programy:internet:komunikátory

Komunikátory

Pro takzvanou rychlou komunikaci (instant messaging) existuje v <ubu> Ubuntu velké množství různých programů. Umožňují vám zasílat zprávy v reálném čase z jednoho počítače do druhého. Pracují nad různými protokoly, jako jsou Jabber, ICQ, MSN, Yahoo, a další (v ČR je zřejmě nejrozšířenější ono ICQ).

Klienti (programy) pro zasílání zpráv se dělí na klienty víceprotokolové (můžete se v nich připojit zaráz k např. ICQ i Jabber účtu), nebo jednoprotokolové (umí pouze ICQ, pouze Jabber, apod).

Jabber klienti se ovšem díky transportům umí připojovat i do ostatních sítí (ICQ, MSN, atd).

Víceprotokoloví klienti

Jabber klienti

  • Gajim - přívětivý Jabber klient s mnoha funkcemi
  • SamePlace - klient jako rozšíření do Firefoxu, Thunderbird, Flock
  • Coccinella - zajímavý klient podporující i hlasovou komunikaci a kreslení
  • Jabbim - hezký český klient

Klienti ve vašem prohlížeči

  • Imo.im - podpora: Imo, Msn, Skype, Yahoo, Google talk, Facebook, Aim, Icq, Jabber, VKontakte, MySpace, Hyves, Steam ( a samozdřejmně podpora více klientů najednou)

Pokud začnete používat <ubu> Ubuntu, většina uživatelů vám začne doporučovat zřízení Jabber účtu a komunikaci přes něj, místo přes ICQ. Proč? Jabber je totiž svobodný komunikační prostředek, který přesně zapadá do filozofie Ubuntu. Umožňuje používání kýmkoliv a kdekoliv, bez žádných omezení. Světově je mnohem více rozšířen než např. ICQ, které na západě od nás prakticky neznají. Jabber používá například Gmail nebo chat na Facebooku. Můžete tedy komunikovat i bez přihlašování v prohlížeči. Další důvody se dozvíte například na www.jabber.cz. Zřízením Jabber účtu neztrácíte ICQ účet, můžete ho provozovat buď souběžně (ve víceprotokolovém klientovi) nebo přes transport. Jednou z mnoha dalších výhod, kterou s Jabberem získáte, je možnost účastnit se konferencí (chatů). Jedna taková konference je pro vás přichystána, pokud budete mít jakýkoliv problém s Ubuntu. Stačí přijít, a zeptat se. Zjistěte více na stránce Jabber.

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • autor: 127.0.0.1