programy:práce_s_daty:správci_souborů

Správci souborů

Správce souborů je aplikace, která vám pomáhá v operacích se soubory (kopírování, mazání, spouštění, apod). Většinou bývají jednopanelové nebo vícepanelové. Tento článek uvádí seznam nejoblíbenějších a nejpoužívanějších správců souborů.

Nautilus je výchozí grafický správce souborů v Ubuntu. Je obsažen v systému hned po instalaci. Většina lidí ho automaticky používá, aniž by o tom věděla.

Čtěte Nautilus.

GNOME Commander je 2-panelový souborový manažer klasického stylu.

Čtěte GNOME Commander.

muCommander je multiplatformní dvoupanelový správce souborů postavený na Javě. Můžete jej tedy spustit na téměř libovolném operačním systému.

Čtěte muCommander.

Krusader je oblíbený správce souborů pro prostředí KDE (Kubuntu).

Čtěte Krusader.

Thunar je výchozí správce souborů v Xubuntu.

Čtěte Thunar.

Midnight Commander je známý správce souborů běžící v textovém režimu. MC se vyplatí mít nainstalovaný už jen proto, že se můžete někdy dostat do situace, kdy se nepodaří spustit grafické rozhraní. Obsahuje hodně funkcí (zabudovaný textový editor, podpora FTP, SSH, prohlížení souborů, změna práv/vlastníka souborů apod).

Program naleznete v balíku mc a spustíte jej příkazem mc.

Xfe je malý a nenáročný správce souborů vhodný zejména pro pomalejší počítače. Má dobře nastavitelné způsoby zobrazování (1 panel, 2 panely, strom+panel, strom+2 panely apod). Neoplývá sice množstvím funkcí, ale ovládání je pohodlné a intuitivní.

Čtěte Xfe.

PCMan je velice podobný správci Nautilus. Je však rychlejší a jednodušší. Obsahuje méně funkcí, avšak i některé navíc, jako je například podporu více panelů.

Program naleznete v balíku pcmanfm.

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • autor: 127.0.0.1