programy:věda_a_vzdělání:astronomie

Astronomie

Tento článek uvádí seznam oblíbených astronomických aplikací, tudíž takových, pomocí kterých můžete pozorovat hvězdy ve formě planetária, procházet se simulátory vesmíru, a další.

Celestia je opensource 3D simulátor vesmíru. Běží v reálném čase a kromě objektů sluneční soustavy zde je k nalezení dalších 100 000 hvězd.

Čtěte Celestia.

OpenUniverse je simulátor sluneční soustavy. Používá textury ve vysokém rozlišení. Více si lze přečíst v článku OpenUniverse: otevřete vesmír.

SkyChart je astronomický program- planetárium s mnoha funkcemi.

Čtěte SkyChart.

Stellarium je opensource 3D fotorealistické planetárium. Zobrazuje oblohu, jak ji můžete právě vidět volným okem nebo dalekohledem.

Čtěte Stellarium.

KStars je planetárium určené zejména pro prostředí KDE, ale bude fungovat i jinde.

Čtěte KStars.

Xephem je výborný astronomický program vhodný i pro amatérské astronomy, stejně jako zájemce o pozorování oblohy. Kromě této volné verze, kterou si můžete zkompilovat, si také můžete zakoupit edici s rozšířenými funkcemi.

Čtěte XEphem.

Gnome Predict je aplikace na sledování a předpovídání drah satelitních družic.

Sun Clock zobrazuje Sluncem osvětlenou a neosvětlenou část zemského povrchu, časy, kromě Slunce také Lunu. Dále časové zóny, souřadnicové systémy, větší města apod. Tyto věci lze podle potřeb nakonfigurovat. K tomu slouží klávesové zkratky. Nebo klikněte tlač. myši v okně programu a dostanete další okno z velkým množstvím voleb, které program podporuje.

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • autor: 127.0.0.1