízené aplikace? Proč nezkusit jinou! Barevné schéma pracovního prostředí vám nevyhovuje? Změňte ho! S Ubuntu nejste omezeni jen jednou cestou.

Příklad: Jaká je nejsnazší možnost přidání uživatelského účtu do systému? V Ubuntu můžete kliknout na Systém → Správa → Uživatelské skupiny.

Ale co když chcete nastavit 500 uživatelských účtů obsažených v nějaké tabulce? Někdo s Unixovými návyky toho může velmi snadno dosáhnout pomocí 5 příkazů v Terminálu (Dokumentace k Ubuntu vždy uvádí obě možnosti provedení).

Ubuntu můžete používat způsobem jaký je vám blízký, protože je to jeden z nejpřizpůsobivějších linuxových operačních systémů.

MS Windows vám po instalaci nabídne jen malý výběr aplikací k použití. Jste nuceni si nainstalovat nějaké aplikace (poskytované zdarma) z internetu či „běžet do krámu“ a aplikace si zakoupit. Ubuntu nabízí hned po instalaci mnoho užitečných aplikací jako třeba kancelářský balík, webový prohlížeč, multimediální aplikace, hry a mnoho dalších. Doslova stačí si sednout a pracovat!

Pravděpodobně budete potřebovat čas od času přidat do systému nějakou další aplikaci. V Ubuntu to na rozdíl od MS Windows není žádný problém! Aplikace pro MS Windows před použitím musíte vyhledat na internetu. Pak stáhnout velký instalátor, správně projít celým procesem instalace kde odpovídáte na řadu otázek, které jsou velice často v angličtině. Zaregistrovat produkt, přičemž často musíte opisovat dlouhé sériové číslo.

Ubuntu přichází s tzv. Balíky. Veškerý software je přehledně roztříděn do různých kategorií. Dále se u každého programu nachází jeho výstižný popis s úrovní oblíbenosti. Program stačí ze seznamu vybrat, vyčkat než se nainstaluje a je okamžitě připraven k použití. Další informace naleznete v sekci Instalace programů.

Ve Windows jste pravděpodobně ukládali vaše soubory na jednotku 'C:', vaše soubory mohli být uskladněny například v C:\My Documents\. Ubuntu má odlišný způsob práce s diskem - místo mnoha jednotlivých disků máte jeden společný, nazvaný '/'. Toto může vypadat napoprvé trochu nezvykle: Kde najdu svou CD mechaniku?

Doslova vše je k nalezení v adresáři označeném symbolem / nazývaným 'root' neboli kořenový adresář (anglicky 'root' znamená 'kořen' anebo se takto v Linuxu označuje též superuživatel-administrátor). Jedná-li se o CD mechaniku, USB klíčenku či dokonce o síťovou složku, to vše je uloženo na stejném místě. Existuje mnoho důvodů, proč je tento způsob 'výhodnější' než ten který známe z Windows. Ale o to vše se asi moc zajímat nebudete. Stále nevíme, kde máme tu CD mechaniku!

Dobře, po vložení vyměnitelného média se můžeme podívat do Místa → Počítač na liště nahoře obrazovky. Veškeré dostupné mechaniky jsou zde obsaženy. Stačí jen na ně kliknout a podívat se na jejich obsah. Když jste klikli na Místa, jistě jste si všimli dalších položek - ano tyto ikony opět představují přístupová místa k vašim vyměnitelným médiím. A co víc, pokud je médium načteno, automaticky se objeví jeho ikona na ploše.

A kam můžete ukládat vaše data? Každý uživatel má svůj Domov. V Domovské složce můžete skladovat dokumenty, fotografie, hudbu, filmy, vaše osobní nastavení a mnohé další položky. Již nebudete muset ukládat data nikam jinam než do Domovské složky či na vyměnitelný disk. Pro zobrazení vaší domovské složky klikněte na Místa → Domovský adresář.

