programování:kompozer

Kompozer

Kompozer je grafický (WYSIWYG) editor webových stránek. Vznikl jako komunitní odnož známého programu Nvu, jehož vývoj ustrnul. Dovolí vám naskládat si webovou stránku z jednotlivých prvků a sám vám vygeneruje příslušný kód. Mezi zobrazením grafického a zdrojového zobrazení lze lehce přepínat, stejně jako se dá zvolit jakési kombinované zobrazení. Program generuje validní a pěkně zdrojově strukturované stránky. Kompozer umožňuje tvorbu šablon, pro snadné vytváření více stránek s obdobnými prvky (stejné záhlaví, stejná postranní nabídka, apod). Svůj výtvor si můžete rovnou z programu odesílat na svůj webový server. Za zmínku stojí i editor CSS stylů a kontrola pravopisu, včetně češtiny.

Instalace

Spuštění

Spusťte Aplikace → Programování → Kompozer, případně příkaz kompozer.

Počeštění

Na této stránce stáhněte český XPI soubor, který bude mít název kpz-langpack-csCZ.xpi.

V programu Kompozer běžte na Tools → Extensions → Install → vyberte stažený kpz-langpack-csCZ.xpi soubor → Install now. Po restartu programu, bude program KompoZer plně v češtině.

Tipy, triky

Před vytvářením nových stránek si nezapomeňte v Tools → Options → New Page Settings → Character set nastavit výchozí kódovou sadu na UTF-8, pro bezproblémové zobrazování češtiny u všech vašich návštěvníků.

Odstranění

Odstraňte balík kompozer.

Odkazy

  • Poslední úprava: 2019/02/25 17:21
  • (upraveno mimo DokuWiki)