proč_jabber

Proč Jabber

Proč používat Jabber?

Výrazné technické nedostatky ICQ

Různé programy v různých zemích používají různá kódování znaků, takže nikdy nemáte jistotu, že se všechny znaky ve zprávě zobrazí příjemci správně.

Zprávy ani hesla nejsou během spojení přenosu šifrované, takže je může kdokoliv odhalit a zneužít.

Chybně navržený protokol ICQ nechrání soukromí uživatelů.

Toto omezení je dobře patrné, pokud si představíte, že byste třeba nemohli posílat e-maily lidem u jiného poskytovatele e-mailové služby (například používáte Centrum a nemohli byste psát zprávy na e-mailové adresy na Seznamu).

Pouštět interní firemní komunikaci jen tak do světa (dokonce napříč kontinenty) je přinejmenším nerozumé. Přesto se s tím můžete v Čechách setkat až neuvěřitelně často.

Líbí se vám ICQ čísla a pamatujete si je? Není lepší být uživatel serveru a nějak se jmenovat? Například pavlix(at)pavlix.net. Také vás přece nikdo nenutí pamatovat si IP adresu této stránky, do prohlížeče píšete jen jméno www.xmpp.cz. ICQ má dodnes problémy s češtinou

Možná, že už se jim podařilo vyřešit problémy při komunikaci po ICQ, alespoň s oficiálním klientem nebo klientem, který to podporuje (třeba od QIPu vám Jabber transport občas zobrazí místo českých znaků azbuku). Na druhou stranu se vám může stát, že si na jejich webu chcete změnit své údaje a místo písmen s diakritikou vám to ve výsledku vypisuje nějaká čísla (konkrétně číselné html entity těch znaků).

Tento účet už nepoužívám.

ICQ je příliš restriktivní

Ne všechny restrikce jsou v našich podmínkách vymahatelné. Přesto stojí za to si přečíst, co po nás poskytovatel služeb žádá.

AOL zakazuje použití alternativních klientů, a protože na většinu operačních systémů oficiální klient není, používáním ICQ tyto podmínky porušuju.

http://www.icq.com/legal/end-user-license.html

You agree not to (1) create or use any software other than the Software provided by ICQ or by America Online, Inc., or any affiliate thereof, to enter your ICQ number and password or to access the ICQ Services, without the express written authorization of ICQ; (2) extract information from the ICQ Services, reverse engineer, decompile, disassemble, alter, duplicate, make copies, create derivative works from, distribute or provide others with the Software, the ICQ communications protocol or any information available on, derived or extracted from the ICQ Services, or any part thereof;

Přestože jsem oficiální aplikaci nepoužíval už několik let, nedávno jsem viděl u někoho ICQ na notebooku. Navíc na reklamy se podle podmínek dívat musíte.

http://www.icq.com/legal/end-user-license.html

(3) block, disable or otherwise affect any advertising, advertisement banner window, links to other sites and services, or other features that constitute an integral part of the Software and ICQ Services;

http://www.icq.com/legal/end-user-license.html

(4) connect, use, attempt to connect or use in any way the ICQ Services, for any commercial purpose and any other purpose that is not for your private personal use in good faith and as explicitly offered on the ICQ Web site;

Jakékoli informace, které pošlete ICQ už vám nepatří

http://www.icq.com/legal/policy.html

You agree that by posting any material or information anywhere on the ICQ Services and Information you surrender your copyright and any other proprietary right in the posted material or information. You further agree that ICQ Inc. is entitled to use at its own discretion any of the posted material or information in any manner it deems fit, including, but not limited to, publishing the material or distributing it.

Podmínky se skládají z několika mnohostránkových dokumentů. Zřejmě ani jejich autoři nepočítají s tím, že by je někdo před registrací četl.

Když nechcete přijít o vaše kontakty, co používají ICQ

Může se stát, že máte na ICQ důležité kontakty nebo přátele, kteří z nějakého důvodu nejsou ochotní přejít na jinou formu komunikace. Potom se vám může hodit si ICQ účet ponechat a využívat ho společně s Jabberem (XMPP).

Existuje spousta aplikací, které zvládají připojení na více IM sítí. Můžete zkusit například Pidgin (dříve Gaim) nebo Mirandu.

Některé servery nabízejí transporty do jiných sítí, které nevyžadují speciální program a stačí vám pro komunikaci libovolný Jabber klient. Hodí se například, když používáte Jabber z webu nebo vašeho mobilního telefonu. Také existuje služba Meebo, kde se můžete zaregistrovat a přidat si některé ze sítí, které podporuje. Na Meebo je rovněž možné připojovat se pomocí Jabber klienta. Být s nimi v kontaktu jiným způsobem

Můžete jim nabídnout komunikaci přes e-mail, telefon nebo jiný nástroj veřejné komunikace. Často si později uvědomí, že se jim vyplatí pořídit si lepší službu.

Nepoužívat ICQ je nejjednodušší způsob jak neporušovat licenční ujednání (používáním neoficiálních aplikací včetně Jabber transportu jej porušujete). Z jakých komunikačních služeb vám budou moci lidé psát

 • Jabber.org
 • Jabbim.cz
 • Google Talk
 • LiveJournal Talk
 • Bloguje.cz
 • Z mnoha dalších bezplatných komunikačních služeb
 • Z profesionálních komunikačních služeb
 • Z vlastního XMPP/Jabber serveru
 • Z jakéhokoli e-mailu, pokud to vaše služba podporuje
 • Česká Jabber wiki
 • Český portál o XMPP – spousta užitečných odkazů (ve výstavbě)
 • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
 • (upraveno mimo DokuWiki)