programy:kancelářské_aplikace:prohlížeče_dokumentů

Prohlížeče dokumentů

Dokumenty mohou existovat v mnoha různých souborových formátech, a občas se může stát, že nevíte, kterou aplikací si daný dokument prohlédnout. Tento článek uvádí seznam nejoblíbenějších prohlížečů různých rozšířených i méně známých formátů.

V tomto článku zmiňujeme dokumenty určené primárně pro zobrazení. Pro informace o dokumentech používaných v kancelářských balících čtěte sekci Kancelář na stránce Programy.

Nejznámější prohlížeče dokumentů

Evince je výchozím prohlížečem dokumentů PDF a PostScript v Ubuntu.

  • Program se spustí poklikáním na PDF a PS dokumenty, či příkazem evince.
  • Do jiných prostředí můžete program nainstalovat balíkem evince-gtk.
  • Podporované formáty: PDF, Postscript, djvu, tiff, dvi.

Pro více informací čtěte Evince.

Nesvobodné formáty

Ve světě je bohužel rozšířeno mnoho nesvobodných formátů, které lze zobrazit jen v aplikaci výrobce, nebo je nutné výrobci platit licenční poplatky. I přes takovéto nesmyslné restrikce je možné mnoho nesvobodných formátů v Ubuntu zobrazit. Níže uvádíme nejznámější z nich.

Soubory v příponou .chm jsou používány jako nápověda v systému Windows. Často jsou v nich vydávány příručky.

Čtěte Prohlížení souborů CHM.

Soubory v příponou .pdb jsou používány jako elektronické knihy pro mobilní zařízení. Často jsou dostupné i pro osobní počítače.

Čtěte Prohlížení souborů PDB.

Soubory s příponou .mht jsou archivy webové stránky, často ukládané pomocí prohlížeče Internet Explorer. Snadno je můžete zobrazit pomocí prohlížeče Opera nebo pomocí rozšíření UnMHT či Mozilla Archive Format pro prohlížeč Firefox.

  • Poslední úprava: 2019/02/25 17:21
  • (upraveno mimo DokuWiki)