připojení_disku

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
připojení_disku [2012/07/28 07:56] ubuntupřipojení_disku [2019/02/25 18:21] (aktuální) – upraveno mimo DokuWiki 127.0.0.1
Řádek 1: Řádek 1:
 +====== Připojení disku ======
  
 +{{.:disk.png}} V Ubuntu je potřeba před použitím jakéhokoli //datového zařízení// (disky/diskové oddíly, CD/DVD média, flash disky, paměťové karty atd.) ho nejprve tzv. //připojit//, tedy říci systému, že na tomto zařízení jsou nějaké soubory a složky, které má "někde" zobrazit.
 +
 +{{.:info.png}} Pro zjednodušení používáme v celém článku slovo disk pro označení různých //datových zařízení// ačkoli je to označení jinak nesprávné.
 +
 +====== Automatické připojení ======
 +
 +{{.:nautilus-icon.png}} O připojení při startu zapojených zařízení se v Ubuntu automaticky (s pomocí dalších systémových nástrojů) stará správce souborů [[Nautilus]], který stejně tak zařizuje automatické připojení dalších zařízení "vložených" za běhu systému.
 +
 +===== Zařízení =====
 +
 +{{.:computer.png}} Přímo jednotlivá (jak připojená tak nepřipojená) zařízení naleznete ve správci souborů [[Nautilus]]. Již připojená zařízení naleznete také v [[Unity:Launcher|postranním panelu]].
 +
 +
 +{{ .:zarizeni-launcher.png }}
 +
 +
 +Přímo v hlavním okně [[Nautilus|Nautilu]] můžete všechna zařízení vidět v levém sloupci v části **Zařízení**, kde je také můžete pomocí ikonky {{.:nautilus-odpojeni-icon.png}} jednoduše odpojit.
 +
 +{{ .:nautilus1.png }}
 +
 +Přehledné zobrazení všech dostupných zařízení si můžete zobrazit také z nabídky Nautilu **Přejít → Počítač**.
 +
 +{{ .:nautilus2.png }}
 +
 +===== Přípojný bod =====
 +
 +{{.:folder.png}} Každý disk musí mít také tak zvaný //Přípojným bod//. Přípojným bodem se rozumí "místo", kde bude zobrazen obsah daného disku - může se jednat o libovolný **prázdný** adresář kdekoli v [[Adresářová struktura|systému souborů]].
 +
 +{{.:info.png}} Při ručním připojení si přípojný bod můžete sami zvolit, při automatickém připojení jsou použity složky ''/media/X'' (kde ''X'' představuje [[UUID]] daného zařízení). V těchto složkách tedy vždy najdete obsah připojených zařízení (dostanete se do nich samozřejmě i "normálně" kliknutím na ikonu již připojeného zařízení v některé z výše uvedených "nabídek").
 +
 +===== Tipy a triky =====
 +
 +==== Akce při vložení média ====
 +
 +{{.:cd.png}} Kromě "obyčejného" připojení je také možné při vložení určitých druhů médií (například hudební CD nebo DVD s filmem) vyvolat i jinou akci (například spustit hudební přehrávač).
 +
 +
 +{{ .:nautilus-media-akce.png?550 }}
 +
 +
 +Toto chování můžete nastavit v [[Nastavení systému]] pomocí nástroje **Vyměnitelná média**.
 +
 +==== Oprava špatně odpojeného NTFS oddílu ====
 +
 +{{.:bug.png}} Pokud //nekorektně// odpojíte disk se souborovým systémem NTFS (používaný systémy MS Windows), Ubuntu je následně nebude umět připojit. Řešení je (kromě spuštění systému MS Windows a //korektního// odpojení) následující
 +
 +{{.:apt.png}} [[Instalace programů|Nainstalujte]] balík [[apt://ntfsprogs|ntfsprogs]] (nástroje pro práci se souborovým systémem NTFS).
 +
 +Zjistěte [[Linuxové značení disků|označení]] tohoto disku (budeme předpokládat, že je to například ''/dev/sda1'') a [[Terminál|příkazem]]
 +
 +<code>
 +sudo ntfsfix /dev/sda1
 +</code>
 +opravte souborový systém. Následně byste jej měli být schopní standardně připojit ať již pomocí [[Nautilus|správce souborů]] nebo [[Připojení disku:mount|ručně]].
 +
 +====== Ruční ======
 +
 +{{.:terminal.png}} Pokud vám z nějakého důvodu možnosti automatické správy připojování zařízení nevyhovují, je zde samozřejmě možnost udělat vše ručně. Tyto možnosti vyžadují základní znalost práce v [[Terminál|Terminálu]], ale odvděčí se vám pokročilými možnostmi jako výběr vlastního přípojného bodu, nastavení práv a dalších.
 +
 +===== Mount =====
 +
 +K jednorázovému připojení zařízení slouží [[Terminál|příkaz]] //mount//, který má následující syntaxi
 +
 +<code>
 +sudo mount <parametry> <zařízení> <přípojný bod>
 +</code>
 +{{.:link.png}} Pro více informací navštivte návod [[Připojení disku:mount]].
 +
 +===== Fstab =====
 +
 +Automatické připojení disků při startu systému lze zařídit také pomocí konfiguračního souboru ''/etc/fstab''. Jedná se vlastně o takový //automatický mount//.
 +
 +Do tohoto souboru můžete jednotlivé disky zapsat včetně různých parametrů a systém je pak připojí již při samotném načítání systému.
 +
 +{{.:link.png}} Pro více informací navštivte návod [[Připojení disku:fstab]].
 +
 +====== Odkazy ======
 +
 +  * [[Linuxové značení disků]] - značení disků (datových zařízení) v Ubuntu
 +  * [[UUID]] - pokročilé značení disků
 +  * [[http://www.linuxexpres.cz/praxe/diskoteka-v-systemu|Diskotéka v systému]] {{.:cz.png}}
  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • autor: 127.0.0.1