programy:internet:opera

Opera

Opera je známý a populární internetový prohlížeč vyvíjený norskou společností Opera Software. Opera svou licencí nesplňuje definici svobodného softwaru, ale je ke stažení zcela zdarma pro osobní i firemní použití. Kromě internetového prohlížeče obsahuje opera také vestavěný emailový a IRC klient, RSS čtečku a o další funkce může být rozšířena pomocí zásuvných modulů. Tvůrci Opery se chlubí tím, že jejich prohlížeč je nejrychlejším vůbec.

Instalace

Operu nainstalujete ze staženého DEB balíku, který najdete na opera.com. Jeho instalací se automaticky přidá i repositář výrobce, takže aktualizace programu budou nabízeny spolu s dalšími aktualizacemi systému.

Pouze v případě, že instalace deb balíku nepřidala repositář opery, postupujte podle návodu a přidejte zdroj výrobce

deb http://deb.opera.com/opera/ stable non-free

Tento zdroj je podepsán GPG klíčem, přidejte si ho mezi důvěryhodné klíče například příkazem

wget -O - http://deb.opera.com/archive.key | sudo apt-key add -

Dostupné jsou také zdroje pro vývojové (nestabilní) vydání Opery, jejich podrobný přehled naleznete na deb.opera.com.

Spuštění

Program můžete spustit s pomocí nabídky aplikací, nachází se v kategorii Internet pod názvem Opera.

Problémy

Tipy a triky

Jistě si chcete do nově nainstalované Opery vložit své staré záložky. Musíte je mít samozřejmě nejdříve exportované ze své dřívější verze prohlížeče Soubor → Import a export → Exportovat záložky Opery. Automaticky se vytvoří soubor opera6.adr ,který uložíte. Můžete ho exportovat i z OS Windows, kde jste Operu již třeba používali a tak záložky elegantně přenést do Ubuntu :-) .

Soubor si uložte třeba do domovského adresáře. Pak otevřete Operu, a přes Soubor → Import a export → Importovat záložky Opery vyhledejte daný soubor opera6.adr a nechte si ho otevřít. Ukáže se hlášení o počtu přidaných záložek. To potvrdíte a stiskem Ctrl+Alt+B už jen vyvoláte Správce záložek ve kterém vše zkontrolujete a doladíte dle svých představ.

Hlavní stránka se vzhledy pro Operu je http://my.opera.com/community/customize/skins/.

Pro instalaci vzhledu klikněte na ikonu „Download Skin“.

Pro instalaci vzhledu klikněte na ikonu „Download Skin“.

Prohlížeč Opera můžete fukčně rozšířit pomocí tzv. pomůcek (widgets). Jejich seznam naleznete na stránkách Opery: http://widgets.opera.com/ Instalaci zahájíte kliknutím na tlačítko Launch a potvrzením dialogu pro uložení.

Příklad: touchtheSky - zobrazení aktuálního stavu počasí a předpověď, funguje i pro česká města http://widgets.opera.com/widget/3903/

Ve výchozím nastavení mohou (ale nemusí) být dialogy Opery v angličtině. Pro počeštění, postupujte následovně:

  • Přejděte na konfigurační dialog nastavení - klávesová zkratka Ctrl+F12 nebo Tools → Preferences , záložka General
  • úplně dole je Select your preferred language for Opera and Web Pages - klikněte na tlačítko Details - User interface language - tlačítko Choose a vyberte adresář /usr/share/opera/locale/cs , soubor czech.lng

Odstranění

Odstraňte balík opera.

Odkazy

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • autor: 127.0.0.1