průvodce_po_instalaci

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
průvodce_po_instalaci [2012/08/28 22:12] sachyprůvodce_po_instalaci [2023/05/21 14:47] (aktuální) – aktualizace odkazů mstanke
Řádek 1: Řádek 1:
 +====== Průvodce po instalaci ======
  
 +{{.:ubuntu-logo.png}} **Ubuntu** po instalaci obsahuje omezený rozsah programů, ovladačů, multimediálních kodeků atd. Některé chybějí z kapacitních důvodů (nevešly se na CD), jiné z důvodů licenčních. I tak ale budete mít ihned po instalaci slušnou softwarovou výbavu (ovladače zařízení, kancelářský balík, internetový prohlížeč, přehrávače multimédií, poštovního klienta, grafický editor,...).
 +
 +Tento návod obsahuje základní nastavení systému, které byste mohli chtít po čestvé instalaci Ubuntu udělat. O některé činnosti si systém požádá sám.
 +
 +<WRAP tip>Protože budete v mnoha krocích měnit základní součásti systému, budete z důvodu bezpečnosti často dotázáni na vaše heslo. Podrobnější informace o tom, proč a jak to funguje, se dozvíte v článku o [[root_sudo|root a sudo]]</WRAP>
 +
 +====== Starší prostředí Unity ======
 +
 +Při [[:Vydání]] 11.04 Natty Narwhal přišlo Ubuntu s pracovním prostředím [[Unity]], které poněkud výrazněji změnilo obvyklý způsob práce s počítačem. Vývoj Unity byl později ze strany Canonicalu oficiálně ukončen, Unity je ale stále komunitně udržované, dodatečně si ho můžete doinstalovat. Podrobné informace o tomto prostředí naleznete na stránce [[Unity]].
 +
 +
 +{{ .:prostedi-unity.png }}
 +
 +
 +====== Doplnění lokalizace ======
 +
 +{{.:locale.png}} Pokud při instalaci Ubuntu nebylo funkční připojení k internetu, nestáhly se vám kompletní jazykové balíky a váš systém je lokalizován jen z části.
 +Pro doplnění lokalizace klikněte na ikonu zcela vpravo na horním panelu a vyberte **Nastavení systému...** V části **Osobní** pak zvolte **Jazyková podpora**. Systém by vás měl automaticky vyzvat k odsouhlasení instalace jazykových balíků.
 +
 +Pravděpodobně na tuto skutečnost systém sám upozorní při prvním přihlášení.
 +
 +
 +{{ .:instalace-dalsich-jazyku-vyzva.png }}
 +
 +
 +{{.:eyes.png}} Další informace o jazykové podpoře se můžete dočíst v článku [[Vícejazyčný systém]].
 +
 +
 +====== Úprava seznamu zdrojů ======
 +
 +{{.:instalace programů/software-properties.png}} Po instalaci Ubuntu je dobré aktivovat si i komerční zdroj softwaru, který obsahuje některé často používané "komerční" aplikace, jako je například Acroread (Adobe Reader pro Linux). Spusťte nástroj **Centrum softwaru pro Ubuntu** a z jeho nabídky zvolte **Upravit → Zdroje softwaru...** Přejděte na kartu **Ostatní software** a nastavte vše podle obrázku.
 +
 +{{ .:instalace programů/treti-strana.png }}
 +
 +{{:eyes.png}} Podrobný návod naleznete v článku [[Přidávání zdrojů]].
 +
 +====== Dodatečné ovladače ======
 +
 +{{.:restricted-manager.png}} Ubuntu obsahuje ovladače většiny podporovaných hardwarových zařízení již v základní instalaci a obvykle není potřeba žádné dodatečné ovladače instalovat. Některé ovladače však v základní instalaci nemohou být obsaženy z licenčních důvodů (týká se to především ovladačů grafických karet ATI/AMD a NVidia). Tyto ovladače si můžete doinstalovat ručně s pomocí nástroje **Dodatečné ovladače**.
 +
 +Pokud systém rozpozná, že pro váš hardware existují ovladače, měl by výše uvedený nástroj spustit automaticky. I pokud k tomu nedojde, raději se přesvědčte, zda jsou pro váš hardware dostupné.  
 +Klikněte na ikonu zcela vpravo na horním panelu a vyberte **Nastavení systému...** V části **Hardware** pak zvolte **Dodatečné ovladače**.
 +
 +{{ .:restricted-manager-1.png }}
 +
 +<WRAP tip>Pokud vše funguje, není třeba ovladače instalovat. Pokud něco nefunguje a nejsou k dispozici ovladače, nebo máte s hardwarem problémy, navštivte sekci [[Hardware]].
