programování:netbeans

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

programování:netbeans [2012/07/21 18:34] – vytvořeno ubuntuprogramování:netbeans [2019/02/25 18:21] (aktuální) – upraveno mimo DokuWiki 127.0.0.1
Řádek 1: Řádek 1:
 +====== NetBeans ======
 +{{.:netbeans-icon.png}} Vývojové prostředí NetBeans je open-source, rychlé a možnostmi nabité prostředí pro vývoj programů napsané v jazyce [[:Java]] (pro nějž také primárně slouží, ale podporuje i mnoho dalších jazyků) z dílen společnosti Oracle (dříve Sun Microsystems). Drží se standardů a běží na libovolném operačním systému, kde běží Java Virtual Machine. NetBeans obsahuje grafického návrháře uživatelského rozhraní, takže pro vytvoření formulářů stačí jen klikat. Taktéž umožňuje vytvářet webové stránky, práci s XML, vývoj Java EE aplikací, a mnoho dalšího.
  
 +{{ .:netbeans.png?500 }}
 +
 +====== Instalace ======
 +
 +===== Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot =====
 +
 +{{:save.png}} Ze [[http://netbeans.org/downloads/index.html|stránek výrobce]] si stáhněte ''.sh'' instalační soubor pro Linux, nastavte mu [[:spustitelný příznak]], poklikáním jej spusťte a dále postupujte podle instrukcí instalátoru.
 +
 +
 +{{:info.png}} Pokud budete chtít NetBeans nainstalovat jinam než do svého domovského adresáře, musíte instalátor spustit s [[:Root sudo|právy administrátora]].
 +
 +
 +===== Ubuntu 11.04 a starší =====
 +
 +{{:apt.png}} [[:Instalace programů|Nainstalujte]] balík [[apt://netbeans|netbeans]].
 +
 +====== Spuštění ======
 +
 +{{:navigate.png}} Aplikaci můžete spustit z nabídky **Aplikace → Programování → NetBeans IDE 6.9**, případně [[:Terminál|příkazem]] ''netbeans''.
 +
 +====== Tipy a triky ======
 +
 +===== Podpora C/C++ a dalších jazyků =====
 +
 +Po nainstalování podporuje NetBeans vývoj pouze v jazyce [[:Java]]. Podporu pro další jazyky (včetně C/C++, [[:Python]], [[:Ruby on Rails]], PHP a mnohých dalších) můžete nainstalovat z nabídky **Tools → Plugins**.
 +
 +Kromě podpory pro další jazyky jsou k dispozici i další zásuvné moduly umožňující například týmovou spolupráci nebo přímou podporu verzovacích systémů jako Subversion nebo Mercurial a dalších. Celkem je k dispozici více jak 100 zásuvných modulů.
 +
 +====== Doplňkové informace ======
 +
 +===== Výhody =====
 +
 +        * velmi dobrá podpora syntaxe PHP včetně 5.3, včetně napovídání správných typů a odpovídajících metod
 +        * velmi dobré vyhledávání a nahrazování, v rámci celých složek či projektů, nahrazování nejprve přehledně změny, je možné si je projít a schválit ty, které chcete provést
 +        * možnost prokliknout se na deklaraci konkrétní metody nebo třídy a přecházet zase zpět na volání
 +        * perfektní podpora SVN, přímo v kódu je možné vidět změny proti repozitáři, je možné porovnávat změny v rámci revizí, kontrolovat commitované změny a pohodlně mergovat
 +        * lokální historie - umožňuje procházet lokální změny v souborech, vracet se k nim a také obnovovat smazané soubory
 +        * porovnání souborů na jedničku, jak mezi různými soubory, tak mezi historickými verzemi lokálními i z repozitáře kódu, výstup připomíná meld, s tím, že je možné jednoduše změněné části přepisovat.
 +        * podpora šablon kódu, je možné nadefinovat konstrukce, které se často píšou, s určitými atributy, které to nabídne k vyplnění, hodně to šetří čas.
 +        * automatické generování kódu - getery, construktor podle atributů třídy, překrývané a implementované metody. Obalení kódu try catch blokem... Neumí to tolik jako v Javě, ale je to přínosné
 +        * dobrá podpora xdebug a ladění
 +        * podpora phpunit a vyhodnocení code-coverage přímo v IDE
 +        * html a css má dobrou podporu, i napovídání
 +        * syntaxe smarty by měl podporovat plugin z repozitáře
 +        * kódování se nastavuje v rámci projektu, pro soubory otevírané mimo projekty se dá nastavit v netbeans.conf
 +        * má podporu práce s db a integračními servery, podporu připojení přímo k vzdálenému stroji
 +        * rozšířitelné pomocí pluginů
 +
 +===== Nevýhody =====
 +
 +        * neumí zatím zpracovat výstup z profileru xdebug, je nutné to dělat zvlášť třeba přes webgring
 +        * v síťovém prostředí se nechová příliš svižně, nedoporučuje se mít místo, které upravujete, připojené přes sambu. Funguje to, není to ale tak svižné jako lokální vývoj. Občas se stane, že si aplikace myslí, že byl na sambě soubor změněn, vyhodí hlášku a zahodí undo aktuálního souboru (lokální historie ale funguje. Protože si IDE skenuje soubory na provedené změny a pro napovídání syntaxe, může při velkém zatížení samby dojít k zaseknutí třeba na minutu. Při lokálním vývoji se nic z toho neprojevuje.
 +        * aktuální verze není v repozitáři Ubuntu, musí se instalovat ručně
 +
 +====== Odstranění ======
 +
 +{{:clear.png}} [[:Instalace programů|Odstraňte]] balík ''netbeans''.
 +
 +====== Odkazy ======
 +  * [[http://netbeans.org/index_cs.html|Domovská stránka NetBeans]] {{:cz.png}}
 +  * [[http://cs.wikipedia.org/wiki/NetBeans|NetBeans na Wikipedii]] {{:cz.png}}
 +  * [[http://blogs.oracle.com/netbeansphp/|blog vývojářů, s ukázkou zajímavých vlastností]] {{:en.png}}