Skladujte všechna osobní data ve vaší domovské složce. Potřebujete-li najít nějaké zazálohované soubory, naleznete je zde - vše co nesouvisí s během systému naleznete zde. Mnoho aplikací ukládá své nastavení do domovské složky, zde se nachází i některá systémová nastavení. Tato vlastnost umožňuje, že každý uživatel má svou unikátní plochu se svým unikátním nastavením a nijak nezasahuje do nastavení těch druhých. Konfigurační soubory nezbytné pro chod systému se nacházejí ve složce /etc a tak záloha celého Ubuntu systému je velmi jednoduchá a účinná.

Nakonec několik užitečných zkratek - k vašemu domovskému adresáři můžete přistupovat pomocí znaku '~' zvaného 'tilda'. Tudíž /home/vasejmeno/skola je stejné jako ~/skola. Cesta k souboru napsaná s 'tildou' je relativní cestu k danému souboru (druhá v příkladu), přičemž cesta absolutní je psána v nezkrácené podobě (první v příkladu).

Většina lidí používá MS Windows, a tak značná část prodejců vyvíjí ovladače jen pro Windows. Zatím není tolik uživatelů Linuxu, aby každý výrobce myslel také na Linuxové ovladače. Toto se velmi pomalu mění, lidé čím dál tím více používají Linux, avšak pořád není mnoho zařízení podporováno. Některé ovladače tvoří dobrovolníci reverzním „inženýrstvím“ a tak mohou fungovat s Ubuntu, ale ne vždy jsou dokonalé. Navzdory tomu ovšem stále existují zařízení, která není možné pod Ubuntu zprovoznit.

Ve výsledku:

 • Populární zařízení od dobře známých výrobců (Nvidia, Intel, AMD, Creative …) je dobře podporováno
 • Můžete najít alternativní zařízení k nepodporovanému
 • Existuje jen pár druhů zařízení, která nejsou optimálně podporována

U následující druhů zařízení se můžete s velkou pravděpodobností setkat s problémy

Navštivte naši stránku Podporovaný hardware pro zjištění, zda je váš hardware podporován. Méně rozsáhlé návody a seznamy podporovaných zařízení lze nalézt v českém jazyce na http://www.abclinux.cz.

Setkáte-li se s problémy, co máte dělat? Dobře, můžete zkusit toto:

 1. Zkontrolovat, jestli se dané zařízení nachází na Hardware Support list
 2. Zkontrolovat, zdali výrobce zařízení neposkytuje ovladače pro Linux
 3. Vyhledat na www.google.cz podobně jako: „ <Název zařízení> linux driver “ a podívat se jestli někdo ví jak zprovoznit zařízení pod Linuxem
 4. Požádat někoho na fóru o radu
 5. Poslat e-mail výrobci a zeptat se na podporu zařízení pod Linuxem
 6. Vytvořit si vlastní ovladač
 7. Koupit si alternativní zařízení
 8. Použít 'dual-boot' (instalace obou systémů) a přepínat mezi Ubuntu a MS Windows

Dostanete-li se k číslu 6 a zařízení stále nepracuje je to velmi nepříjemné. Nejsnazší je přeskočit na 8. Nikdo nepředpokládá, že si vytvoříte vlastní ovladač! Naše velké přání je, aby veškerý hardware co leží na světě byl podporován. Ale toto přání není možné realizovat, stačí když bude vždy existovat alternativní zařízení.

Velmi užitečná je rýpavá otázka na výrobce - jak je to s podporou vašeho zařízení pro Linux. Pak si možná výrobci uvědomí, že už nadešel čas podporovat také Linux!

Většina administrátorských úkonů na počítači jako přidávání uživatelů, instalace softwaru apod. vyžaduje pracovat jako takzvaný 'superuživatel' (též nazývaný jako administrátor, 'root'). Tímto je odstraněna možnost záměrného či nezáměrného poškozování systému běžným uživatelem. Superuživatel má speciální účet, který má neomezený přístup k celému systému.

V Ubuntu je každý soubor vlastněn nějakým uživatelem, který ho vytvořil. Vlastník souboru má právo číst, spouštět, editovat a mazat soubor. Ostatní uživatelé mohou manipulovat se souborem jen takovým způsobem, jakým jim to vlastník souboru povolí.

