phoronixtestsuite

PhoronixTestSuite

Phoronix Test Suite je velice mocný nástroj pro testování výkonu desktopových linuxových systémů. Jeho součástí je celá řada testu a benchmarků nejrůznějších systémových komponent. Je vyvíjen a spravován skupinou kolem serveru Phoronix.com, který se zabývá děním okolo linuxu obecně, testováním a srovnávání jednotlivých distribucí, hardwaru a ovladačů.

Instalace

Na domovských stránkách projektu, v sekci download naleznete aktuální verzi programu a stručný popis instalace pro nejrůznější distribuce. Většina uživatelů <ubu> Ubuntu by měla sáhnout po připraveném deb balíčku, se kterým se nainstalují i všechny potřebné závislosti. Zkušenější uživatelé mohou sáhnout po zdrojovém kódu a program si zkompilovat sami, viz Instalace programů/Zdrojové kódy. V tomto případě je však nutné doinstalovat potřebné závislosti, konkrétně balíček php-cli.

Od verze 1.8 (Selbu) obsahuje Phoronix Test Suite i grafické rozhraní. K jeho provozu je však potřeba php-gtk2 modul, který není dostupný z repozitářů, ani ve formě deb balíčku.(přinejmenším pro všechny platformy), a tak je nutné jej vlastnoručně zkompilovat ze zdrojového kódu. Postupujte následovně:

cd ~/
wget http://gtk.php.net/do_download.php?download_file=php-gtk-2.0.1.tar.gz
tar zxvf php-gtk-2.0.1.tar.gz
sudo apt-get install build-essential php5-cli php5-dev libgtk2.0-dev libglade2-dev
cd php-gtk-2.0.1
wget http://www.opsat.net/temp/buildfix.diff
patch -p1 < buildfix.diff
./buildconf
./configure
make
make install

Sadou těcho příkazu stáhnete do domovské složky tarball se zdrojovým kódem php-get, extrahujete jeho obsah, aplikujete path (nutné!), zkompilujete a nainstalujete. Pokud chcete akci provádět v jiné než domovsaké složce, změňte první příkaz cd ~/ na cd požadovaná_cesta. Nakonec je ještě nutní editovat soubor php.ini, aby zkompilovaný soubor atuomaticky nahrával:

sudo gedit /etc/php5/cli/php.ini

Najděte sekci „Dynamic Extensions“ a přidejte do ní řádek

extension=php_gtk2.so

Nyní můžete vyzkoušet funkčnost php-gtk modulu pomocí zadáním (z adresáře, kam se rozbalili zdrojové kódy modulu):

cd demos/
php phpgtk2-demo.php

Použití programu

Odkazy

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • (upraveno mimo DokuWiki)