programy:multimédia:vlc

VLC

VLC neboli VLC media player je velmi populární multiplatformní multimediální přehrávač vzniklý v projektu VideoLAN. VLC zvládá všechny méně i více obvyklé multimediální formáty a problém pro něj nepředstavují streamy a DVD. Pomocí VLC můžete streamové vysílání jednoduše vytvářet.

Instalace

Nainstalujte balík vlc.

Spuštění

Aplikaci můžete spustit z nabídky Aplikace → Zvuk a video → VLC media player, případně příkazem vlc.

Monitorování webkamery

Spusťte VLC a ve sloupci Média → Otevřít zachycovací zařízení vyplňte název videozařízení:

/dev/video0

a stiskněte Přehrát.

Obraz analogové televize

Spusťte VLC a ve sloupci Média → Otevřít zachycovací zařízení → Advanced options → Frekvence vyplňte kmitočet TV kanálu v kHz, např. kanál 50 = 703250 potvrďte OK a zvolte → Přehrát

Obraz digitální televize

Spusťte VLC a ve sloupci Média → Otevřít soubor → channels.conf. Výběr televizního kanálu - otevřete si playlist View → Playlist

VLC umožňuje též záznam televizního digitálního programu.

 • Stačí během chodu DVB stisknou tlačítko Nahrávat ve sloupci Zobrazit → vybrat pokročilé ovládání. Zápis nastartuje bez zjevného zastavení obrazu. Ukládá se ve formátu MPEG2.
 • Místo pro uložení nastavíte zde ve sloupci Nástroje → Nastavení → Video → Snímky videa. Zde uvedete cesty na disk, výchozí je domovský adresář uživatele.

Multimedia na síti

V základním režimu dokáže VLC přehrávat jednotlivé streamované soubory (.http, .rtsp, .mms, …). Odkazy na ně se vyskytují i uvnitř některých dále popisovaných Playlistů, které tvoří vyšší aplikační vrstvu.

VLC playlisty umožňují napojit se po síti na ostatní fyzická úložiště multimedií (UPnP AV servery, Podcasty, Shoutcast radia, atd.), vybírat z jejich seznamů a přehrávat jejich soubory. Výhodou těchto playlistů je přístup k vždy čerstvým datům (díky pravidelné aktualizaci seznamů na straně serveru při každé změně multimediálního obsahu).

VLC playlisty mohou být směřovány na tyto technologie:

 • UPnP servery - mezi UPnP AV úložiště patří např. většina domácích NAS serverů, ale i Windows 7 aplikace Media Center, nebo třeba Coherence UPnP plugin v Rhythmboxu.
 • Podcast servery - pro nastavení Podcastů na síti hledejte URL s koncovkou .rss (pro první pokusy můžete zkusit kvalitní seznam podcastů od Českého Rozhlasu na http://www.rozhlas.cz/podcast/portal/)
 • Shoutcast servery - www.shoutcast.com je jedním z nejbohatších streamovacích seznamů online rádií a televizí na internetu. Výběr v něm je utříděn podle hudebních stylů.

Pokud znáte URL adresu daného audio/video streamu, můžete jej přehrát volbou Média → Open Network Stream.

Pokud chcete využít hotové seznamy na síti, postupujte následovně:

 • Spusťte VLC a v otevřete si playlist View → Playlist
 • V menu Media → Services Discovery zaškrtněte položky:
  • Universal Plug'n'Play discovery (načte se, pokud máte na síti aktivní UPnP AV server)
  • Seznamy rádií Shoutcast (načte se automaticky)
  • Podcast (načte se, pokud zadáte adresu podcastu)
 • Nakonfigurujte zdroj podcastu
  • v menu Nástroje → Preferencies → zvolte Zobrazit nastavení=Kompletní
  • v podmenu Seznam stop → Prohledávání služeb → Podcast zadejte adresu podcastu (např. http://www2.rozhlas.cz/podcast/leonardo.rss)
 • V playlistu vám automaticky přibudou zvolené položky a naplní se přehledy skladeb a videí.
 • Poklepáním na konkrétní skladbu v seznamu ji začnete přehrávat.

Spusťte VLC a pod Média → Proudové vysílání si nakonfigurujte vysílání streamů.

Nahrávání desktopu či video kamery

V nabídce Média → Otevřít zachytávací zařízení → režim snímání (pracovní plocha, video camera). Místo Přehrát vybereme Převést. Necháme profil (video H264+MP3).

Pokud vám nevyhovuje výchozí vzhled VLC, můžete to jednoduše změnit některým z mnoha dostupných skinů.

Vybraný skin si stáhněte a uložte ho do skrytého adresáře .share/vlc/skins2 ve vašem domovském adresáři.

Pomocí speciálního zásuvného modulu umožňuje VLC přehrávat i videa umístěná na Internetu přímo v prostředí prohlížeče Firefox.

Nainstalujte balík mozilla-plugin-vlc.

Řešení problémů

Při startu se může vyskytnout chyba, že VLC v kombinaci se zvukovým výstupem PulseAudio šustí. Zkuste z /etc/pulse nakopírovat soubor default.pa do složky /home/uživatelské_jméno/.pulse a poté ve složce .pulse tento soubor upravte takto: na řádku 53 nahraďte load-module module-udev-detect za load-module module-udev-detect tsched=0. Poté restartujte počítač.

Odstranění

Odeberte balík vlc.

Odkazy

 • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
 • autor: 127.0.0.1