Přístupová oprávnění pro soubor jsou rozdělena do tří skupin:

 • Oprávnění vlastníka souboru
 • Oprávnění člena skupiny pod kterou soubor spadá
 • Oprávnění pro všechny ostatní

Oprávnění můžete měnit pravým kliknutím na soubor, vybráním Vlastnosti z menu, které se objeví a kliknutím na záložku Oprávnění.

Ve Windows můžete kliknutím vysunout CD z mechaniky - v Ubuntu tomu není jinak. Používáte-li USB klíčenky, ve Windows je nabídka bezpečného odebrání zařízení - v Ubuntu rovněž a snáze:

 • poklepat pravým tlačítkem myši na zařízení, které má být odebráno
 • Vybrat Odpojit zařízení, chvilku vyčkat
 • Vyjmout disk anebo odpojit zařízení

Kombinací struktury platformy Linuxu a malým počtem uživatelů Linuxu je Ubuntu zpravidla bezpečnější systém než platforma MS Windows. Šance, že váš počítač nakazí nějaký virus, ad-ware, spyware, malware je velice nízká (prakticky nulová), neboť od dob co existuje Internet jsou útoky směřovány převážně do řad Windows (je velmi snadné napadnout systém, který má špatné zabezpečení). Pozor, toto neznamená, že se nemusíme na Ubuntu starat o zabezpečení systému! Vývojáři Ubuntu se snaží dělat vše pro to, aby byl omezen neoprávněný přístup k vašemu počítači. Ubuntu je po instalaci vybaveno mnoho užitečnými nastaveními, které chrání vaše bezpečí.

 • Na Ubuntu není nezbytné mít aktivovanou antivirovou ochranu (antivirový program), ale můžete si nainstalovat Linuxově založený antivirus čistě 'pro klid duše' a dohlížení nad oddíly disku s MS Windows a poštou
 • Ubuntu má standardně uzavřené všechny příchozí porty
 • Webový prohlížeč (Mozilla Firefox neboli zkráceně Firefox) má již přednastaveny základní bezpečnostní opatření
 • Bezpečnostní aktualizace jsou uvolňovány pravidelně a jejich instalace je velmi snadná. Ubuntu vám sdělí, že již jsou aktualizace dostupné a nabídne vám jejich instalaci.

Terminál nazývaný též emulátor terminálu, shell, konzole či příkazový řádek (command line) je další cesta k ovládání počítače. Namísto klikání na ikony můžete zadávat přímo příkazy pomocí klávesnice do terminálu. Terminál je považován za vyspělé ovládání počítače. S obdobou terminálu se můžete setkat i ve Windows, kde se jmenuje 'Příkazová řádka'. Zatímco začátečníci se budou od terminálu držet dále, pro zkušenější uživatele bude terminál velmi dobrý pomocník. Pomocí terminálu můžete dosáhnout velmi jednoduše mnoha komplikovaných úkonů.

Převedení vašich souborů a nastavení z MS Windows

Jakmile se jednou rozhodnete na přechod na nový operační systém, budete si muset (pokud o ně nechcete přijít) přesunout soubory a některá nastavení z Windows do Ubuntu. Je mnoho možností, ale to, kterou si vyberete, závisí jen na vás.

Přehrávače multimédií v Ubuntu dokáží přehrávat většinu audio a video souborů, stejně jako Windows. Například:

 • DVD
 • WMA zvukové soubory
 • AAC zvukové soubory
 • WMV a Quicktime videa
 • RAW snímky z některých digitálních fotoaparátů

Pro více informací se podívejte na Vyhrazené formáty

Ubuntu umí bez problému číst většinu CD, DVD a výměnných disků jako jsou USB klíčenky a externí harddisky. Můžete jednoduše zkopírovat svá data pomocí Windows software, nainstalovat Ubuntu na počítač a potom zkopírovat svá data do nově nainstalovaného Ubuntu a začít je používat.

