programy:věda_a_vzdělání:stardict

StarDict

StarDict je známý a kvalitní slovník. Soustředí se pouze na funkční část, a samotnou databázi slovníku (slovíčka) si do něj můžete nahrát libovolnou, pokud je ve správném formátu. Tento návod vám ukáže, jak si zprovoznit slovník StarDict a anglicko-českou/česko-anglickou databázi slovíček GNU/FDL, což je český slovník vytvářený pod svobodnou licencí.

Instalace

Spuštění

Program spustíte z Aplikace → Příslušenství → StarDict nebo příkazem stardict.

Ovládání

Používat slovník zvládne jistě každý. StarDict má ovšem jednu velice velice užitečnou funkci, a tou je Skenování výběru. Pokud si ve slovníku v levém dolním rohu zaškrtnete Skenovat výběr, tak potom stačí v libovolném programu jednoduše označit slovo myší, a StarDict vám jej na místě přeloží. Tato funkce vás zprosťuje od neustálého přepínání ze a do slovníku, a při čtení delších anglických textů je to nenahraditelná vlastnost.

Poznámka: Slovník StarDict se dá ovládat i z příkazové řádky pomocí programu sdcv (potřeba doinstalovat).

Odstranění

Jednoduše odstraňte balíky stardict a stardict-english-czech.

Tipy a triky

Český GNU/FDL slovník může upravovat úplně každý přes webové rozhraní. Najděte si chvíli času a přidejte pár slovíček, vylepšujete slovník, který sami používáte (a spousta další lidí s vámi). Děkujeme.

Můžete si vybrat z velkého množství dalších slovníků na stránce stardictu. Najdete tam různé jazyky (francouzština, ruština, atd) i specializované obory (cizí slova českého jazyka, apod).

Po kliknutí na jednotlivé odkazy se vám zobrazí seznam slovníků ve formátu .rpm a komprimovaný tarball. Instalaci provedete stažením tarball archivu a rozbalením do vašeho adresáře se slovníky, tzn. do /usr/share/stardict/dic nebo ~/.stardict/dic.

Pokud hledáte biologické termíny, můžete si přidat do StarDictu vyhledávání na BioLibu takto:

Ze stránek projektu si můžete stáhnout balík WyabdcRealPeopleTTS (přímý odkaz). Archiv rozbalte do adresáře /usr/share. Vytvoří se tam podadresář WyabdcRealPeopleTTS. Bude obsahovat mnoho .wav souborů s výslovností, ne sice pro všechnu zásobu GNU Anglicko-českého slovníku, ale značnou jejich část.

Po spuštění programu zkontrolujte, zdali máte povoleny zvuky a výslovnost (v Nastavení).

Popřípadě doinstalujte balíček sox, který obsahuje příkaz play.

Problémy

Pokud nefungují zvuky, zkuste v menu Nastavení, kategorie Zvuk do řádku Command for playing wav files zadat aplay (místo výchozí play, musí být samozřejmě zatrhnuto Povolit zvuky). Pokud by zvuk nadále nefungoval, zkuste paplay.

Odkazy

  • Poslední úprava: 2019/02/25 18:21
  • autor: 127.0.0.1