Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

proč_nepoužívat_icq [2012/07/21 20:31]
Ubuntu vytvořeno
proč_nepoužívat_icq [2019/02/25 18:21] (aktuální)
Řádek 1: Řádek 1:
 +====== Proč nepoužívat ICQ ======
 +|Návod je na smetišti! Znamená to, že je zastaralý, a může být více ke škodě než k užitku. Pokud máte zájem, můžete se ho ujmout a přepsat ho do aktuální platné podoby. Pro více informací o IM komunikaci navštivte článek [[Komunikátory]].|
  
 +Tento článek by převzat se souhlasem autora ze stránky http://​icq.xmpp.cz/​ a zveřejněn pod licencí Creative Commons Attribution 3.0 (http://​creativecommons.org/​licenses/​by/​3.0/​).
 +
 +====== Výrazné technické nedostatky ======
 +
 +===== Nespolehlivost,​ časté výpadky =====
 +
 +! Info. !
 +
 +===== Přes oficiální program se šíří viry, nevyžádané a poplašné zprávy =====
 +Používaním oficiálního programu od spoločnosti AOL riskujete nejen svou bezpečnost,​ ale také bezpečnost všech lidí ve vašem seznamu kontaktů. Pravděpodobně jste již několikrát zaznamenali různé falešné zprávy o zpoplatnění ICQ anebo novém viru, které jen zbytečně obtěžují a zdržují příjemce.
 +
 +===== Identifikátorem účtu je číslo =====
 +
 +Při přidávání uživatelů do seznamu kontaktů si musíte pamatovat nebo vyhledat jejich mnohamístné identifikační číslo, které není tak snadno zapamatovatelné jako například e-mailová adresa.
 +
 +
 +===== Problémy se zobrazováním znaků =====
 +Protože se všechny programy neshodnou na stejné znakové sadě, nikdy nemáte jistotu, že se všechny znaky (zejména s háčky a čárkami) zobrazí příjemci správně.
 +
 +===== Kontakty se neukládají na server =====
 +Seznam kontaktů není uložen na serveru, takže o něj po úpravách v různých programech můžete přijít.
 +
 +===== Omezená délka zprávy =====
 +
 +! Kolik znaků? !
 +
 +===== Komunikace není chráněna před zneužitím =====
 +Zprávy ani hesla nejsou během spojení přenosu zabezpečené,​ takže je může kdokoliv odhalit a zneužít. Šifrování hesel je lépe řešeno až v nedávno vydaném ICQ 6, přesto je stále omezena délka hesla na maximálně 8 znaků a zprávy nadále nejsou chráněny.
 +
 +===== Kdokoli může zjistit Váš stav - nefunkční autorizace =====
 +
 +V jiných programech než oficiálním programu lze zvolit možnost ignorovat autorizace, takže kdokoliv může zjistit Váš stav (status). Stejný problém nastává, když jste neviditelní (invisible). Je to způsobeno chybným navržením protokolu, který nechrání soukromí vlastních uživatelů.
 +
 +===== Nemůžete být připojeni z více míst najednou =====
 +
 +Pokud používáte ICQ nemůžete si zvolit, kam mají přicházet vaše zprávy (zda domů, do práce, na mobil... do různých programů anebo webových rozhraní)
 +
 +===== Závislost na provozovateli - nemůžete posílat zprávy svým kontaktům u jiných poskytovatelů ani změnit poskytovatele bez ztráty spojení se svými kontakty =====
 +
 +Toto omezení je dobře patrné, pokud si představíte,​ že byste třeba nemohli posílat e-maily lidem u jiného poskytovatele e-mailové služby (například používáte Centrum a nemohli byste psát zprávy na e-mailové adresy na Seznamu).
 +
 +===== Nemůžete použít vlastní domácí, komunitní nebo firemní server =====
 +
 +Pouštět interní firemní komunikaci jen tak do světa (dokonce napříč kontinenty) je přinejmenším nerozumé. Přesto se s tím můžete v Čechách setkat až neuvěřitelně často.
 +
 +====== ICQ je příliš restriktivní ======
 +
 +===== Licenční podmínky se mohou kdykoliv změnit, jste povinni je číst každých 30 dní =====
 +
 +Ne všechny restrikce jsou v našich podmínkách vymahatelné. Přesto stojí za to si přečíst, co po nás poskytovatel služeb žádá.
 +===== Nesmíte používat neoficiální program =====
 +
 +Licenční ujednání výslovně zakazuje používat jiných programů než oficiální,​ jinak porušujete licenční ujednání. Kromě toho je oficiální program dostupný pouze pro operační systém Windows.