Pozor - Zkontrolujte si svá data předtím, než budete instalovat Ubuntu místo Windows. Pokud by se něco neočekávaně pokazilo a data se ztratila či poškodila, nemůžete toho (po již provedené instalaci) moc udělat pro jejich záchranu.

Pokud jste nainstalovali Ubuntu vedle instalace Windows, můžete jednoduše přistupovat k Windows souborům z Ubuntu. Podívejte se na Podpora zápisu pro NTFS.

Můžete rovněž přistupovat k souborům v Ubuntu z Windows pomocí FS-Driver.

Máte-li počítač připojen k síti Windows není problém s nimi sdílet data. Uživatelé užívající operační systém MS Windows nepoznají, že máte nainstalované Ubuntu a síť se bude chovat úplně stejně jako znáte z MS Windows.

Jste-li připojeni, stačí poklepat na nabídku Místa → Síť a zobrazí se vám kompletní seznam složek sdílených ostatními uživateli.

Používáte-li specifické nastavení Windows sítě, navštivte sekci Samba

Přiblížení Ubuntu k Windows

Ubuntu má svůj vlastní styl a své vlastní ovládání. Ale uznáváme, že zpočátku je pohodlnější, chová-li se systém tak, jak jste zvyklí z Windows. Proto si zde uvedeme několik příkladů jak přiblížit ovládání a vzhled Ubuntu k Windows.

Následující návody pomohou přizpůsobit základní nastavení pracovního prostředí GNOME.

Hlavní panel můžete snadno a rychle přetransformovat na vzhled panelu na který jste zvyklí z MS Windows.

V Ubuntu se nachází panel vespod obrazovky a navrchu. Velmi snadno si nastavíme panel tak, jak je ve Windows:

 1. Klikněte na spodní panel a držte levé tlačítko myši. Přesuňte panel na levou či pravou stranu obrazovky
 2. Klikněte na horní panel a držte levé tlačítko myši. Panel přemístěte na spodní okraj obrazovky
 3. Nyní můžete původní spodní panel přemístit kam chcete či ho smazat (kliknout na panel pravým tlačítkem a vybrat požadovaný úkon)

Rozmanité objekty objevující se na panelu se nazývají Aplety. Aplet můžete snadno přidat na panel poklepáním pravým tlačítkem myši na panel a zvolení položky Přidat na panel. Objeví se seznam mnoha Apletů, z něhož si můžete vybrat co je vám libo.

Jedna položka by vás však měla zaujmout snažíte-li se Ubuntu připodobnit Windows, a to Seznam Oken(v nabídce Pracovní plocha a okna). Tento Aplet zajistí, aby se na panelu zobrazovaly všechny běžící aplikace (minimalizované i neminimalizované).

Dalším užitečným Apletem je v části Pomůcky Aplet Hlavní nabídka. Hlavní nabídka je sloučení nabídek Aplikace, Místa a Nástroje z panelu do jedné položky. S trochou fantazie si pod ním můžete představit nabídku Start z Windows.

Apletu Oznamovací oblast odpovídá ve Windows Systry.

Nabídku Snadného spuštění na panelu můžeme realizovat pomocí přetažení ikon na váš panel v Ubuntu. Druhá možnost je v menu Aplikace vybrat program, který chceme přidat na panel, kliknout na něj pravým tlačítkem myši a zvolit Přidat tento spouštěč na panel.

Veškeré modifikace, včetně přesouvání a odstraňování Apletu lze realizovat po poklepání pravým myšítkem na Aplet.

Na spodním panelu úplně vlevo se nacházejí 4 malé čtverečky, nazývané Přepínač pracovních ploch. Toto bude nejspíše pro vás něco nového, ale velmi rychle si tento nástroj osvojíte. Každý čtvereček otevírá jinou prázdnou pracovní plochu. Na každé pracovní ploše si můžete spouštět různé aplikace a mezi jednotlivými pracovními plochami rychle přepínat. Například si na první ploše otevřete grafický editor a na druhé kancelářský program. Na každé ploše s nimi můžete pracovat nezávisle na sobě aniž by se jednotlivá okna vzájemně překrývala anebo jinak rušila.

