programy:multimédia:totem

Totem

Totem je univerzální přehrávač multimédií. Nachází se v <ubu> Ubuntu jako výchozí přehrávač ihned po instalaci. Automaticky se spustí po otevření libovolného video či zvukový soubor.

Můžete jej spustit z nabídky Aplikace → Zvuk a Video → Přehrávač filmů.

Nastavení

Protože v <ubu> Ubuntu není kvůli patentům možno hned po instalaci spouštět některé formáty, je potřeba si doinstalovat kodeky. Návod naleznete v článku Vyhrazené formáty. V vydáních Ubuntu se však při otevření souboru, které není možné kvůli chybějícím kodekům přehrát, automaticky zobrazí okno s možností jejich instalace. Pro jejich instalaci je potřeba funkční připojen k internetu.

Totem umí zobrazovat k filmu české titulky. Stačí, když se jméno souboru s titulky shoduje se jménem videa, a automaticky se vám titulky zobrazí. Totem umí dokonce sám titulky k filmu stáhnout (Zobrazit → Titulky Stáhnout → titulky…).

Pokud byste měli problémy s proudovým (streamovaným) videem přehrávaným rovnou z Internetu, zkuste nainstalovat balík totem-xine.

Instalací balíku totem-gstreamer se můžete vrátit zpět k výchozímu multimediálnímu systému.

Pomocí přehrávače Totem je také možné sledovat digitální televizi. Je třeba nainstalovat balík gstreamer0.10-plugins-bad a do skrytého souboru ~/.gstreamer-0.10/dvb-channels.conf přidat seznam kanálů. V Ubuntu 10.04 je to balík totem-plugins-dvb-daemon. Význam to bude mít pouze v případě, že ve sloupci nabídky najdete položku odpovídající fungující TV-DVB kartě.

Pokud budete chtít, aby se nějaké multimediální soubory (např. MP3) automaticky otevíraly v jiném přehrávači než Totemu, změňte nastavení v otevřít s ve vlastnostech souboru ( viz: Změna asociovaných programů s typem souboru v sekci Nautilus).

Problémy

Pokud si spouštíte video se špatně kódovanými titulky, špatně se vám zobrazují znaky s diakritikou. Stačí ale, abyste si v sekci Upravit → Nastavení změnili kódování z UTF-8 na WINDOWS-1250 (nabídka Střední Evropa) a titulky se budou zobrazovat správně.

Podrobnější informace se dočtete v článku České titulky ve filmech.

Pokud se stane, že po spuštění filmu s titulky, vyskočí hláška Internal data flow error. Jedná se o problém v systému gstreamer. Mělo by stačit jen jěště jednou stisknout tlačítko pro přehrávání.

Odkazy

Konvence: Tento návod nesplňuje některé z na Wiki zavedených konvencí. Více...

Aktualizace: Informace v tomto návodě jsou příliš zastaralé a potřebují aktualizaci pro současné poměry. Více...

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • autor: 127.0.0.1