programy:práce_s_daty:nautilus:rozšíření

Nautilus/rozšíření

Pro Nautila existuje hromada rozšíření, které většinou modifikují kontextové menu (na pravém myšítku) pro různé typy souborů. Umožňují vám s nimi pak provádět různé další operace, získávat informace, atd. Některé z těchto rozšíření lze jednoduše nainstalovat přes Synaptic přímo z výchozích zdrojů Ubuntu, stačí vyhledat balíky, jejichž název začíná na „nautilus-“.

Nautilus vám umožňuje jednoduše poslat soubor přes Internet kliknutím pravým myšítkem a výběrem volby Odeslat. Soubor můžete poslat přes emailový klient, internetový komunikátor, bluetooth rozhraní nebo zaslat do tvůrce CD/DVD či odeslat do síťového rozhraní.Od verze Ubuntu 9.10 je již předinstalován.

Pro více informací čtěte nautilus-sendto.

Pokud často pracujete s příkazovou řádkou, určitě se vám bude hodit možnost přidat si položku Otevřít Terminál do menu na pravém tlačítku myši. Máte tedy pak možnost otevřít si Terminál v kterémkoliv adresáři, a nemusíte pak měnit cestu do adresáře, kam se chcete dostat. Toto rozšíření je přímo ve zdrojích Ubuntu, není nutné nic stahovat a nastavovat, stačí zakliknout a nainstalovat.

Pro více informací, podívejte se na stránku nautilus-open-terminal.

Tento balík byl od verze Ubuntu 12.04 odstraněn. Jisté řešení lze najíst v tomto topicu na našem fóru. Případně používat klasické gksudo - pro které se ovšem od verze Ubuntu 13.04 musí doinstalovat balík gksu.

Pokud si nainstalujete balík nautilus-gksu a přihlásíte se znova, získáte možnost snadno spouštět aplikace a manipulovat se soubory pod správcovským oprávněním. Na libovolné složce či souboru pak v Nautilu v kontextové nabídce na pravém tlačítku myši přibude položka Otevřít jako správce.

Pokud spustíte program nebo otevřete složku pod správcovským oprávněním, dejte si pozor na to, abyste program zavřeli hned, jakmile dokončíte potřebnou činnost. Pokud byste s daným programem nebo Nautilem pod správcovským oprávněním manipulovali nejen se systémovými soubory ale i se soubory osobními, jejich přístupová práva budou změněna, a vy je pak jako obyčejný uživatel nebudete schopen přečíst.

Čtěte Root sudo.

Toto rozšíření vám umožní lehce manipulovat s obrázky. V kontextové nabídce na souborech s obrázky najdete možnost jednoduše měnit rozlišení nebo rotovat s obrázky, včetně možnost hromadných úprav.

Pro zprovoznění nainstalujte balík nautilus-image-converter a znovu se přihlaste.

Aktuální seznam rozšíření, která jsou dostupná v systému:

nautilus-actions        nautilus-open-terminal
nautilus-bzr          nautilus-pastebin
nautilus-compare        nautilus-qdigidoc
nautilus-data          nautilus-script-audio-convert
nautilus-dbg          nautilus-script-collection-svn
nautilus-dropbox        nautilus-script-debug
nautilus-emblems        nautilus-script-manager
nautilus-filename-repairer   nautilus-scripts-manager
nautilus-gtkhash        nautilus-sendto
nautilus-ideviceinfo      nautilus-sendto-empathy
nautilus-image-converter    nautilus-share
nautilus-image-manipulator   nautilus-wipe
 • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
 • autor: 127.0.0.1