palmos

PalmOS

Tato stránka se zabývá synchronizací Palm OS organizérů v Ubuntu.

Úvodem

Existuje množství populárních programů které mohou být použity pro připojení zařízení Palm OS s Linuxem. Tento dokument se bude zabývat těmi nejběžnějšími programy a způsoby spojení.

Přehled

Tento návod nakonec možná pokryje všechny standardní způsoby nastavení v Ubuntu.

 • gpilotd
 • jpilot
 • kpilot
 • pilot-link

Ubuntu 7.04 (Feisty) V Breezy, Dapper, Edgy nebyla synchronizace vůbec žádným problémem, ale s Feisty nic nefungovalo. Po hledání na fórech jsem zjistil, že potřebný modul visor není automaticky nahrán a měl by tedy být přidán do /etc/modules. Dále pro vytvoření /dev/pilot na existující zařízení čtěte stránku https://help.ubuntu.com/community/PalmDeviceSetup.

Gnome-pilot

Základní podpora pro Palm je obsažena už ve výchozím nastavení v Gnome- gnome-pilot, případně do starších verzích může být doinstalována.

Potřebné programy jsou:

 • gpilotd: pro vlastní synchronizaci.
 • gpilot-applet : applet pro Gnome panel. Umožňuje synchronizaci prostřednictvím hot sync tlačítka.
 • gpilotd-control-applet : GUI pro nastavení voleb.

Prvním krokem bude přidání appletu do panelu Gnome. Klikněte pravým tlačítkem někde kde je volné místo na panelu, zvolte Přidat na panel, a navolte Pilot Applet. Po instalaci se se na panelu objeví nová ikona appletu. Ikona umožňuje automatickou synchronizaci s Plamem jen stlačením Hot sync tlačítka na zařízení. Applet je ekvivalentem ikony Hotsync ve Windows.

Druhým krokem bude konfigurace voleb synchronizace. Volby dostanete kliknutím na applet nebo z menu System → Nastavení → zařízení PalmOS . Objeví se zpráva „Zdá se, že jste spustili Gnome-pilot poprvé…“ (“You seem to be running Gnome-Pilot for the first time … “), zvolte „Dále“ a pak si vyberte volby.

Spojení by mělo fungovat dobře. Pokud ne, zkuste toto: 1) Ověřte, že kabel je dobře zapojený, nebo je funkční infraport na počítači i Palmu. Na konci roku 2006 Bluetooth ještě není podporán- gnome pilot ho neobsahuje. 2) Vyzkoušejte jiné rychlosti spojení. Navolte hodnoty jak v Ubuntu, tak na Palmu.

Pokud proběhla úspěšná synchronizace se zařízením, můžete postupovat dále. Vyplňte rámečky jako jméno zařízení a základní adresář. Jméno zařízení (Pilot name) je prostě pro identifikaci zařízení mezi jinými.

Konečným krokem bude nastavit konduity. Konduity (conduits) jsou předpisy pro synchronizaci aplikace v Gnome s aplikacemi v Palmu, Bohužel je jen pár konduitů pro Gnome-pilot. Máme zde konduity pro synchronizaci kontaktů, kalendáře, poznámek (memos), a úkolů mezi Evolution a odpovídajícími PalmOS aplikacemi (čtěte dále pro podrobnosti).

Jeden z užitečných konduitů je pro zálohu Palm programů a databáze. V tomto konduitu je chyba pro verze Ubuntu nižší než 7.04 (Feisty Fawn) která způsobuje resetování Palmu, vyřešit ji můžete takto:

gksudo gedit ~/.gnome2/gnome-pilot.d/backup-conduit

a přidejte WiFiCoreLib do řádku začínajícího exclude_files:

exclude_files=WiFiCoreLib

O jiných konduitech se zde zmiňovat nebudeme.

Dapper a USB synchronizace

Zprovoznit USB synchronizaci v Dapperu může být obtížné kvůli způsobu, jak kernel pracuje s USB spojeními. Mnohem lépe to zřejmě pracuje v novějších verzích.

Evolution a Gnome-pilot

Zde je vysvětlení které moduly pracují v Evolution a v Gnome-pilot. Každý modul může být zkonfigurován pro import, export a synchronizaci. Lze to nastavit z menu Zařízení PalmOS nebo kliknutím na Gnome-pilot applet.

 • Mail: ještě není k dispozici (Leden 2007).
 • Kontakty: pracují dobře (pouze některá pole nejsou Palmem přijímána). Pro čistou synchronizaci smažte AddressDB a ContactsDB-PAdd v Palmu (pro jistotu udělejte zálohu), můžete pro to použít FileZ.
 • Kalendář: funguje dobře
 • Poznámky (Memos): fungují dobře
 • Úkoly: Fungují dobře.

Další nápovědu naleznete v uživatelské příručce Evolution (F1) v příslušné sekci, hlavně na stránce Selecting Conduits.

Pokud vaše zařízení skončí při synchronizaci s chybovou hláškou v důsledku chybějícího modulu 'visor' (viz. výše), bude se jednat pravděpodobně o modely TREO- pak aplikujte tento postup: Zadejte

sudo modprobe visor

Stlačte ENTER a zkuste znovu. Pokud to bude fungovat, můžete přidat nahrání modulu visor při každém startu do souboru /etc/modules. Prostě přidejte řádku visor na konec tohoto souboru (můžete použít např. příkaz

gksudo gedit /etc/modules

VMWare Workstation a Windows XP

Pod VMWare můžete použít Palm Desktop software, USB synchronizaci však může být záludná. Pod VMWare Workstation 5.5.4 budete možná potřebovat přidat do vašeho souboru .vmx :

usb.generic.skipSetConfig = "TRUE"

Bude možná potřeba odstranit modul visor před startem virtuálního stroje, to lze např. příkazem:

sudo modprobe -r visor

V Ubuntu 7.04 (Fiesty Fawn) připojíte usbfs např. příkazem

mount -t usbfs usbfs /proc/bus/usb

nebo přidáním řádku

/proc/bus/usb /proc/bus/usb/ usbfs none 0 0

do souboru /etc/fstab.

Řešení potíží

Pro ověření že Palm byl detekován po zapojení a zapnutí zadejte v terminálu:

gedit /var/log/messages

a podívejte se na poslední řádky.

Pro pohled na běžící procesy zadejte:

ps -A

Pro ukončení procesu zadejte:

kill ###

kde ### nahraďte číslem procesu.

Alternativním způsobem přesunu/kopírování souborů do Palmu je přesunout/zkopírovat soubory na paměťovou kartu (SD,MS,…). použitím paměťové čtečky karet. Potom vložíte kartu do slotu v Palmu a přenesete soubory za použití programu jako je např. Filez FileZ. Tento způsob je samozřejmě vhodný i pro přenost např. audio souborů na pamětovou kartu pro poslech.

Aktualizace: Informace v tomto návodě jsou příliš zastaralé a potřebují aktualizaci pro současné poměry. Více...

Konvence: Tento návod nesplňuje některé z na Wiki zavedených konvencí. Více...

 • Poslední úprava: 2019/02/25 18:20
 • (upraveno mimo DokuWiki)