programy:internet:webové_prohlížeče

Webové prohlížeče

Internetový prohlížeč je pro mnohé ta nejdůležitější součást operačního systému. Zde naleznete seznam těch v <ubu> Ubuntu nejpoužívanějších.

Firefox je výchozí webový prohlížeč v Ubuntu a v současné době jeden z nejznámějších a nejpoužívanějších vůbec (překonává ho jen Internet Explorer).

Navštivte stránku Firefox.

Následují vybrané oblíbené prohlížeče, které naleznete ve zdrojích softwaru pro Ubuntu.

Arora je lehký a rychlý webový prohlížeč postavený na webkitu. Je také výchozím prohlížečem pro Kubuntu 9.10 Karmic Koala.

Navštivte stránku Arora

Dillo je hardwarově nenáročný a rychlý internetový prohlížeč. Neposkytuje tolik funkcí jako ostatní zde jmenované prohlížeče, ale je velmi vhodný pro starší počítače, které nejsou dostatečně rychlé nebo nemají dostatek paměti pro běh náročnějších prohlížečů.

Navštivte stránku Dillo

Epiphany je jednoduchý, přesto výkonný webový prohlížeč vyvíjený v rámci prostředí GNOME. Jeho základní principy jsou jednoduchost a dodržování standardů. Jednoduchosti je dosaženo dobrým designem uživatelského rozhraní, které snadno zapadne do pracovního prostředí GNOME. Podporuje jak jádro Gecko (které používá např. Firefox), tak stále oblíbenější Webkit.

Navštivte stránku Epiphany

Google Chrome je na pohled jednoduchý, přesto velice výkonný webový prohlížeč. Jedná se o oficiální webový prohlížeč od Googlu.

Navštivte stránku Google Chrome

Chromium je na pohled jednoduchý, přesto velice výkonný webový prohlížeč. Jedná se o open-source klon oficiálního webového prohlížeče Google Chrome.

Navštivte stránku Chromium

Konqueror je nejen webový prohlížeč, ale i pokročilý souborový manažer a prohlížeč dokumentů pro pracovní prostředí KDE.

Navštivte stránku Konqueror.

Lynx a Links jsou webové prohlížeče pro textové prostředí, které mohou běžet uvnitř terminálu nebo konzole.

  • Lynx - je čistě textový prohlížeč, který podporuje pouze textové prohlížení stránek.
  • Links - poskytuje stejné textové prohlížení jako Lynx, přesto ale může být spuštěn v grafickém režimu pro zobrazování obrázků.

Navštivte stránku Links.

Opera tvrdí, že není jen nejrychlejším webovým prohlížečem, ale že je také nejvýkonnějším prohlížečem vůbec.

Navštivte stránku Opera.

Seamonkey je balík aplikací zahrnující rychlý webový prohlížeč. Dalšími aplikacemi, které obsahuje tento balík jsou - poštovní klient, WYSIWYG HTML editor a adresář.

Navštivte stránku Seamonkey

Nejjednodušším řešení je využití grafického nástroje. Klikněte na ikonu ozubeného kola zcela vpravo na horním panelu a vyberte Nastavení systému → Podrobnosti → Výchozí aplikace.

V Terminálu můžete stejného efektu docílit příkazem

sudo update-alternatives --config x-www-browser

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • (upraveno mimo DokuWiki)