programy:internet:evolution

Evolution

Evolution je výchozí e-mailový klient pro GNOME. Poskytuje standardní přístup k e-mailovým službám, podporuje většinu protokolů.

Instalace

Pokud nemáte Evolution nainstalován, nainstalujte balík evolution. Pokud ale používáte jiné prostředí než GNOME, doporučujeme používat jeho nativní program.

Začínáme

První spuštění vede na automatického průvodce nastavením. Nastavení serveru, protokolu a zabezpečení získáte (a zabezpečení u běžných poskytovatelů i ovlivníte) v nastavení e-mailu přes webové rozhraní - tyto hodnoty pak musíte vyplnit do automatického průvodce.

Používání

Evolution spustíte v nabídce Aplikace → Internet → Evolution, případně Aplikace → Kancelář → Evolution, nebo rovněž klávesou „e-mail“ na některých klávesnicích. Pokud jste ho nesmazali, tak v základním nastavení je na horní liště Evolution na prvním spouštěči za menu (poznáte podle ikony).

Používání je intuitivní pomocí popsaných ikon na horním panelu, pro pokročilejší akce pak standardní horní nabídky.

Důležité je po napsání zprávy stisknout ještě tlačítko Odeslat/Přijmout, nebo po dokončení psaní stisknout Ctrl+E pro okamžité odeslání e-mailu. Pokud chcete text formátovat, musíte mít zaškrtnutou volbu Formát → HTML, poté fungují všechny formátovací nástroje, jinak naopak žádné.

Kromě složek podporuje Evolution i barevné štítky (význam barev můžete upravovat v Upravit → Nastavení → Nastavení pošty)

V okně e-mailů je pak můžete seřadit podle mnoha kritérií, podle všech vyjádřených sloupci a podle dalších pak klepnutím pravým myšítkem na nadpis libovolného sloupce → řadit podle. Ve stejné nabídce můžete přidává a odebírat sloupce.

Ke svým kontaktům se dostanete nejjednodušeji přepnutím na list kontakty vlevo dole. Nahoře jsou shrnutí kontaktů, dole podrobnosti zvoleného kontaktu. Nový kontakt vytvoříte dvojklikem do prázdného místa, nebo pravým kliknutím tamtéž. Editaci existujícího kontaktu provedete dvojklikem na něj.

Kromě veškeré práce s e-maily je Evolution i kvalitním správcem vašeho času a úkolů. Kromě listu Pošta a Kontakty jsou vlevo dole ještě další tři tlačítka - Kalendář, Poznámky a Úkoly.

Slouží k podrobnému plánování vašeho času. Zobrazuje zároveň úkoly a poznámky ke dni, zároveň události a výročí (získává přímo z podrobností o kontaktech). Den přepínáte kalendářem vlevo, červená čára na rozvrhu dne značí aktuální čas. Je rovněž schopen kombinovat několik kalendářů - pracovní, osobní, … Odlišuje je barvami (dle vašeho nastavení), nový přidáte v menu po pravém kliknutí na stávající seznam kalendářů.

Slouží k ukládání poznámek týkajících se celého dne. Na kartě poznámky vytváříte nové poznámky klikem na Poznámku přidáte kliknutím zde, po dvojkliku na ni můžete zadat podrobnosti.

Tato funkce slouží ke správě vašich úkolů. Po přepnutí na list úkoly vlevo dole přidáte nový úkol kliknutím na řádek Úkol přidáme kliknutím zde. Objeví se nový úkol a na vás je zadat jeho jméno. Podrobnosti můžete zadat dvojklikem na jméno (konkrétně popis, začátek a termín dokončení). Po dokončení úkolu jej můžete v seznamu úkolů odškrtnout.

Řešení problémů

Soubor → Zálohovat nastavení, pokud neztratíte vytvořený soubor, pak obnovíte snadno přes Soubor → Obnova nastavení. Tato funkce pokrývá nejen nečekané chyby (ať už ztrátu nastavení či případnou nutnost reinstalace systému, ale i migrování z jednoho počítače na druhý a podobně.

Funkce zálohování se nachází v balíku evolution-plugins, pokud tuto funkci postrádáte, musíte tento balíček nainstalovat.

Odkazy

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • autor: 127.0.0.1