programy:multimédia:televize:mythtv

MythTV

MythTV je multimediální centrum pro Linux. Zvládá zobrazení a záznam televizního vysílání, dále pomocí zásuvných modulů může zobrazovat fotky, přehrávat hudbu, přijímat RSS kanály, sloužit jako webový prohlížeč nebo videotelefonovat. Ovládat jej můžete i dálkovým ovládáním.

Oveřeno v Ubuntu 9.04 (32 a 64bit)

MythTV se skládá ze dvou částí:

  • backend - běží neustále, ovládá televizní kartu, přistupuje k databázi, ukládá soubory aj. Vždy je pouze jeden.
  • frontend - připojuje se k backendu a přehrává televizi, nahrané pořady, fotky aj.

Každá část může běžet na jiném počítači. Můžete tak vytvořit síť s jedním backendem a několika frontendy. Tento návod se bude zabývat nejjednodušším řešením, kdy obě části běží na stejném počítači.

Pro jednoduché zprovoznění MythTV je vytvořená distribuce Mythbuntu. Do Ubuntu můžete všechny balíky Mythbuntu doinstalovat kliknutím zde.

Instalace

Nainstalujte balík mythtv.

Backend MythTV potřebuje k běhu MySQL databázi. Pokud ji nemáte nainstalovanou, automaticky se nainstaluje a při instalaci budete vyzváni k zadání nového hesla.

Po instalaci je třeba nastavit připojení k databázi. Spusťte proto následující příkaz a zadejte heslo pro přístup k MySQL databázi, které jste zadali při její instalaci:

sudo dpkg-reconfigure mythtv-database

Po instalaci je také třeba backend nastavit. Nastavení se provádí v menu Systém → Správa → MythTV Backend Setup.

1. Obecný

Na druhé straně je třeba změnit formát TV na PAL a dále tabulku kmitočtů kanálů na europe-west.

2. Zachytávací karty

Zde je třeba vybrat všechny televizní karty.

3. Zdroje obrazu

V tomto nastavení vytvořte nové video zařízení, pojmenujte je např. EIT a jako Listing grabber vyberte Transmitted guide only (EIT).

4. Připojení vstupů

Po každou zachytávací kartu, kterou jste nastavili v bodě 2, nastavte zdroj obrazu na EIT (nebo jiné jméno zvolené v bodě 3) a dejte vyhledat stanice.

5. Editor kanálů

Zde můžete upravovat kanály vyhledané v předchozím bodě.

6. Storage Directories

V tomto nastavení můžete upravit složky, do kterých se ukládá video a zálohy databáze.

Zásuvné moduly

Funkce MythTV je možné rozšířit pomocí zásuvných modulů. Mnoho zásuvných modulů je přímo ve zdrojích, jejich jména začínají vždy na myth. Aktivují se okamžitě po instalaci.

Pomocí balíku mythgallery doinstalujete do MythTV prohlížeč fotografií s možností slideshow s pěknými efekty, otáčením fotek aj.

Jednoduchý přehrávač hudby doinstalujete balíkem mythmusic.

Balík mythweather přidá možnost zobrazení předpovědi počasí.

Webový prohlížeč s možností záložek obsahuje balík mythbrowser.

Zajímavé webové rozhraní pro backend MythTV doinstalujete pomocí balíku mythweb. K tomuto se dostanete pomocí webového prohlížeče zadáním adresy http://<ip_adresa_backendu>/mythweb. Pomocí něj můžete procházet i přehrávat nahrávky, plánovat nahrávání, procházet informace o pořadech a mnohé další.

Motivy vzhledu

Pro změnu vzhledu MythTV je možné doinstalovat několik motivů vzhledu. Oficiální motivy jsou ve zdrojích, jejich balíky začínají na mythtv-theme. Po instalaci je třeba změnit motiv v nastavení frontendu.

Použití

MythTV frontend se spouští v menu Aplikace → Zvuk a video → MythTV Frontend.

Při prvním spuštění frontendu budete požádání, abyste se přidali do skupiny mythtv. Hlášku stačí potvrdit, odhlásit se a znovu přihlásit.

Problémy

Po instalaci MythTV na vydání Ubuntu Hardy Heron zřejmě narazíte na nefunkční zvuk ve frontendu. Tento problém je způsoben použitím PulseAudio, které MythTV nepodporuje.

  • Nainstalujte balík libasound2-plugins
  • V domovském adresáři vytvořte skrytý soubor .asoundrc a vložte do něj následující text:
pcm.!default {
    type pulse
}
ctl.!default {
    type pulse
}

Odkazy

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • autor: 127.0.0.1