programy:internet:coccinella

Coccinella

Coccinella je unikátní IM komunikátor. Jediným podporovaným protokolem je Jabber, kromě běžných zpráv však umožňuje i společné kreslení a volání. Obojí můžete provozovat i se svými kamarády na jiných operačních systémech.

Instalace

Na getdeb si stáhněte příslušnou verzi balíku a nainstalujte. Coccinelu spustíte přes menu Aplikace→Internet→Coccinella nebo příkazem coccinella.

Funkce

Kromě běžného psaní, jehož princip znáte z ostatních IM klientů podporuje dvě další funkce, pro kreslení musí být klientem na druhé straně rovněž coccinella, pro volání je nutná podpora Jingle.

Kreslení zapnete tlačítkem Plocha v okně komunikace. Dále už můžete kreslit jak se vám zalíbí, importovat obrázky, vkládat předvytvořené z Knihovny i ukládat si vzniklý obrázek (respektive vývojové verze). Kreslíte vektorovou grafiku a přes síť se posílají pouze příkazy, takže to, co nakreslíte se vždy odešle po dokončení (například křivky, kružnice,…)..

Pro ukládání pak Coccinella podporuje několik vektorových formátů, implicitně .can, ale i .svg, který znáte z Inkscapu a v něm jej také můžete upravovat a případně exportovat do bitmapových formátů.

Pro úpravu existujících objektů se převážně používá pravý klik na ně.

Spustíte zeleným telefonkem vedle kontaktu v seznamu kontaktů.

Odkazy

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • (upraveno mimo DokuWiki)