programy:multimédia:televize:aplikace_televize

Aplikace Televize

Aplikace Televize je jednoduchý BASH skript zabalený do *.deb balíčku. Televize umožňuje nejen sledování televizních stanic uvedených v souboru /usr/share/televize/settings.cfg, ale také ověření odezvy a funkčnosti přímých http streamů.

Instalace

Instalace programu je poměrně jednoduchá. Je potřeba nejprve nainstalovat závislosti, což se provede příkazem:

sudo apt-get install vlc vlc-plugin-zvbi libzvbi0 libzvbi-common grep libnotify-bin ffmpeg
sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/y-ppa-manager
sudo apt-get update
sudo apt-get install yad

Poté již máme nainstalovaní všechny závislosti a můžeme přistoupit k samotnému stažení a instalaci programu. Aktuální verzi můžeme stáhnout buď z fóra nebo z domovské stránky aplikace. Budu se snažit dávat aktuální verzi i sem. Stažený deb soubor potom můžeme nainstalovat např. jeho otevřením v Centru softwaru.

Terminál

Televizi můžeme ovládat graficky a pomocí terminálu. Po nainstalování aplikace se vytvoří zástupce v /usr/bin, takže aplikaci můžeme spouštět i příkazem televize. Pokud do terminálu zadáme televize -h, tak nám terminál vypíše následující výpis:

Máte nainstalovanou aplikaci Televize 0.05.
   -h    zobrazí tuto stránku
   -p    pouze otevře playlist preferovanou systémovou aplikací pro *.m3u soubory
   -r    vytvoří playlist s aktuálními streamy
   -s    otevře gui základního nastavení
   -v    pouze otevře playlist ve VLC přehrávači

Spouštění v grafickém prostředí

Televize je zatím uzpůsobena hlavně pro ovládání v grafickém prostředí Unity. Proto lidé s jiným prostředím budou zatím muset použít výše zmíněný terminál. Pokud máte nainstalované Unity, tak se vám po pravým kliknutí myší zobrazí něco ve stylu následujícího obrázku:

Při prvním spuštění aplikace, jak přes ikonu nebo přes televize z terminálu, si aplikace automaticky aktualizuje playlist a při každém dalším spuštění už spouštíte pouze playlist. Pokud ale nějaká stanice nefunguje, tak vám doporučuji buď v prostředí Unity zvolit „Pouze obnovit playlist“ nebo „Aktualizovat a otevřít ve VLC“. Mimo prostředí Unity použijte v terminálu příkazy

televize -r

nebo

televize -r -v

Konfigurace

Aplikaci lze konfigurovat pomocí jednoduchého GUI. Toto GUI může být spuštěno buď v Unity pravým tlačítkem myši na ikonu Televize v launcheru a poté „Nastavení“ nebo příkazem televize -s.

V tomto GUI můžete nejen zapnout nebo vypnout přidávání jednotlivých televizních kanálů do playlistu, ale také měnit jejich názvy a streamy (dvojklik na položku, kterou chcete změnit). Přetažením myší lze měnit pořadí stanic. Všechno je také možné upravovat ručně v souboru /usr/share/televize/settings.cfg. Struktura tohoto souboru musí vypadat takto:

jakýkoliv text
# název televizní stanice
přímý_odkaz_na_stream_1
přímý_odkaz_na_stream_2
přímý_odkaz_na_stream_3
odkaz_na_stránku_odkud_se_má_stream_získat ; identifikátor

!# název další televizní stanice
přímý_odkaz_na_stream_1

Důležité je, aby názvy televizních stanic byly označeny # a poté mezerou. Mezi jednotlivými televizními stanicemi musí být prázdný řádek. Pokud se má odkaz generovat při každém obnovení playlistu, je potřeba, aby jste si otevřeli zdrojový kód stránky (většinou Ctrl+U), odkud se bude stream generovat, a našli tam ten stream a ve stejném řádku našli nějaký identifikátor, který je pouze na onom řádku se streamem a jinde v textu se nevyskytuje (např. <src=„ apod.). Streamy, které jsou uvedeny hned pod názvem televize mají nejvyšší prioritu, je tedy velká pravděpodobnost, že budete spouštět právě je. Pokud se vám přehrávání televize seká, je možné, že je daný stream přetížen, a proto doporučuji záměnu pořadí streamů. Dalším možným problémem je pomalá rychlost internetu (u některých streamů je potřeba stabilních 6Mbps). Názvy stanic označené !# budou přeskočeny při přidávání do playlistu.

Chyby

Pokud jste někde našli chybu nebo máte jakýkoliv dotaz, můžete kontaktovat autora na marek.tyburec(zavinac)gmail.com.

Odkazy

 • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
 • (upraveno mimo DokuWiki)