programy:práce_s_daty:připojení_obrazu_média

Připojení obrazu média

Tento článek volně navazuje na návod Práce s obrazy médií, který je doporučený přečíst si přednostně.

Obraz média (jedná se o jakýsi otisk CD/DVD v jednom souboru) se dá připojit do libovolného adresáře na disku. V tomto adresáři potom můžete procházet obsah obrazu stejně, jako by se jednalo o fyzické CD/DVD médium. Říká se tomu virtuální mechanika a dá se využít třeba tam, kde je vyžadována přítomnost CD/DVD média v mechanice (ovšem média bez ochran). Stačí tedy uložit obraz CD/DVD na disk a v případě potřeby ho jen připojit.

Pokud máte obraz v jiném než standardním formátu ISO, a vámi vybraný nástroj tento formát obrazu neumí připojit, můžete tento obraz zkonvertovat.

Nejsnadnější možností připojení obrazu ve formě iso souboru (souboru s příponou .iso) je buď prosté otevření takového souboru, nebo kliknutím pravým tlačítkem myši a vybrání první položky Otevřít s Archive Mounter. Obraz se zobrazí jako právě vložené CD/DVD. Obraz potom odpojíte kliknutím pravým tlačítkem na ikonu připojeného obrazu (najdete ji na ploše nebo v okně Počítač) a vybráním Odpojit.

Furius ISO Mount vám umožní snadno připojit velké množství různých obrazových formátů. K činnosti používá níže popsaný nástroj fuseiso.

Dva obrazy připojené pomocí Furius ISO Mount

Program Furius ISO Mount si můžete stáhnout na jeho domovské stránce.

AcetoneISO vám umožní snadno připojovat velké množství různých obrazových formátů..

Aktuálně dva připojené obrazy pomocí AcetoneISO

Program AcetoneISO si můžete nainstalovat z Centra softwaru/Synapticu vyhledáním „Acetoneiso“.

Gmount-iso vám umožní to stejné, co níže popsaný příkaz mount (vyžaduje tedy práva správce), akorát si to můžete „naklikat“. Nainstalujete ho instalací balíku gmountiso a naleznete ho poté v Aplikace → Systémové nástroje → Gmount-iso. Chcete-li získat více informací, navštivte Gmount-iso.

Obrazy můžete připojovat i pomocí správce souborů Nautilus a to díky jeho skriptům.

Pro více informací navštivte Připojit & Odpojit ISO.

Následující postupy předpokládají, že umíte zadávat příkazy pomocí Terminálu.

Příkazem mount lze jednoduše připojit obraz média takto:

sudo mount -o loop -t iso9660 <ISO soubor> <cílový adresář>

Pokud tedy chceme soubor ubuntu.iso z aktuálního adresáře připojit do adresáře /mnt (který se právě často používá na připojování), tak spustíme příkaz

sudo mount -o loop -t iso9660 ubuntu.iso /mnt

Cílový adresář pro připojení musí existovat. Pokud se rozhodnete připojit médium jinam, není to problém, ale nejprve je nutné cílový adresář vytvořit.

Nyní máte obsah obrazu ubuntu.iso dostupný v adresáři /mnt a můžete z něj normálně číst, jako by byl vypálený na CD/DVD.

Až budeme chtít odpojit obraz, spustíme

sudo umount <cílový adresář>

takže konkrétně například

sudo umount /mnt

Obraz se také sám odpojí při vypínání nebo restartování počítače, není nutné ručně odpojovat.

Pokud vás nějaký program vyzve pro vložení CD/DVD, které máte uložené jako obraz, můžete tento obraz připojit přímo na místo vaší mechaniky, takže daný program nemusí vůbec poznat, že čte z obrazu, a nikoliv z fyzického média:

sudo mount -o loop -t iso9660 obraz.iso /cdrom

FuseIso umožňuje připojovat obrazy médií i běžným uživatelům, nejen správcům. Taktéž umí připojovat i obrazy jiných typů, než je jen ISO.

Více informací se dočtete v článku FuseIso.

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • autor: 127.0.0.1