 +
 +
 +http://​www.icq.com/​legal/​end-user-license.html
 +
 +
 +
 +You agree not to (1) create or use any software other than the Software provided by ICQ or by America Online, Inc., or any affiliate thereof, to enter your ICQ number and password or to access the ICQ Services, without the express written authorization of ICQ; (2) extract information from the ICQ Services, reverse engineer, decompile, disassemble,​ alter, duplicate, make copies, create derivative works from, distribute or provide others with the Software, the ICQ communications protocol or any information available on, derived or extracted from the ICQ Services, or any part thereof;
 +
 +
 +===== Oficiální program obtěžuje vnucenými reklamami =====
 +Na reklamy se podle licenčních podmínek dívat musíte, jejich odstranění nebo blokování není legální.
 +
 +
 +http://​www.icq.com/​legal/​end-user-license.html
 +
 +
 +
 +(3) block, disable or otherwise affect any advertising,​ advertisement banner window, links to other sites and services, or other features that constitute an integral part of the Software and ICQ Services;
 +
 +
 +===== ICQ nesmíte používat k firemní komunikaci =====
 +
 +
 +http://​www.icq.com/​legal/​end-user-license.html
 +
 +
 +
 +(4) connect, use, attempt to connect or use in any way the ICQ Services, for any commercial purpose and any other purpose that is not for your private personal use in good faith and as explicitly offered on the ICQ Web site;
 +
 +
 +===== Jakékoli odeslané informace již nepatří Vám, ale společnosti ICQ =====
 +Vzdáváte se svých autorských práv a předáváte je společnosti ICQ, která si s nimi může dělat, co chce.
 +
 +http://​www.icq.com/​legal/​policy.html
 +
 +
 +
 +You agree that by posting any material or information anywhere on the ICQ Services and Information you surrender your copyright and any other proprietary right in the posted material or information. You further agree that ICQ Inc. is entitled to use at its own discretion any of the posted material or information in any manner it deems fit, including, but not limited to, publishing the material or distributing it.
 +
 +
 +===== Souhlasíte s tím, ze odskodníte spolecnost a její zamestance ci zástupce (vcetne výdaju na právníky) a nahradíte jakékoliv ztráty, které mohou vzniknout jako dusledek Vasich príspevku, posílání informací pres ICQ, ci porusení techto podmínek. =====
 +
 +===== Nesmíte zkoumat komunikacní protokol ICQ a nesmíte o nem sírit jakékoliv informace. =====
 +
 +===== Souhlasíte s tím, ze vznikne-li mezi Vámi a spolecností,​ jejími zamestnanci nebo jejími jinak spríznenými osobami jakýkoliv soudní spor, bude se resit u soudu ve Virginii (A tam se ve vlastním zájmu koukejte dostavit.). =====
 +===== Podmínky jsou příliš komplikované a dlouhé =====
 +
 +Podmínky se skládají z několika mnohostránkových dokumentů. Zřejmě ani jejich autoři nepočítají s tím, že by je někdo před registrací četl.
 +
 +====== Když nechcete přijít o vaše kontakty, co používají ICQ ======
 +
 +Může se stát, že máte na ICQ důležité kontakty nebo přátele, kteří z nějakého důvodu nejsou ochotní přejít na jinou formu komunikace. Potom se vám může hodit si ICQ účet ponechat a využívat ho společně s Jabberem (XMPP).
 +
 +===== Multiklient – více sítí v jednom programu =====
 +
 +Existuje spousta aplikací, které zvládají připojení na více IM sítí. Můžete zkusit například Pidgin (dříve Gaim) nebo Mirandu.
 +
 +===== ICQ transport – brány do ICQ na straně serveru =====
 +
 +Některé servery nabízejí transporty do jiných sítí, které nevyžadují speciální program a stačí vám pro komunikaci libovolný Jabber klient. Hodí se například,​ když používáte Jabber z webu nebo vašeho mobilního telefonu. Také existuje služba Meebo, kde se můžete zaregistrovat a přidat si některé ze sítí, které podporuje. Na Meebo je rovněž možné připojovat se pomocí Jabber klienta.
 +
 +===== Být s nimi v kontaktu jiným způsobem =====
 +
 +Můžete jim nabídnout komunikaci přes e-mail, telefon nebo jiný nástroj veřejné komunikace. Často si později uvědomí, že se jim vyplatí pořídit si lepší službu.
 +
 +Nepoužívat ICQ je nejjednodušší způsob jak neporušovat licenční ujednání (používáním neoficiálních aplikací včetně Jabber transportu jej porušujete).
 +Z jakých komunikačních služeb vám budou moci lidé psát
 +
 +        * Jabber.org
 +        * Jabbim.cz
 +        * Google Talk
 +        * LiveJournal Talk
 +        * Bloguje.cz
 +
 +        * Z mnoha dalších bezplatných komunikačních služeb
 +        * Z profesionálních komunikačních služeb
 +        * Z vlastního XMPP/Jabber serveru
 +        * Z jakéhokoli e-mailu, pokud to vaše služba podporuje
 +
 +        * Česká Jabber wiki
 +        * Český portál o XMPP – spousta užitečných odkazů (ve výstavbě)
 +
 +http://​creativecommons.org/​licenses/​by/​3.0/​