programy:multimédia:kaffeine

Kaffeine

Kaffeine je plnohodnotný multimediální přehrávač pro prostředí KDE, funguje samozřejmě i v Gnome a také v různých klonech Ubuntu. Používá framework xine jako výchozí. Podporuje přehrávání DVD s menu, podle playlistů, obsahuje 10pásmový ekvalizér, podporuje prostorový zvuk (5.1) a správce CD obalů. Konvertuje a vypaluje hudební CD do MP3 a Ogg Vorbis, vysílá v proudech audio a video a podporuje Dálkové ovládání LIRC. Ověřeno instalací v Ubuntu 10.04 (LL) a nověji v Ubuntu 12.04.

Hlavní menu → Přidat/Odstranit → Zvuk a video → Kaffeine

Hlavní menu → Zvuk a video → Kaffeine Při prvním spuštění Kaffeine otestuje váš systém a řekne vám formou tabulky, co je v pořádku a co chybí. Pokud budete potřebovat, co zrovna chybí, budete muset později doinstalovat.

Zde si můžete vybrat pokračování podle záměru použití.

Přehrát seznam skladeb. Tímto lze jednoduše spouštět oblíbené soubory na různých místech na disku.

Zde lze běžným způsobem přehrávat originální CD s hudbou.

Toto okno nelze otevřít bez vloženého CDromu.

Otevře přehrávač DVD. Toto okno nelze otevřít bez vloženého CDromu.

Otevřete Přehrát VCD. Dnes se prakticky nepoužívá, obraz má kvalitu přibližně jako kazetový záznam VHS.

Pokud máte nainstalovanou TV kartu slučitelnou s programem Kaffeine, uvidíte tuto volbu. Lze sledovat i zaznamenat DVB vysílání televize satelitní (DVB-S) i pozemské (DVB-T).

Funkce ověřena

  • Technisat SkyStar2 pro satelitní příjem televize (DVB-S) (uvedeno je zařízení 1)
  • Hauppauge HVR-1100 pro pozemské vysílání televize (DVB_T) (uvedeno je zařízení 2)(jen digitální část)
  • EMTEC S821HD miniaturní USB přijímač DVB televize

V hlavní nabídce zvolte Televize → nastavit televizi. Zvolte - Obnovit data z prohledávání přes internet - OK. Tím aktualizujete obsah kanálů k ladění. A dále v záložce Zařízení nastavte potřebný zdroj podle TV karty a potvrďte OK. Pokud máte víc TV karet, opakujte nastavení v dalších záložkách.

Nyní stiskněte z hlavní nabídky Televize → Kanály

Pro pozemskou digitální televizi zadejte zdroj - Terrestrial - a spusťte vyhledávání. Vpravo se budou zobrazovat zachycené programy. Po skončení skenu můžete vybrat filter a přesunout vybrané kanály do hlavního seznamu Přidat … - OK

Pokud se neobjeví program žádný nebo je jich málo, bude třeba upravit soubor se seznamem transpondérů. Pro pásmo DVB-T je to např. soubor ~/.kde/share/apps/kaffeine/dvb-t/cz-Praha , pro pásmo DVB-S je to např. soubor ~/.kde/share/apps/kaffeine/dvb-t/Astra-19.2E ( adresáře vzniknou po prvním spuštění Kaffeine a jsou skryté - v Gnome Nautilus manageru se odkryjí zkratkou Ctrl+H, v KDE Dolphin manageru zkratkou Alt+. ). Konkrétně satelit Astra nemá dosud správně hodnoty v souboru scanfile.dvb , který je v adresáři /usr/share/kde4/apps/kaffeine, je třeba jej doplnit např. podle aktuálního seznamu na servru „Parabola.cz“ pod právem roota a ve formátu řádku podle předchozího satelitu.

V pozdějších verzích se seznam kmitočtů k ladění nalézá v domovském adresáři pod názvem scanfile.dvb. Pro vaše místní podmínky neobsahuje všechny kmitočty a je nutné je doplnit. Otevřete textový editor a soubor z této cesty: ~/.kde/share/apps/kaffeine. Najděte řádku dvb-t/cz a následující odstavec kmitočtů upravte podle místních podmínek. Po uložení pak můžete úspěšně naladit všechny programy ve svém okolí.

Typická řádka v takovém souboru vypadá takto:

T 506000000 8MHz 2/3 NONE QAM64 8k 1/8 NONE

Nastavení souboru pro danou lokalitu je na channels.conf

Poklepáním na ikonu v seznamu programů přepnete zvolený program. Klepnutím v záhlaví seřadíte seznam podle jména, čísla atd.

Okno elektronického programového průvodce vyvoláme klávesou G. Jsou zde vypsány jak programy právě probíhající tak i následující. Údaje lze přímo využít k programování časovače a pořídit kombinovanou nahrávku během noci z mnoha programů. Nesmějí se však protínat časy jednotlivých úseků k záznamu.

Kaffeine umožňuje též záznam televizního digitálního programu. Stačí během chodu DVB stisknou tlačítko Televize → Okamžité nahrávání. Zápis nastartuje bez zjevného zastavení obrazu. Ukládá se ve formátu MPEG2. Místo pro uložení nastavíte zde Televize → Nastavit televizi → Složka pro nahrávání. Zde uvedete cesty na disk, výchozí je domovský adresář uživatele.

Sestříhat záznam, odstranit reklamy a případně převést na jiný formát lze snadno v programu AVIDEMUX. Vyzkoušejte nový editor videa Pitivi.

Lze časovat záznam podle údajů v EPG a zaznamenat dokonce kompletní multiplex.

Autoři programu zjednodušili nastavení obrazu jen na možnost zapínat-vypínat prokládání (klávesa I). Dále lze přejít klávesou F na plnou obrazovku a zpět. V okně lze nyní zakrýt část okrajů pomocí klávesy . (tečka).

Pokud rádi využíváte pro rychlé ovládání programu klávesové zkratky, je zde možnost je nastavit. Nastavení → Nastavit klávesové zkratky a zde měníte podle chuti.

Program odeberete takto: Hlavní nabídka → Přidat/Odstranit → Kaffeine , zde odstraňte zatržítko a potvrďte.

Pokud budete potřebovat vytvořit svou verzi, máte možnost stáhnout z domovské stránky aktuální zdrojové soubory. K tomu, aby se kompilace povedla, je třeba nainstalovat nejnovější Kubuntu , protože obsahuje všechny potřebné soubory, které v Ubuntu chybí. Na domovské stránce programu najdete rovněž nutné doplňky.

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • (upraveno mimo DokuWiki)