 +
 +U grafických karet vás zřejmě nejvíce bude zajímat test [[Ovladače grafických karet#test3d|3D akcelerace]]. Také vám může pomoci návod [[Ovladače grafických karet]].</WRAP>
 +
 +====== Rozšiřující nesvobodný software ======
 +{{.:sound.png}} Ubuntu z licenčních důvodů nemůže obsahovat některé často používané proprietární technologie, jako Flash nebo MP3 a WMA kodeky potřebné pro přehrání nejrozšířenějších hudebních formátů. Není však těžké je doinstalovat. V případě kodeků a modulů do webového prohlížeče vám Ubuntu nabídne jejich instalaci ihned, jakmile bude potřeba.
 +
 +{{ .:kodeky-autoinstall.png }}
 +
 +<WRAP tip>Můžete ale rovnou [[Instalace programů|nainstalovat]] balík [[apt://ubuntu-restricted-extras|ubuntu-restricted-extras]], který vám zpřístupní [[Vyhrazené formáty|multimediální kodeky]], [[Vyhrazené formáty:Flash|Adobe Flash]], nejpoužívanější [[Microsoftí fonty]] (písma), soubory potřebné pro [[Vyhrazené formáty:Přehrávání DVD|přehrávání DVD]] a podporu pro rozbalování [[Práce s archivy#rar|.rar]] archivů.
 +
 +Podle [[Vyhrazené formáty|návodu]] si můžete také [[Přidávání zdrojů|přidat]] i zdroj Medibuntu a [[Instalace programů|nainstalovat]] balíky [[apt://libdvdcss2|libdvdcss2]] (přehrávání chráněných DVD) a [[apt://non-free-codecs|non-free-codecs]].</WRAP>
 +
 +
 +====== Firewall, antivir, antispyware ======
 +<WRAP info> V systémech //Windows//, je prakticky nutností mít v počítači několik programů, zajišťujících bezpečnost vašeho počítače. V Ubuntu toto odpadá (není třeba instalovat ani antivir, ani žádné jiné programy), což je velké plus díky bezpečnosti, ale také nižšího zatížení počítače a menší spotřeby elektrické energie. Podrobněji je o této problematice pojednáno v článcích [[Antivirus]] a [[Firewall]].
 +</WRAP>
 +
 +Ve výchozím stavu Ubuntu nepřijímá žádná síťová spojení z okolí, proto nepotřebuje firewall (Ubuntu obsahuje kvalitní firewall přímo v jádře, ale musí se zapnout). Viry pro Linuxové systémy prakticky neexistují a způsob [[Instalace programů|instalace programů ze zdrojů]] zajišťuje, už z principu fungování, ochranu před zavirovanými programy. Také důsledné oddělení uživatelských a správcovských práv je účinný bezpečnostní prvek. Bezpečnostní aktualizace jsou uvolňovány průběžně a jejich instalace je velmi jednoduchá.
 + 
 +
 +====== Přizpůsobení systému ======
 +Výchozí vzhled Ubuntu si můžete upravit dle svých představ: změnit pozadí, vzhled přihlašovací obrazovky, rámy oken, ikony, atd. Více se dočtete v sekci [[Ubuntu oku lahodící]].
 +
 +===== Nastavení rozlišení =====
 +Ubuntu detekuje a nastaví rozlišení monitoru zcela automaticky. V případě, že ho budete chtít změnit, klikněte na ikonu zcela vpravo na horním panelu a vyberte **Displeje...**
 +
 +===== Rozložení klávesnice =====
 +{{.:keyboard.png}} Jste-li zvyklí používat více rozložení kláves (českou a USA klávesnici), můžete si jednoduše tato rozložení nastavit s možností jednoduchého přepínání.
 +
 +{{ .:unity/indikator_klavesnice.png }}
 +
 +Ve chvíli, kdy budete mít nastaveno více než jedno rozložení klávesnice vám systém do horního panelu automaticky přidá //indikátor// sloužící pro snadné přepínání mezi jednotlivými rozloženími.
 +
 +Postupujte dle návodu [[Klávesové zkratky#rozlozeni|Klávesové zkratky]].
 +
 +===== Rozšířená nastavení =====
 +Pár dalších tipů pro po-instalační nastavení.