Ve výchozím nastavení pracovní plochy se zobrazují na ploše jen připojené zařízení, žádné spouštěče (ikony) souborů či jiné soubory. Ale není problém pouhým přetažením souboru z libovolného místa přidat na plochu cokoliv. Viz následující postup:

 1. Kliknout na nabídku Místa na hlavním panelu, držet levé tlačítko myši a přetáhnout ikonu na plochu. Tím získáte na ploše ekvivalent k ikoně Tento Počítač, kterou znáte z MS Windows.
 2. Na plochu si stejným postupem můžete přetáhnout složku Domov. Tím získáte ekvivalent Dokumentů z MS Windows.
 3. Ikonu odpadkového koše přidáme na plochu přetažením ze spodního panelu (neodstranili jste ji) nebo otevřením Editoru nastavení (Aplikace → Systémové nástroje → Editor nastavení). Nemůžete-li ho najít, klikněte pravým myšítkem na ikonu Ubuntu na hlavním panelu, vyberte Upravit nabídky a povolte zobrazení Editoru nastavení. V editoru otevřeme app → nautilus → desktop, zaškrtneme položku trash_icon_visible a na ploše se objeví hledaná ikona.

Ubuntu logo na hlavním panelu je podobné nabídce Start, kterou znáte z MS Windows. Nabídka je rozdělena do třech složek, které se zobrazují na hlavním panelu separovaně. První nabídka Aplikace obsahuje tříděný seznam nainstalovaných aplikací. Další položka na panelu Místa obsahuje odkazy ke všem uloženým zařízením v počítači a poslední menu Systém obsahuje dílčí nastavení a základní informace o systému.

Nelíbí-li se vám toto rozvržení je možné doinstalovat balíček, který nabídku přiblíží k vzhledu nabídky Start. Stačí si otevřít Synaptic, vyhledat a nainstalovat balíček s názvem gnome-main-menu. Nová položka se objeví v seznamu Apletů, nabídku můžete na panel přidat viz 'Nastavení hlavního panelu'.

Ve Windows v nabídce Start naleznete nabídku nazvanou Spustit, která vám umožní spouštět aplikace napsáním jejich jména. Ubuntu má mnohem zajímavější (efektivnější) alternativu nazvanou Panel pro spouštění aplikací. Panel můžete otevřít stisknutím klávesové zkratky <Alt>F2 na vaší klávesnici.

Jak již bylo výše naznačeno, na hlavním panelu vedle nabídek panelu se nachází prostor, který lze použít podobně jako panel rychlého spuštění. Po instalaci Ubuntu se tam již někteří zástupci nachází (Firefox, Evolution email … ), ale není nic snazšího a rozumnějšího než si tam přidat další spouštěče aplikací. Přidáním lze realizovat přetažením spouštěče z plochy či si najít požadovanou aplikaci v nabídce hlavního panelu Aplikace. Poté klepnout pravým myšítkem a zvolit přidat tento spouštěč na panel.

Změnit svoji Ubuntu plochu je snadné, dokonce je možné ji připodobnit vzhledu plochy Windows 95/98.

 1. Otevřít si správce Motivů; SystémVolbyMotiv
 2. Vybrat Upravit
 3. V Ovládacích prvcích zvolit Redmond motiv
 4. Kliknout na Zavřít

Chcete-li přesnější motiv z MS Windows navštivte stránky http://art.gnome.org nebo http://www.gnome-look.org, kde naleznete i vydařený motiv ala MS Windows Vista či Mac OS. Více o úpravách vzhledu plochy se dozvíte v článku Ubuntu oku lahodící. Věřte, že Ubuntu je systém mnoha tváří. A změna masky je opravdu snadná!

I toto: xpde je stále Linuxová plocha … viz http://www.xpde.com

Ubuntu obsahuje vysoce kvalitní fonty jako alternativu k běžným Windows fontům. Nicméně tyto fonty nejsou identické, takže vaše dokumenty nemusí vypadat zcela stejně.

