pomoc

Pomoc

Tato stránka vám pomůže najít řešení na případný problém se systémem <ubu> Ubuntu. Pokud se budete někde ptát (fórum, konference), nezapomeňte si přečíst jak se ptát.

Často kladené dotazy - nejčastěji kladené dotazy a jejich řešení. Doporučujeme projít nejdříve ze všeho, pokud máte nějaký konkrétní problém.
Ubuntu wiki - na naší wiki je spousta zajímavých návodů. Pro vyhledávání využijte řazení do kategorií, nebo vyhledávací políčko vpravo nahoře. Hledat lze jak v názvech návodů, tak v jejich textech.
Ubuntu fórum - v diskuzním fóru Ubuntu vám pomůžou vyřešit vaše problémy, stejně tak naleznete některé návody. Nezapomeňte na funkci vyhledávání.
Ubuntu konference - pomocí komunikačního protokolu Jabber se můžete připojit na Ubuntu konferenci. Zde komunikujete v reálném čase, takže se problémy dají řešit rychle a efektivně.
IRC - pomocí IRC můžete komunikovat podobně jako na Jabber konferenci.
Anglický Ubuntu rozcestník - můžete využít v případě dobré znalosti angličtiny. Anglické (i jiné) zdroje obsahují mnohem více informací než české.
google-regular.jpgGoogle - napište pár klíčových slov (třeba doslovné chybové hlášení) a nechte si zobrazit výsledky. V drtivé většině případů už někdo stejný problém řešil, pokud ne v češtině, tak aspoň v angličtině. Může se vám hodit pokročilé vyhledávání nebo speciální linuxové vyhledávání. Pokud se vám stane, že nalezená stránka už nefunguje, nezapomeňte na odkaz Archiv u výsledku, Google má totiž většinu stránek zálohovaných. Pokud neovládáte cizí jazyky, můžete si nalezenou stránku přeložit lehce do češtiny pomocí Google překladače.
České linuxové servery - v neposlední řadě můžete využít diskuzních fór českých serverů, nezabývajících se přímo Ubuntu, ale Linuxem obecně. Najdete tam i spoustu článků a zpráviček z této tématiky. Nepřehlédněte LinuxExpres, Root, AbcLinuxu, Linuxsoft.

Aby se fóra nezahltila stále se opakujícími dotazy, chtěli bychom vás požádat o dodržování několika jednoduchých pravidel:

  • Převážná většina otázek již byla někde zodpovězena. Podívejte se nejprve prosím zde na wiki, na Googlu, a prohledejte fórum, než položíte dotaz. Šetříte tak čas sobě i ostatním, další lidé pak nebudou muset procházet mnoho duplicitních dotazů.
  • Na každý problém založte nové téma. Nepřipisujte svůj dotaz do cizích, nesouvisejících témat, ani nezakládejte jedno téma pro pět různých problémů.
  • Téma prosím umisťujte tam, kam patří. Diskuzní fóra jsou členěna do sekcí, vyberte si to správné. Nezakládejte stejný příspěvek ve více sekcích, ptejte se pouze jednou.
  • Používejte výstižné názvy dotazů, charakterizující problém. Na téma Prosím pomoc! vám málokdo odpoví. Stejně tak výstižně a co nejkonkrétněji popište problém. Snažte se přidat co nejvíc informací (co vám program vypisuje, podle kterého návodu jste postupovali, …).

Každý software obsahuje chyby, a <ubu> Ubuntu není výjimkou. Můžete nám ale pomoci tento stav zlepšit. Pokud si myslíte, že jste našli chybu programu, a není to pouze nepochopení dané funkčnosti, velmi nám pomůžete, pokud chybu nahlásíte.

  • Pokud se chyba týká lokalizace (špatně přeložené texty, gramatické chyby, překlepy), přejděte na stránku Lokalizace.
  • Pokud se chyba týká funkčnosti Ubuntu nebo jím podporovaných programů, nahlašte chybu v systému Launchpad (je nutná registrace) nebo vyhledejte stránky programu a napište mail programátorům. Pokud možno ale předem prohledejte stávající chyby, jestli už tutéž někdo nenahlásil.
  • Poslední úprava: 2023/05/21 14:17
  • autor: mstanke