 +
 +=== Statistiky Ubuntu ===
 +{{.:IconUsers.png}} Máte možnost **anonymně** informovat vývojáře Ubuntu, které aplikace používáte, což je důležité pro vývoj Ubuntu a jeho zlepšování. Budeme velice rádi, pokud se budete v této anketě podílet. Spusťte si [[Centrum softwaru pro Ubuntu|Centrum softwaru]], z jeho nabídky spusťte **Upravit → Zdroje softwaru...** a na kartě **Statistiky** zaškrtněte **Odesílat statistické informace**.
 +
 +Více informací, včetně odkazu pro zobrazení výsledků ankety najdete v článku [[Anketa oblíbenosti]].
 +{{ .:instalace programů/anketa-oblibenosti-gui.png }}
 +
 +=== Otevření Sledování systému po stisku Ctrl+Alt+Del ===
 +
 +{{.:keyboard.png}} Pokud chcete spouštět aplikaci **Sledování systému** klávesovou zkratkou <key>C-A-Del</key> (defaultně je nastavená na dotaz k odhlášení), klikněte na ikonu zcela vpravo na horním panelu a vyberte **Nastavení systému...** Poté v části **Hardware** vyberte **Klávesnice** a přejděte na kartu **Zkratky**. Přidejte si novou vlastní zkratku, kde jako příkaz uveďte 'gnome-system-monitor'.
 +
 +=== Povolení Ctrl+Alt+Backspace (pro pokročilé uživatele) ===
 +
 +klikněte na ikonu zcela vpravo na horním panelu a vyberte **Nastavení systému...** V části **Osobní** vyberte **Rozložení klávesnice**, klikněte na **Volby...** a zatrhněte v **Pořadí kláves zabíjejících X server** zkratku <key>C-A-Backspace</key>.
 +
 +{{ .:ctrl-alt-backspace.png }}
 +
 +
 +====== České titulky v Totemu ======
 +{{.:video.png}} Pokud při přehrávání filmů s titulky namísto českých znaků vidíte jen "rozsypaný čaj", musíte nastavit, aby přehrávač načítal titulky v oblastním kódování Windows, nebo titulky převést na mezinárodně standardní kódování UTF-8.
 +
 +Spusťte přehrávač [[Totem]] a z jeho nabídky vyberte //Upravit → Nastavení → Obecné → Kódování// a zvolte //Střední Evropa (WINDOWS-1250)//. Taky je vhodné zapnout //Automaticky nahrát titulky při nahrání videa//.
 +
 +V případě problémů čtěte článek [[České titulky ve filmech]].
 +
 +====== ICQ komunikátor ======
 +
 +Používáte-li síť ICQ, můžete se na ni připojit pomocí komunikátoru [[Empathy]]. Komunikace s vašimi kamarády používající Windows může, při špatném nastavení, špatně zobrazovat české znaky. Řešení tohoto problému najdete v článku [[Empathy|o Empathy]] a také [[Pidgin|o Pidginu]].
 +
 +<WRAP tip> V Ubuntu (a nejen v Ubuntu) doporučujeme používat komunikaci přes Jabber, což je moderní otevřený protokol se širokými možnostmi. Více informací se dozvíte v článcích [[Empathy]], [[Pidgin]] a [[Jabber]].</WRAP>
 +
 +====== Pár rad závěrem ======
 +<WRAP info> Zde jsou některé důležité informace, které byste měli při používání počítače vědět.</WRAP>
 +
 +=== NTFS ===
 +Vaše NTFS (windowsí) disky budou po instalaci automaticky přístupné i v Ubuntu. Nedoporučuje se však ve Windows používat možností automatického šifrování a/nebo komprimování složek, takovéto disky nemusí být pod Ubuntu přístupné.
 +
 +====== Co dál? ======
 +
 +Především jsme rádi, že jste se rozhodli Ubuntu vyzkoušet. Doporučujeme se s systémem napřed trochu seznámit, než ho začnete používat (projít volby, všechny programy, atd). Přistupujte k Ubuntu bez předsudků a nesnažte se hledat problémy tam, kde nejsou. Pokud budete mít dotazy, nebojte se zeptat na [[https://forum.ubuntu.cz|našem fóru]], nezapomeňte ale na slušné vychování.
 +
 +<WRAP tip>Doporučujeme přečíst si základní informace o práci v Ubuntu v sekci **[[Základy]]**, především pak [[Instalace programů|instalaci programů]], [[Nautilus|správce souborů Nautilus]] a [[GNOME Panel|GNOME Panely]].
 +
 +Pokud budete mít jakýkoliv problém nebo dotaz, odpověď vám pomůže najít článek **[[Pomoc]]**.</WRAP>
 +
 +{{page>Úpravy/Aktualizace}}