Můžete využít nejběžnějších Windows fontů instalací balíku msttcorefonts. Nové fonty budou okamžitě dostupné.

Pod Windows ve Firefoxu stačí poklepat na adresový řádek a adresa se vybere automaticky. Ve výchozím nastavení v Ubuntu není tato vlastnost zahrnuta. Požadujete-li ji, postupujte dle následujících kroků:

 1. Do adresového řádku ve Firefoxu zadejte: about:config
 2. Do pole filtr vložte: browser.urlbar.clickSelectsAll
 3. Klikněte na zobrazenou nabídku pravým tlačítkem myši a zvolte přepnout ('false' by se mělo změnit na 'true')
 4. Restartujte Firefox

Ano, je možné některé aplikace spustit i na Ubuntu. Nejvhodnější je se k tomuto řešení přiklánět až jako k úplně poslední možnosti. Zaprvé, ne vždy vše běží tak jak by mělo. Zadruhé občas něco neběží vůbec a zatřetí - to nejhlavnější - na Linuxu je mnoho zajímavých alternativ. Jelikož je Linux naprosto odlišný systém je jasné, že aplikace budou zprvu trochu jiné, než jste zvyklí. Ale to ještě neznamená, že jsou špatné. Mnohokrát jsou lepší a jakmile si na ně trochu zvyknete nebudete se chtít vracet.

Nenajdete-li jiný program, nezbude nic jiného než se uchýlit k virtualizaci operačního systému MS Windows. To má Bohužel jeden malý háček - musíte vlastnit 1 originální CD s MS Windows, což není nejlevnější řešení. Anebo můžete použít Wine. Wine je prostředí, které obsahuje některé důležité knihovny z MS Windows a umožňuje vám pracovat s některými Windows aplikacemi. A navíc je zcela zdarma.

Dále existují některá komerční řešení jako například Cedega či CrossOver Office. Cedega je primárně určena na provoz nových počítačových her, na rozdíl od ní CrossOver Office umožnuje kompatibilitu s Linuxem pro kancelářské aplikace.

Virtualizace vyžaduje plnou instalaci Windows pod virtualizovaný stroj a je potřeba licencované instalační CD Windows. Tato varianta je tedy dražší, avšak zaručuje kompatibilitu aplikací.

Objevování

Bohužel není v lidských silách pokrýt vše, s čím se setkáte po přechodu z Windows na Ubuntu. Tak jak můžete sami přijít na to, co jak funguje bez čtení rozsáhlých knih? Zkuste tyto malé triky:

 • Klikat pravým myšítkem na vše - mohou se objevit další možnosti
 • Pomozte si sami - prakticky každá aplikace obsahuje nápovědu
 • Nebojte se zeptat - nerozumíte-li něčemu, nemůžete-li něco najít, zeptejte se na fóru či IRC (Pomoc)
 • Vaše heslo je nutné k změně systému - nemůžete zničit váš funkční systém, dokud nejste tázáni na heslo. Nastavení, které měníte aniž by jste zadávali administrátorské heslo, nemají žadný vliv na samotný operační systém. Jen si maximálně trochu přeházíte váš uživatelský účet, který je velmi snadné vytvořit znovu ;-)

I vy se můžete zapojit!

Ubuntu má jednu obrovskou odlišnost od MS Windows - nasloucháme vašim požadavkům a využíváme vašich návrhů. Nezapomeňte, že Ubuntu je komunitní projekt, můžete být částí komunity a pomoci.

Ve svých začátcích s Ubuntu se můžete připojit a najít pomoc od ostatních uživatelů, poté co se sžijete se systémem, můžete pomáhat ostatním poskytováním rad na Ubuntu fóru, psaním návodů na wiki, přispívat po grafické stránce, nahlašovat chyby nebo psát software pro další verze Ubuntu.

Navštivte Ubuntu komunita.

Aktualizace: Informace v tomto návodě jsou příliš zastaralé a potřebují aktualizaci pro současné poměry. Více...

 • Poslední úprava: 2023/05/21 14:12
 • autor: mstanke