programy:multimédia:hudební_přehrávače:amarok

Amarok

Amarok je pro mnoho lidí nejlepším hudebním přehrávačem pro PC vůbec, a to nejen pro Linux. Podporuje používané audio formáty, je dostupných mnoho skriptů s rozšiřujícími funkcemi. Jednoduše lze poslouchat internetové rádio (Shoutcast, příp. i s použitím aplikace Streamtuner, moduly pro vizualizaci a spektral analyzu hudby, výborná práce se systémem Podcast apod.

Instalace

Nainstalujte balík amarok.

Skripty

Pro Amarok je dostupných mnoho skriptů, které dále rozšiřují jeho funkce.

Nastavení skriptů: z hlavního menu vybrat Nástroje - Správce skriptů.

Přidání skriptů (pluginů): Ve Správci skriptů klikněte na tlačítko Získat více skriptů. Načte se seznam dostupných skriptů, vyberte požadovaný skript a tlačítkem Instalovat provedete jeho instalaci.

Skript se spouští ze Správce skriptů tlačítkem Spustit. Další volby by pak měli být zřejmé. Více skriptů lze také najít na domovské stránce programu.

Wiki lyrics plugin je skvělý modul na prohlížení textů hudebních skladeb. Data vyhledává na mnoha serverech. Díky tomu se sotva dostanete do situace, že by nenalezl text přehrávané písně (poradí si i s mnoha českými interprety). Po automatickém stažení je navíc příště text dostupný i bez připojení k internetu. Plugin je třeba nejprve jednoduchým způsobem nainstalovat (viz. postup výše).

! Plugin vyžaduje nainstalované QtRuby, Ruby/GTK nebo Ruby/Tk :

  • balík libqt0-ruby1.8

(případně balík libgtk2-ruby1.8 )

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=781024

Pokud nepřehrává MP3, nainstalujte balík gxine (a případně všechny, které tento balík vyžaduje).

Po instalaci a spuštění ve Správci skriptů přejděte na postranní záložku Amaroku Kontext a přepněte se na horní záložku Text (předpokl. se přehrávání skladby). Vyhledání a načtení textu chvíli trvá, ale text se lokálně uloží a při dalším přehrávání skladby se již zobrazí bleskově.

Najednou je možné mít spuštěný pouze 1 skript na vyhledávání textů skladeb. Je-li tedy např. spuštění výchozí plugin Lyrc, je ho třeba nejprve zastavit (tlačítkem Zastavit ve správci skriptů)

Odkazy

Aktualizace: Informace v tomto návodě jsou příliš zastaralé a potřebují aktualizaci pro současné poměry. Více...

Grafická úprava: Tento návod potřebuje důležité grafické a stylistické úpravy. Více...

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • (upraveno mimo DokuWiki)